Pozytywnie Otwarci
Pozytywnie Otwarci

Główna Program Konkurs Kapituła Jak żyć z HIV Kontakt
Konkurs

Pozytywnie Otwarci

rozstrzygnięty!

N E W S

Czy kobieta HIV+ po 50-tce może być szczęśliwa?

13.01.2020 – Tak! Taką właśnie odpowiedź na powyższe pytanie daje AIDSMAP podsumowując wyniki analizy dobrostanu Amerykanek 50+ zakażonych HIV. Ponad 80% uczestniczek badań przeprowadzonych pod kierownictwem Anny Rubtsovej z Emory University Rollins School of Public Health w Atlancie ocenia swoje życie pozytywnie. W badaniu wzięło udział 386 seropozytywnych pań i 137 kobiet HIV-. Co ciekawe, w grupie HIV+ zadowolenie z życia było nawet nieco wyższe.

Trzykrotny wzrost ryzyka zakażenia HIV przy opryszczce typu 2

07.01.2020 – Pod koniec ubiegłego roku zespół pod kierownictwem dr Katharine J. Looker z Uniwersytetu w Brystolu opublikował wyniki badań, podczas których przeanalizowano dokładniej zależność między opryszczką typu 2 a HIV na podstawie prawie półtora miliona nowych zakażeń zarejestrowanych w 2016 r. Niezależnie od regionu (a wzięto pod uwagę cały świat), uprzednie zakażenie opryszczką zwiększało ryzyko zakażenia HIV nawet trzykrotnie. Informacje na temat wartości procentowych takiego ryzyka w zależności od regionu można znaleźć na portalu Avert>.

Odmienne priorytety leczenia HIV dla pacjentów i lekarzy

02.01.2020 – Dla osób zakażonych do najważniejszych kwestii należy stygmatyzacja i przestrzeganie zaleceń, podczas gdy dla osób reprezentujących świat medycyny i nauki – używki i substancje psychoaktywne. Jak wynika z badań przeprowadzonych na grupie ponad 200 osób przez zespół Roba Fredericksena z Uniwersytetu w Waszyngtonie, odpowiedź na pytanie, co jest najważniejsze w leczeniu HIV zależy od tego, kto jest jego adresatem. Więcej na temat wyników oraz potrzeby dialogu między osobami HIV+ i personelem medycznym można przeczytać na portalu National Center for Biotechnology Information.

Najlepsze życzenia świąteczne

23.12.2019 – Drodzy Czytelnicy! Z okazji zbliżających się świąt życzymy radosnych spotkań rodzinnych i odpoczynku od codzienności. Oby nadchodzący 2020 rok był dla Państwa czasem samych dobrych niespodzianek, szczęścia i sukcesów!
Pozytywnie Otwarci

Zatrzymać nowe zakażenia, chronić przed chorobami towarzyszącymi

16.12.2019 – Amerykańskie Instytuty Zdrowia w swoim Ending the HIV Epidemic: A Plan for America („Zakończyć epidemię HIV: plan dla Ameryki”) zakładają ograniczenie nowych zakażeń tym wirusem o 90% w ciągu najbliższych 10 lat. Piszący o tym Medicalexpress podkreśla jednak, że nawet osiągnięcie tego celu będzie oznaczać około milion osób seropozytywnych żyjących w samych Stanach Zjednoczonych. Dlatego należy kontynuować badania nad wirusem w celu opracowania jak najlepszych metod leczenia ograniczających występowanie chorób współtowarzyszących zakażeniu.

Profilaktyka HIV na Grindr?

10.12.2019 – Badanie ponad tysiąca osób, z których połowa jest użytkownikami aplikacji randkowych m.in. Gridnr, doprowadziło naukowców do wniosku, że aplikacje randkowe mogłyby być miejscem do prowadzenia profilaktyki HIV. Pisze o tym najnowszy Clinical Infectious Diseases (w druku). Użytkownicy takich aplikacji wprawdzie chętniej podejmują aktywność seksualną bez zabezpieczeń, ale też są bardziej otwarci na informacje na temat zakażeń przenoszonych drogą płciową. Również wyniki badań pokazują, że mniej jest wśród nich osób seropozytywnych niż wśród osób niekorzystających z aplikacji randkowych: HIV stwierdzono w tych grupach wśród, odpowiednio, 2 i 4% respondentów.

