Pozytywnie Otwarci
Pozytywnie Otwarci

Główna Program Konkurs Kapituła Jak żyć z HIV Kontakt
Pozytywnie Otwarci – granty dla kreatywnych


• Masz innowacyjny pomysł
na działanie w obszarze HIV/AIDS?


• Prowadzisz ciekawy program
i chciałbyś go rozwinąć?Wypełnij i i wyślij nam
formularz zgłoszeniowyAutorzy najciekawszych projektów otrzymają
na ich realizację granty finansowe

w wysokości do 30 tysięcy złotych.N E W S

W Krakowie testują na HIV po polsku, angielsku i ukraińsku

18.09.2023 – Portal krakow.pl przypomina o tym, że w krakowskim Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym, po uprzednim zarejestrowaniu się, można się przetestować na HIV – wygodnie, anonimowo i w przyjaznej atmosferze. Doradcy mówią po polsku, angielsku i ukraińsku. Warto przypomnieć, że w Polsce działa 28 Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, a ich adresy można znaleźć na stronie leczhiv.pl.

Ile Amerykanie wiedzą o HIV

11.09.2023 – Ile wiedzą Amerykanie o HIV w 2023 – o tym właśnie jest najnowszy raport „Stan stygmatyzacji HIV 2023” (State of HIV Stigma 2023). Okazuje się, że największą wiedzę o wirusie mają osoby urodzone w latach 1965-1980, a najmniejszą – przed 1945 oraz po 1997. Niestety wzrosła liczba Amerykanów przekonanych, że HIV zakazić się mogą jedynie osoby LGBTQ – z 33% w 2022 roku do 37% w roku bieżącym. Jednocześnie aż 91% respondentów uważa, że wiedza na temat profilaktyki HIV powinna być przekazywana w szkołach.

Co robią Niemcy, żeby ograniczyć epidemię HIV?

05.09.2023 – Jak mówi Binod Mahanty, członek UNAIDS z Niemiec, ograniczenie epidemii HIV w Niemczech wymaga ułatwionego dostęp do testów na HIV oraz do profilaktyki, w tym głównie edukacji seksualnej i odpowiednich usług związanych ze zdrowiem seksualnym. Należy również zadbać o PrEP (profilaktykę przedekspozycyjną) dla osób zagrożonych zakażeniem.

Rola apteki w profilaktyce i terapii osób żyjących z HIV w USA

28.08.2023 – Przeciętny obywatel Stanów Zjednoczonych chodzi do apteki 12 razy częściej aniżeli do placówki podstawowej opieki medycznej. Stąd pomysł, aby wyposażyć farmaceutów w wiedzę niezbędną do propagowania profilaktyki HIV, a także do pomocy osobom żyjącym z HIV. Coraz więcej jest w USA aptek, w których, oprócz odpowiednio wykwalifikowanych farmaceutów, pracują też np. pracownicy pomocy społecznej, którzy specjalizują się w pomocy osobom żyjącym z HIV. Więcej informacji: POZ.

Labirynt wiedzy o HIV w Warszawie

21.08.2023 – Na warszawskim skwerze Hoovera, przy Krakowskim Przedmieściu, stanął wyjątkowy labirynt. Nie tylko wygląda atrakcyjnie, jest świetnym tłem do zdjęć, ale też dostarcza wiedzy o HIV. Podaje najważniejsze fakty o tym zakażeniu, pokazuje, że jest to nic innego, jak jedna z wielu chorób przewlekłych, która – leczona – nie jest trudna do utrzymania w ryzach. Labirynt to jeden z elementów kampanii nieŚWIADOMI, prowadzonej przez Stowarzyszenie Youth Human Impact dzięki grantowi z konkursu Pozytywnie Otwarci.

Rekomendacje WHO dot. HIV w więzieniach

14.08.2023 – Najnowsza aktualizacja rekomendacji WHO na temat zakażeń HIV w kluczowych populacjach kładzie szczególny nacisk na wykrywanie oraz leczenie zakażenia w zakładach penitencjarnych. WHO podkreśla, że więźniowie często mają utrudniony dostęp do profilaktyki, np. prezerwatyw.

Australia: eradykacja HIV możliwa

04.08.2023 – W ciągu ostatniej dekady liczba nowo zdiagnozowanych przypadków HIV w Australii spadła o połowę. Teoretycznie za kolejne 3 do 5 lat możliwa byłaby eradykacja tego wirusa na antypodach. Na przeszkodzie stoi jednak prawo imigracyjne, które utrudnia osobom żyjącym z HIV otrzymanie prawa stałego pobytu. W efekcie imigranci niechętnie podchodzą do testów na HIV i wolą nie badać się w tym kierunku.

