Pozytywnie Otwarci
Pozytywnie Otwarci

Główna Program Konkurs Kapituła Jak żyć z HIV Kontakt
Pozytywnie Otwarci – granty dla kreatywnych


• Masz innowacyjny pomysł
na działanie w obszarze HIV/AIDS, inne STI lub HCV


• Prowadzisz ciekawy program
i chciałbyś go rozwinąć?Wypełnij i wyślij nam
formularz zgłoszeniowyAutorzy najciekawszych projektów otrzymają
na ich realizację granty finansowe

w wysokości do 30 tysięcy złotych.N E W S

HIV w Polsce w 2023 roku - oficjalne dane

08.07.2024 – Aż 2879 osób otrzymało w Polsce diagnozę HIV+ w 2023 roku. Najwięcej zakażeń było w województwach mazowieckim (933), dolnośląskim (300) oraz małopolskim (289). Przypadki AIDS najczęściej stwierdzane były w województwie pomorskim, gdzie było ich aż 31 oraz na Dolnym Śląsku (29) i Mazowszu (27). Więcej informacji: NIZP-PIB-PZH.

Randkowanie z HIV

01.07.2024 – Jak chodzić na randki, kiedy jest się osobą żyjącą z HIV? Gdzie i jak szukać swojej drugiej połowy? Kiedy poinformować o swoim statusie serologicznym? Na pytania dotyczące szukania partnera/partnerki odpowiada – z własnego doświadczenia – Tomek Markowski, osoba żyjąca z HIV, w kolejnej odsłonie przygotowanego przez Fundację Edukacji Społecznej HIVcastu.

Tysiąc nowo wykrytych zakażeń HIV w tym roku

24.06.2024 – Wstępne dane podawane przez NIZP PZH PIB pokazują, że tylko do połowy czerwca tego roku było w Polsce 999 nowo wykrytych zakażeń HIV. To oznacza z jednej strony, że tysiąc osób ma szansę na długie zdrowe życie dzięki nowoczesnej terapii HIV, ale z drugiej – że nadal zbyt mało wiemy o profilaktyce zakażeń tym wirusem.

Jak często wykonywać testy na HIV?

17.06.2024 – Wykonanie testu na HIV co najmniej raz w roku zaleca się wszystkim osobom podejmującym ryzykowne zachowania. Pozostałe osoby warto, aby wykonały taki test przynajmniej raz w życiu, o czym przypomina dr n. med. Magdalena Witak-Jędra z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Badania przesiewowe pomogą zakończyć epidemię HIV w Europie

10.06.2024 – Najważniejsza na drodze do zakończenia europejskiej epidemii HIV jest diagnostyka, jak wynika z artykułu opublikowanego przez portal Politico. Co poza tym? Profilaktyka, a więc dostęp do prezerwatyw, PrEP oraz PEP. Nie należy też zapominać o leczeniu osób żyjących z HIV, przy czym powinno ono być nastawione przede wszystkim na poprawę jakości życia osób HIV+.

Upał? Nie zamówisz testu na HIV

3.06.2024 – Domowe testy na HIV nie lubią wysokich temperatur. Dlatego najlepiej jak najszybciej odebrać je z paczkomatu. Fundacja Edukacji Społecznej przypomina też, że podczas upałów wysyłanie takich testów będzie wstrzymane. Dlatego najlepiej zamówić je jeszcze przed latem!

Czy potrzebne są Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne?

27.05.2024 – Bardzo potrzebne! To miejsca, w których w przyjaznej atmosferze można anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania zrobić test w kierunku HIV. Co więcej, jedna trzecia wszystkich nowo zdiagnozowanych przypadków HIV w Polsce to wyniki testów wykonanych właśnie w PKD.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

20.05.2024 – W każdą trzecią niedzielę maja pamiętamy o tych, którzy odeszli z powodu AIDS. Są oni upamiętniani m.in. przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy poprzez Patchwork Pamięci prezentowany na Placu Zamkowym w Warszawie. Tegoroczny patchwork, który Zjednoczenie pokazało 19 maja liczył aż 35 metrów kwadratowych!

Testy na HIV w woj. kujawsko-pomorskim

13.05.2024 – Dzięki toruńskiej Fundacji Parasol, laureatowi naszego konkursu, testy na HIV anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania będzie można będzie zrobić także w mniejszych miastach województwa Kujawsko-Pomorskiego. Na co dzień Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne działają w Bydgoszczy i Toruniu. Podczas akcji Parasola, już 16 maja, testy na HIV dostępne będą w Inowrocławiu, a wkrótce potem w Nakle nad Notecią i Świeciu. Niebawem kolejne miasta.

Nadjeżdża Tramwaj zwany pożądaniem

6.05.2024 – Już w tym tygodniu zaczynają jeździć po Polsce specjalne tramwaje i autobusy – studenci kierunków medycznych zrzeszeni w IFMSA-Poland przygotowują majowe atrakcje, które mają promować profilaktykę HIV. Pierwszy tramwaj zwany pożądaniem pojedzie w Szczecinie 10 maja w godzinach 17:00-19:30 na trasie nr 7. W tramwaju czekają nie tylko wolontariusze i dobra muzyka, ale też ulotki, prezerwatywy, a także jednorazowe tatuaże zaprojektowane przez studentów Akademii Sztuk Pięknych. Trasy przejazdów w innych miastach będą publikowane m.in. na profilu facebookowym akcji.