Nowy dokument UNAIDS

02.12.2019 – Zakażeni HIV, ich bliscy oraz osoby zagrożone wirusem powinni sami decydować o swoim losie, bo to zapewnia im lepszy dostęp do leczenia i profilaktyki HIV. Takie tezy znalazły się w wydanym z okazji Światowego Dnia AIDS dokumencie Power to the people („Władza w ręce ludzi”). Jego autorzy twierdzą, że w krajach, w których osoby seropozytywne mają prawo głosu w istotnych dla nich sprawach, liczba nowych zakażeń maleje.

Konferencja „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”

25.11.2019 – Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae już po raz 26. organizuje w Warszawie konferencję na temat HIV i AIDS. Wśród sesji na temat testowania, zdrowia psychicznego oraz terapii np. sztuką znajdzie się sesja o profilaktyce HIV. Organizatorzy zaprosili na nią m.in. przedstawicieli instytucji, które realizowały projekty nagrodzone w konkursie „Pozytywnie Otwarci”.

Cel 90-90-90 trudny dla Europy Wschodniej

18.11.2019 – Cel UNAIDS 90-90-90 to jeden z tematów otwierających tegoroczną Europejską Konferencję na temat AIDS. O ile w Europie Zachodniej najprawdopodobniej uda się go do 2030 roku osiągnąć, o tyle sytuacja w Europie Wschodniej nie wygląda tak dobrze. W Europie Zachodniej w latach 2007-2018 liczba nowo wykrytych zakażeń HIV spadła o 30%. W tym samym czasie w Europie Wschodniej, a zwłaszcza w Rosji i na Ukrainie, wzrosła ona o 60%. Sytuację komplikuje tam niewystarczająca profilaktyka zakażeń, brak dostępu do testów na HIV oraz niesłabnąca stygmatyzacja.

AIDSmap o edukacji HIV/AIDS w Polsce

12.11.2019 – Znany brytyjski portal na temat HIV/AIDS i innych chorób zakaźnych Nam AIDSmap napisał o PrEP w Polsce. Okazją do poruszenia tematu była niedawna konferencja na temat PrEP, która odbyła się w Warszawie (więcej na ten temat w naszej informacji z 14 października). Według Nam AIDSmap w naszym kraju brakuje informacji o tej formie profilaktyki HIV. Zgodnie z przytoczonymi słowami dr Bartosza Szeteli z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego zaledwie 3% osób, które mogą potrzebować PrEP ma do niego dostęp. Portal podaje też adres polskiej strony edukacyjnej na temat PrEP.

3-krotne zwiększenie liczby testowanych dzięki testom „od ręki”

04.11.2019 – W Stanach Zjednoczonych w 2017 roku ponad 20% nowych zakażeń HIV wykrywano u osób w wieku 13-24 lata. W tym samym czasie np. w Maricopa Medical Center w Phoenix zaledwie 3% młodych osób przychodzących na wizyty kontrolne do lekarza decydowało się na test na HIV. Sytuację w tej lecznicy udało się zmienić dzięki pomysłom dr Jarona Smitha, o których pisze portal Healio. Wprowadzenie szybkich testów oferowanych „od ręki”, bez konieczności szukania innego gabinetu oraz odmitologizowanie wirusa w całej społeczności spowodowało wzrost liczby wykonanych badań w kierunku zakażenia HIV wśród młodzieży i młodych dorosłych z 3,2 do 10,6%.

Fast Track Cities – razem i skutecznie przeciw HIV

28.10.2019 – Jak poprzez międzynarodowe, wspólne działania możemy skutecznie zapobiegać epidemii HIV i stygmatyzacji osób seropozytywnych? Odpowiedzi na te pytania szukali eksperci zebrani 25 października w Warszawie na konferencji „Rola samorządów w przeciwdziałaniu HIV - Fast Track Cities", zorganizowanej przez Fundację Edukacji Społecznej. Głównym celem było propagowanie idei Fast Track Cities i działań realizowanych w ramach projektu w innych krajach europejskich.