Dawcy nerki HIV+ mają się dobrze!

31.07.2023 – Lancet pisze o żyjących z HIV amerykańskich dawcach nerek do przeszczepów. Dawstwo nerek pomiędzy osobami HIV+ jest w USA legalnie od 2019 roku w ramach programu badawczego. Na podstawie obserwacji trojga dawców przez 2-4 lata po przeszczepie, w tym pierwszej takiej dawczyni, można potwierdzić, że pobranie nerki od osoby żyjącej z HIV nie zagraża zdrowiu dawców bardziej niż w przypadku osób bez zakażenia HIV.

Zakażenia HIV w Polsce - kolejny rekordowy rok?

24.07.2023 – Od początku 2023 roku do połowy lipca NIZP PZH PIB-odnotował 1642 nowo wykryte zakażenia HIV. To bardzo dużo. Przypomnijmy: w roku 2022, który przyniósł w Polsce rekordową jak dotąd liczbę zakażeń od 1 stycznia do 15 lipca odnotowano 1009 przypadków.

Na drodze do zakończenia epidemii AIDS – nowy raport UNAIDS

17.07.2023 – W ubiegłym tygodniu UNAIDS opublikował raport na temat możliwości zakończenia epidemii AIDS do 2030 roku. Żeby to nastąpiło należy przede wszystkim utrzymać tempo wzrostu liczby osób żyjących z HIV, które otrzymują terapię. Co jeszcze? Profilaktyka HIV, ochrona praw człowieka, równy dostęp do leków i technologii medycznych, zbieranie danych statystycznych, kształtowanie odpowiedniej polityki każdego kraju, zaangażowanie społeczności, finansowanie systemu opieki zdrowotnej i społecznej oraz podejście oparte na najnowszych danych naukowych.

O HIV na krakowskim Kazimierzu

10.07.2023 – Warto wybrać się do krakowskiego Centrum Redukcji Szkód Drop-in, gdzie zaplanowano wydarzenia na każdą sobotę. W najbliższą (15 lipca) – wykład „Wirusy zakaźne w pigułce – HIV oraz HCV” dra Rafała Majki, członka Stowarzyszenia Profilaktyki Zdrowotnej „Jeden świat”, certyfikowanego doradcy ds. HIV/AIDS. Można będzie także zrobić szybki test na HIV.

Jeden test więcej przed wyborem terapii?

02.07.2023 – To, czy terapie mają działania niepożądane może w dużej mierze wynikać z naszych genów, bo to od nich zależy, w jaki sposób leki są metabolizowane – taką hipotezę postawili naukowcy z Kliniki Mayo, którzy sądzą, że badanie genetyczne przed rozpoczęciem leczenia może poprawić jego skuteczność.

Depresja u osób HIV+

26.06.2023 – Jak pokazują wyniki badania opisanego przez kanadyjski portal CATIE, nawet 40% osób żyjących z HIV w Ontario może cierpieć na depresję. Wśród wniosków z badania najważniejsze jest zalecenie, żeby rutynowo sprawdzać zdrowie psychiczne osób HIV+ i – w razie potrzeby – oferować leczenie.

Warszawska parada równości

19.06.2023 – Warszawa w ostatnią sobotę była radosna i tęczowo kolorowa, jako że był to dzień Parady Równości pod hasłem „Wróżymy równość i piękność”. Zgodnie z danymi organizatorów niemal 80 tysięcy osób przeszło spod Metra Świętokrzyska pod Pałac Kultury, gdzie w Parku Świętokrzyskim działało Miasteczko Równości. Można tam było spróbować tęczowych lodów, podziwiać bajecznie kolorowe stroje Drag Queens, porozmawiać z organizacjami wspierającymi osoby LGZBTQ+. Można było również przetestować się na HIV, np. na stoiskach Fundacji Edukacji Społecznej oraz Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy.

Czy sztuczna inteligencja pomoże w walce z HIV?

12.06.2023 – Przeprowadzone w RPA badanie dotyczące sztucznej inteligencji wskazuje, że można ją wykorzystać do oceny ryzyka zakażenia HIV. System bazuje na danych demograficznych oraz informacjach na temat zachowań populacji. Jego twórcy są przekonani, że po dalszych pracach doskonalących system może nawet przyczynić się do zakończenia epidemii HIV. Więcej informacji: portal Be in the Know.