Więcej zakażeń STI przed, a nie po PrEP

29.04.2024 – Duńskie badanie obala szkodliwy mit o PrEP: pokazuje, że więcej jest zakażeń chlamydią, rzeżączką oraz kiłą wśród mężczyzn przed, a nie po rozpoczęciu przyjmowania PrEPu. Co więcej, z badania wynika, że to nie PrEP prowadzi do podejmowania bardziej ryzykownych zachowań seksualnych, ale przeciwnie: skłonność do podejmowania takich zachowań prowadzi do rozpoczęcia terapii PrEP.

Patchwork pamięci – zgłoś się do szycia!

22.04.2024 – Co roku w trzecią niedzielę maja upamiętniane są osoby zmarłe na AIDS. I co roku Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy w tym dniu prezentuje na placu Zamkowym w Warszawie patchwork przygotowany przez organizacje, stowarzyszenia, a także prywatne osoby chcące pokazać, że pamiętają o tych, którzy odeszli. Jeszcze można zgłosić swoje uczestnictwo w projekcie, czas na przygotowanie patchworku jest do 13 maja!

FES rozmawia o HIV z Tomkiem Markowskim

15.04.2024 – Fundacja Edukacji Społecznej, w ramach realizacji projektu, który w zeszłym roku otrzymał grant w naszym konkursie, rozpoczęła nagrywanie HIVcastów – rozmów na temat zdrowego życia z HIV. W pierwszym, już dostępnym, Żenia Aleksandrowa, doradca ds. HIV/AIDS w FES, rozmawia z Tomaszem Markowskim, osobą żyjącą z HIV, aktywistą, buddym.

Nigdy nie jest się zbyt starym… na chorobę przenoszoną drogą płciową!

08.04.2024 – Podczas planowanej na 27-30 kwietnia konferencji ECCMID (Europejski Kongres Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych) w Barcelonie prof. Justyna Kowalska, specjalistka chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawi prelekcję dotyczącą wzrostu liczby przypadków chorób przenoszonych drogą płciową wśród osób starszych. Prof. Kowalska zwróci uwagę na to, że bez edukacji skierowanej do osób powyżej 50. roku życia problem może tylko narastać.

Konkurs Pozytywnie Otwarci 2024 już otwarty!

02.04.2024 – Można wygrać do 30 tysięcy złotych na realizację projektów związanych z profilaktyką HIV/AIDS, chorób przenoszonych drogą płciową i HCV, a także edukacją dotyczącą życia z wirusem oraz stygmatyzacji. Zgłoszenia od organizacji pozarządowych, organów samorządów lokalnych i publicznych placówek ochrony zdrowia przyjmujemy do 28 czerwca 2024 roku. Szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie w zakładce Konkurs.

Paryż przygotowuje 220 tysięcy darmowych prezerwatyw dla olimpijczyków

25.03.2024 – Rosnąca we Francji liczba chorób przenoszonych drogą płciową (STI) skłoniła władze Paryża do decyzji o specjalnych przygotowaniach do Olimpiady. Chodzi o 200 prezerwatyw dla mężczyzn oraz 20 tysięcy dla kobiet. Oprócz prezerwatyw, 14,5 tysiąca sportowców w wiosce olimpijskiej będzie mogło otrzymać ulotki na temat STI. W wiosce zawisną plakaty informacyjne, a także będzie można zrobić testy na HIV. Więcej informacji na portalu rfi

Australia: PrEP skuteczny jeśli regularnie przyjmowany

18.3.2024 – Podczas niedawnej konferencji CROI 2024 przedstawione zostały wyniki badania dotyczącego skuteczności PrEPu w Australii. Między rokiem 2018 a 2023 około 66 tysięcy osób w tym kraju otrzymywało PrEP. W badaniu podzielono je na 3 grupy: pacjenci, którzy otrzymali receptę na PrEP więcej niż raz, ale przyjmowali leki nieregularnie (53%), osoby pozostające na terapii nieco bardziej regularnej, czyli ponad 60% dni podczas badanego okresu (28%) oraz osoby, które otrzymały leki tylko raz. Pod koniec badania odnotowano 207 nowych zakażeń HIV. Najwięcej diagnoz było w grupie, która przyjmowała PrEP nieregularnie – 55%. Kolejne 30% - w grupie, która tylko raz przyjęła PrEP. Ci, którzy przyjmowali leki najczęściej z badanych, ale jednak nie każdego dnia, stanowili 15% zakażeń. Należy podkreślić, że PrEP, jeśli jest przyjmowany regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza, skutecznie chroni przed zakażeniem HIV.P A R T N E R Z Y:Krajowe Centrum ds. AIDS - Agenda Ministra Zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy


Termedia - wydawnictwa medyczne, konferencje, książki Służba Zdrowia - Gazeta Ludzi Wolnego Zawodu GILEAD - Advancing Therapeutics. Improving Lives.Sponsorem programu Pozytywnie Otwarci jest Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.                                 KONTAKT
Copyright by © Gilead Sciences Poland 2017 - All rights reserved | PL-HIV-2020-09-0013 | Nota prawna | Polityka cookies | Zdarzenia niepożądane