Zmarł najstarszy człowiek żyjący z HIV

21.10.2019 – W ubiegłym tygodniu zmarł we śnie w Lizbonie najstarszy pacjent z HIV, stuletni Miguel, o którym pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku. Zakażenie HIV wykryto u Miguela, kiedy miał 84 lata. Jego długie życie daje nadzieję wielu osobom seropozytywnym. Dzięki skutecznej terapii miał niewykrywalny poziom wirusa i – jak na swój wiek - cieszył się relatywnie dobrym zdrowiem. Więcej na temat życia Miguela w reportażu CTVNews.

O PrEP w Warszawie

12.10.2019 – Koalicja skupiająca szereg organizacji europejskich zajmujących się m.in. tematyką PrEP zorganizowała drugą międzynarodową konferencję na temat dostępności, skuteczności i kosztów stosowania profilaktyki przedekspozycyjnej HIV. Wydarzenie odbyło się 10-12 października w Warszawie. Strona PrEP in Europe podaje pełen program, a wkrótce też relacje z poszczególnych sesji.

Pozytywnie Otwarci 2019 – znamy laureatów!

11.10.2019 – Kapituła Pozytywnie Otwarci w składzie dr n.med. Regina Podlasin, Maria Seweryn, prof. Andrzej Gładysz, dr Mariusz Gujski, dr Michał Kaźmierski, Janusz Michalak oraz ks. Arkadiusz Nowak wybrała laureatów tegorocznej edycji konkursu. Granty o łącznej wartości ponad 200 tys. złotych od firmy Gilead Sciences Poland na realizację projektów dotyczących profilaktyki oraz działań edukacyjnych i informacyjnych w zakresie HIV/AIDS otrzymają następujące organizacje (kolejność alfabetyczna):

 • Fundacja Parasol za projekt „Dojrzeli do zdrowia”,
 • Fundacja Polityki Społecznej PREKURSOR za projekt „Pod czerwoną parasolką”,
 • Miejskie Centrum Medyczne Bałuty za projekt „Jesteśmy POZytywnie otwarci!”,
 • Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland za projekt „Tramwaj zwany pożądaniem”,
 • Społeczny Komitet ds. AIDS za projekt „’Od nas dla nas’ – oddziaływania rówieśnicze skoncentrowane na linkage to care i uzyskaniu wysokiej adherencji w leczeniu osób żyjących z HIV”,
 • Stowarzyszenie Bears of Poland za projekt „Niewykrywalni: Pozytywne audioboooki i podcasty”,
 • Stowarzyszenie Solidarni PLUS „’Wzmocnienie przez aktywną edukację’ – program skierowany do osób żyjących z HIV/AIDS”,
 • Stowarzyszenie Tęczówka za projekt „Imprezuję bezpieczniej w śląskim”,
 • Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” za projekt „Wybieram zdrowiej – polecam zdrowiej”,
 • Towarzystwo Rozwoju Rodziny oddział w Zielonej Górze za projekt „Akcja ‘Miłość, młodość, odpowiedzialność’ – działania edukacyjno-profilaktyczne skierowane do młodzieży,
 • Zjednoczenie na Rzecz Żyjących z HIV/AIDS „Pozytywni w Tęczy” za projekt „Duma i akceptacja”.

Laureatom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za ciekawe zgłoszenia i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.

Ćwiczenia fizyczne jako sposób na depresję

07.10.2019 – Zespół naukowców z Uniwersytetu Poczdamskiego pod kierownictwem Andreasa Heissela przeanalizował wyniki badań przeprowadzonych w grupie około pół tysiąca osób seropozytywnych pod kątem wpływu ćwiczeń fizycznych na zaburzenia psychiczne, w tym depresję. Wyniki potwierdziły, że wysiłek pozytywnie oddziałuje na psychikę osób z depresją. Pokazały też, że wpływ ten w przypadku osób HIV+ jest większy niż w ogólnej populacji. Szerzej opisuje to badanie Journal of Psychosomatic Research.