Trzecia edycja plebiscytu Lekarz na Plus

05.06.2023 – Plebiscyt Lekarz na Plus organizowany jest już po raz trzeci przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy. Do listopada osoby żyjące z HIV mogą głosować na swojego ulubionego lekarza leczącego HIV. Ogłoszenie wyników: na początku grudnia. W poprzednich edycjach zwyciężyli dr n. med. Joanna Kubicka z Warszawy oraz dr Bartosz Szetela z Wrocławia.

Przewidywana długość życia z HIV

29.5.2023 – W dobie nowoczesnych terapii ARV, z HIV można żyć długo i zdrowo. Jak wynika z badania, które referuje pismo „Lancet”, największy wpływ na przewidywaną długość życia z HIV ma liczba limfocytów T. Osoby żyjące z HIV z niewykrywalną wiremią statystycznie żyją tylko niewiele krócej niż ogół społeczeństwa.

Tramwaj zwany pożądaniem po raz dwunasty!

22.5.2023 – Tramwaj zwany pożądaniem znowu w polskich miastach. To akcja, w czasie której wolontariuszki i wolontariusze przybliżają chętnym temat profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV. Pierwsze tegoroczne Tramwaje współfinansowane z grantu uzyskanego w konkursie Pozytywnie Otwarci pojawiły się już 19 maja w Warszawie oraz Poznaniu. Kolejne 22 maja w Opolu, a 25 – w Olsztynie i Wrocławiu! Więcej informacji na temat akcji – na profilu Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland: https://m.facebook.com/IFMSA.Poland.

Drugi sezon animowanego serialu o HIV

16.5.2023 – Fundacja Edukacji Zdrowotnej Lepsze Jutro, dzięki wygranej w konkursie Pozytywnie Otwarci, przygotowała drugi sezon serialu o rysunkowym kotku, który zakaził się HIV. W tym roku kotek już nie boi się wirusa. Wie już jak z nim żyć i jak się leczyć. Opowiada o tym w pierwszym odcinku drugiej serii. W kolejnych możemy się spodziewać informacji na temat profilaktyki zakażeń. Więcej informacji na stronie www.zbadajsiekotku.pl.

Testowanie na HIV w klubach i podczas festiwali

8.5.2023 – Już 10 maja w warszawskim klubie Dzik (ul. Belwederska 44) będzie można przetestować się w kierunku zakażenia HIV. Jest to jeden z elementów akcji PartyTEST przygotowanej przez Fundację Edukacji Społecznej. Celem jest skrócenie drogi od decyzji o teście do samego testu. Obecni w klubie wolontariusze i pielęgniarki FES przybliżą temat chorób przenoszonych drogą płciową oraz umożliwią przetestowanie się podczas imprezy. Kolejne akcje wkrótce – informacje na ich temat będą dostępne na profilu Fundacji Edukacji Społecznej.

HIV wśród osób starszych

2.5.2023 – Portal podyplomie.pl zwraca uwagę na to, że już w 2018 roku ponad 50% z osób żyjących z HIV w Stanach Zjednoczonych miało powyżej 50 lat. Jest tak dlatego, że terapie na HIV są coraz skuteczniejsze i zapewniają długie życie w zdrowiu. Ponadto w USA (a także w Polsce) przesuwa się w ostatnich latach średnia wieku osób, u których wykrywane jest zakażenie: są starsze niż jeszcze 5 do 10 lat temu.

Profilaktyka HIV wśród Ukraińców w Polsce

24.4.2023 – Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” prowadzi projekt „Dzień dobry, mam pytanie”, mający na celu szerzenie profilaktyki HIV wśród Ukraińców mieszkających w Polsce. Wolontariusze odwiedzają ośrodki dla uchodźców oraz inne miejsca przebywania Ukraińców z informacjami na temat profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową, działalności Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych oraz dostępnego leczenia. Więcej informacji na profilu Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”.

Zakażenia HIV: smutny rekord

17.4.2023 – NIZP PZH-PIB opublikował podsumowanie roku 2022 jeśli chodzi o nowo wykryte zakażenia HIV. Niestety potwierdziły się wstępne obawy: ubiegły rok był rekordowy. Odnotowano 2384 przypadki. Najwięcej jest ich nadal wśród 30-39-latków, ale w tym roku na drugim miejscu znalazła się nie grupa osób w wieku 20-29 lat, jak zwykle, a 40-49 lat. Nie jest wykluczone, że na zmiany wpłynęła duża grupa osób innych narodowości niż polska, która otrzymała w zeszłym roku wynik testu „pozytywny”.

Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy szkoli o HIV

11.4.2023 – Ruszył cykl dwudniowych szkoleń na temat HIV w rodzinie oraz potrzeb osób żyjących z wirusem (zarówno dorosłych, jak i dzieci) dla pracowników oświaty, ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Zajęcia finansowane są przez m.st. Warszawę, a organizowane przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy w kwietniu – wrześniu tego roku. Są jeszcze wolne terminy. Więcej informacji: strona programu „Warto wiedzieć”.

Trzynasta edycja konkursu Pozytywnie Otwarci

5.04.2023 – Niemal 130 projektów związanych z tematyką HIV/AIDS zrealizowanych w ciągu 12 lat, a przed nami kolejne! Organizacje pozarządowe, samorządy lokalne i publiczne placówki ochrony zdrowia mogą już ubiegać się o dofinansowanie do 30 tysięcy złotych na kolejne realizacje w ramach 13. Konkursu Pozytywnie Otwarci. Warto spróbować! Zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie Pozytywnie Otwarci.

Stygmatyzacja osób żyjących z HIV

27.3.2023 – Brakuje edukacji na temat HIV w polskim społeczeństwie. Stąd, na co zwraca uwagę Paweł Mierzejewski, dyrektor ds. relacji zewnętrznych, refundacji i cen w Gilead Sciences Poland w rozmowie z Medexpressem, pochodzi stygmatyzacja osób żyjących z wirusem i złudna wiara w to, że „mnie ten problem nie dotyczy”. A przecież nie ma grup ryzyka, są tylko ryzykowne zachowania, które mogą prowadzić do zakażenia HIV.

19. Europejska Konferencja AIDS w Warszawie – rejestracja otwarta

20.3.2023 – Na stronie Europejskiej Konferencji EACS można już rejestrować swój udział w tegorocznej konferencji na temat AIDS, która odbędzie się w Warszawie w dniach 18-21 października tego roku. W programie m.in. cele i osiągnięcia w walce z epidemią HIV, równy dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej dla osób seropozytywnych oraz problem marginalizowanych populacji. Zarejestrować się można zarówno jako uczestnik stacjonarny, jak i zdalny. Obie opcje są płatne.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o starzeniu się z HIV

13.3.2023 – Dzięki nowoczesnym lekom antyretrowirusowym osoby żyjące z HIV mogą wieść długie i zdrowe życie. Oznacza to jednak również, że – podobnie jak ogólna populacja – mogą cierpieć na choroby związane z bardziej zaawansowanym wiekiem. O tym, jakie to choroby oraz z czym wiąże się starzenie z HIV pisze Zjednoczenie na Rzecz Żyjących z HIV Pozytywni w Tęczy.

Testy na HIV w związku

6.3.2023 – Fundacja Edukacji Społecznej namawia do testowania się na HIV przez każdą osobę pozostającą w związku. To wyraz dbania o siebie. Zapraszamy do obejrzenia rolki, w której temat naświetla Patrycja Wonatowska, psycholożka i seksuolożka.

Wciąż mamy za mało lekarzy chorób zakaźnych

27.2.2023 – Na początku pandemii COVID-19 zdawało się, że możliwość pracy w trudnych, ale przynoszących satysfakcję warunkach, którym musieli sprostać lekarze chorób zakaźnych, przyniesie więcej chętnych do specjalizowania się w tej właśnie dziedzinie. Niestety, jak stwierdził profesor Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie, zainteresowanie specjalizacją nie wzrosło. To zła wiadomość, bo po pierwsze nie można wykluczyć kolejnych epidemii, a po drugie specjaliści chorób zakaźnych, pracując nad opanowaniem wcześniej znanych wirusów, jak np. HIV, przyczyniają się do rozwoju również innych dziedzin medycyny. Więcej na ten temat na portalu Termedia.

Alarmująca liczba nowo wykrytych przypadków HIV

20.2.2023 – Zgodnie z danymi NIZP-PZH-PIB, liczba nowo wykrytych przypadków HIV zarejestrowanych w styczniu tego roku wyniosła 220. Może się to wydawać niewiele w skali roku, jednak już nie w porównaniu do lat ubiegłych. W styczniu 2022 zanotowano 74 takie przypadki, w styczniu 2021 – 59, a w styczniu 2020 – 94.