Królewskie wsparcie seropozytywnego brytyjskiego sportowca

30.09.2019 – „Odważny jak zawsze – legenda na boisku i poza nim. Masz nasze wsparcie” – tak skomentował brytyjski książę William na Twitterze wyznanie Garetha Thomasa na temat jego zakażenia HIV. Gareth Thomas, wieloletni kapitan walijskiej drużyny rugby, poinformował na swoim koncie na Instagramie, że jest seropozytywny. W odpowiedzi zewsząd posypały się słowa wsparcia. Książę Harry podkreślił np., że wyznanie Thomasa przyczyni się do ratowania życia osób żyjących z HIV i walki ze stygmatyzacją.

Leczenie ARV natychmiast po diagnozie

23.09.2019 – Potwierdzenie tej znanej już lekarzom na świecie tezy dały badania przeprowadzone przez dr Picha Seekaewa z tajskiego Czerwonego Krzyża. Jak podaje AIDSmap, dr Seekaew przeanalizował wyniki leczenia 4349 pacjentów podzielonych na 3 grupy: rozpoczynających terapię ARV bezpośrednio po diagnozie, rozpoczynających terapię po sprawdzeniu liczby CD4 oraz poddanych terapii po diagnostyce chorób współistniejących. Pacjenci z pierwszej grupy najlepiej odpowiadali na leczenie, odnotowano wśród nich najmniej przypadków zgonów i zaobserwowano tylko niewiele więcej działań niepożądanych.

Mniej testów na HIV w Kanadzie

16.09.2019 – Opublikowany niedawno na zlecenie kanadyjskich parlamentarzystów raport na temat kryminalizacji osób z HIV pokazuje, że surowe kary obowiązujące w Kanadzie za nieujawnianie statusu serologicznego partnerowi seksualnemu nie przynoszą pozytywnych efektów, a tylko wpływają na zmniejszenie liczy osób, które decydują się na wykonanie testu w kierunku zakażenia wirusem. W Kanadzie osoba, która nie poinformuje partnera seksualnego o swoim statusie serologicznym może zostać wpisana na listę przestępców seksualnych i/lub skazana na długoletnie więzienie, nawet dożywotnie.

Rzadka mutacja genetyczna zwiększa odporność na HIV

09.09.2019 – Gen TNPO3, który powoduje formę dystrofii mięśniowej u jednej hiszpańsko-włoskiej rodziny jednocześnie zwiększa odporność na HIV. Genetycy pod kierownictwem Jose Alcamiego z hiszpańskiego Instytutu Zdrowia im. Carlosa III przeprowadzili badania in vitro na tkankach pobranych od osób z mutacją, zakażając je HIV. Wyniki dowiodły, że mutacja chroni przed zakażeniem HIV, jako że wirus w zmutowanych tkankach replikuje się 18 razy wolniej niż w tkankach pobranych od zdrowych osób. Mutacja genetyczna będzie przedmiotem dalszych badań, które mogą pomóc lepiej zrozumieć drogę infekcji i namnażania się HIV.

Częstsze problemy seksualne u seropozytywnych kobiet 45+

02.09.2019 – AIDSmap informuje nas o wynikach badań na temat problemów seksualnych u kobiet w wieku 45+. Nasreen Toolabally z University College London porównała wyniki badań NASAL (British National Survey of Sexual Attituted and Lifestyles – brytyjskie badanie postaw seksualnych i trybu życia) z PRIME (Positive Transition through Menopause – pozytywne przejście przez menopauzę). Ocena życia seksualnego była zauważalnie niższa wśród kobiet HIV+. Wśród problemów zgłaszanych przez 45% z nich (w porównaniu do 23% niezakażonych HIV uczestniczek badania) wymieniane były brak zainteresowania seksem, brak zadowolenia z seksu, brak orgazmu lub opóźniony orgazm oraz brak podniecenia.P A R T N E R Z Y:Krajowe Centrum ds. AIDS - Agenda Ministra Zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy


Termedia - wydawnictwa medyczne, konferencje, książki Służba Zdrowia - Gazeta Ludzi Wolnego Zawodu GILEAD - Advancing Therapeutics. Improving Lives.Sponsorem programu Pozytywnie Otwarci jest Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.                                 KONTAKT
Copyright by © Gilead Sciences Poland 2017 - All rights reserved | 001/PL/15-04/NPM/1075 | Nota prawna | Polityka cookies