NFZ przejął zakup leków na HIV

13.2.2023 – Od tego roku zakup leków antyretrowirusowych należy do zadań NFZ. Źródłem finansowania będzie tzw. fundusz zapasowy. Więcej informacji podaje portal Co w zdrowiu.

SARS-CoV-2 nie jest podobny do HIV

6.2.2023 – Niemiecki minister zdrowia stwierdził niedawno, że oba te wirusy – SARS-CoV-2 oraz HIV – nieodwracalnie uszkadzają układ odpornościowy. Jednak polska wirusolożka, prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Lublina polemizuje z tą opinią. Zwraca uwagę, że choć pierwszy z tych wirusów istotnie zmniejsza liczbę niektórych komórek immunologicznych lub zmienia ich funkcjonalność, to jednak są to zmiany przejściowe, więc z zakażenia tym wirusem można wyzdrowieć. Zakażenie HIV natomiast powoduje chorobę przewlekłą. Więcej informacji: Medonet.

Im więcej komórek CD4 tym mniejsza śmiertelność

30.1.2023 – Badanie prowadzone w Polsce przez 10 lat na próbie 2240 osób HIV+, spośród których 1727 przyjmowało leki antyretrowirusowe, pokazało m.in., że większe znaczenie dla obniżenia ryzyka śmiertelności ma liczba komórek CD4 w momencie rozpoczęcia terapii aniżeli sam poziom wiremii. Badanie przeprowadził zespół polskich naukowców z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Dobrze leczone zakażenie HIV bez wpływu na funkcje poznawcze

23.1.2023 - Z badania prowadzonego przez 2 lata w 17 ośrodkach pod kierownictwem prof. Lucette Cysique z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii wynika, że osoby ze stabilnym zakażeniem HIV, czyli przyjmujące regularnie leki, nie wykazują znacznego pogorszenia funkcji poznawczych w starszym wieku. Ich wyniki były analogiczne do wyników osób HIV- w podobnym wieku. Więcej informacji na portalu Medical Express.

HIV w Rosji: dużo zakażeń, mało leczenia

16.1.2023 - Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem Zlatka Nikoloskiego z Londyńskiej Szkoły Ekonomii przeanalizował dane na temat HIV w Rosji. Wnioski są niewesołe. Ponad połowa wszystkich zakażeń HIV w regionie europejskim (który zgodnie z definicją WHO obejmuje również Syberię i Azję Centralną) ma miejsce właśnie w Rosji, ale zaledwie 45% Rosjan z rozpoznanym HIV jest leczonych. Prowadzi to do wielu tragedii. Podczas gdy w 2000 roku odsetek zgonów spowodowanych przez wirusa wynosił w tym kraju 0,2 na 100 000 zakażonych i byli to prawie wyłącznie mężczyźni, to w 2021 wzrósł on do 18,5 na 100 000 mężczyzn oraz 8,7 na 100 000 kobiet.

2380 nowo wykrytych zakażeń HIV w 2022 roku

9.1.2023 – Ze wstępnych danych NIZP PZH-PIB wynika, że w 2022 roku odnotowano w Polsce o ponad 90% więcej zakażeń HIV niż w poprzednim roku i o niemal 50% więcej niż w rekordowym roku – 2019. Owe 2380 nowo wykrytych zakażeń wirusem pokazuje, że jak nigdy dotąd powinniśmy pamiętać o testowaniu się w kierunku HIV oraz profilaktyce zakażeń.

Rak płuc zagrożeniem dla osób HIV+

2.01.2023 – Badania wykazały, że w grupie osób seropozytywnych odsetek palaczy może sięgać aż 40%, w porównaniu do 15% w ogólnej populacji. Mało tego, istnieje obawa, że organizmy pacjentów z HIV mogą być bardziej podatne na nowotwory, nawet jeśli przyjmują oni terapię ARV. Wniosek jest jeden: pora rzucić palenie. Więcej informacji: portal POZ.P A R T N E R Z Y:Krajowe Centrum ds. AIDS - Agenda Ministra Zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy


Termedia - wydawnictwa medyczne, konferencje, książki Służba Zdrowia - Gazeta Ludzi Wolnego Zawodu GILEAD - Advancing Therapeutics. Improving Lives.Sponsorem programu Pozytywnie Otwarci jest Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.                                 KONTAKT
Copyright by © Gilead Sciences Poland 2017 - All rights reserved | PL-HIV-2020-09-0013 | Nota prawna | Polityka cookies