Pozytywnie Otwarci
Pozytywnie Otwarci

Główna Program Konkurs Kapituła Jak żyć z HIV Kontakt
Pozytywnie Otwarci - granty dla kreatywnych


• Masz innowacyjny pomysł na działanie
w obszarze HIV/AIDS?


• Prowadzisz ciekawy program
i chciałbyś go rozwinąć?Opisz swój pomysł i wyślij nam
formularz zgłoszeniowy.Autorzy najciekawszych projektów otrzymają
na ich realizację granty finansowe

w wysokości do 20 tysięcy złotychN E W S

Coming out Conchity Wurst

17.04.2018 – Piosenkarka Conchita Wurst zdecydowała się na publiczne oświadczenie, że od wielu lat żyje z HIV. Wszystko przez jej byłego chłopaka, który miał szantażować ją wyjawieniem tej informacji. W tej sytuacji tryumfatorka Konkursu Piosenki Eurowizji 2014 zdecydowała się na coming out informując jednocześnie, że ma od dawna niewykrywalną wiremię więc nie może zakazić wirusem swoich ew. partnerów.

Zwiększone ryzyko otyłości brzusznej u osób żyjących z HIV

11.04.2018 – Osoby żyjące z HIV są bardziej narażone na otyłość brzuszną, hipertriglicerydemię i podwyższony poziom cholesterolu LDL, ale nie na nadciśnienie – pokazują wyniki duńskich badań opublikowane w Clinical Infectious Diseases. Te wnioski wyciągnięto z analizy kwestionariuszy i wyników leczenia 1099 osób żyjących z HIV obserwowanych w badaniu Copenhagen Comorbidity in HIV Infection (COCOMO) oraz 12 161 niezainfekowanych pacjentów kontrolnych dobranych pod względem płci i wieku z Ogólnego Studium Populacji w Kopenhadze. Otyłość brzuszna wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych – przypomina portal Infectious Disease Advisor.

Grindr udostępniał status serologiczny użytkowników

05.04.2018 – Grindr – aplikacja randkowa skierowana do mężczyzn mających seks z mężczyznami – przestanie udostępniać innym firmom informację o statusie serologicznym użytkowników. Ta deklaracja padła w odpowiedzi na odkrycie norweskich badaczy z organizacji SINTEF, który ustalili, że informacja o zakażeniu była przekazywana wraz z ID telefonu, mailem użytkownika i danymi GPS określającymi położenie urządzenia do firm usprawniających działanie Grindera. Twórcy aplikacji zapewniają, że przekazywane dane były szyfrowane i przypominają, że Grindr to forum, więc należy liczyć się z tym, że upublicznione na nim dane, będą… publiczne. Ta odpowiedź ze zrozumiałych względów nie spotkała się z ciepłym przyjęciem organizacji wspierających osoby LGBTQ.

AIDS częsty u seropozytywnych osób po 60

28.03.2018 – Co druga osoba w wieku ponad 60 lat, u której stwierdzano zakażenie HIV, dowiaduje się jednocześnie, że jest już chora na AIDS – poinformował portal aidsmap na podstawie wyników amerykańskich badań zaprezentowanych podczas CROI 2018. Badacze prezentujący dane zebrane z kohorty weteranów (VACS) oraz baz danych CDC i Uniwersytetu Yale doszli do wniosku, że późna diagnoza HIV jest powszechna wśród osób starszych i że wiele świeżo zdiagnozowanych ma również pewne choroby niezwiązane z AIDS, które rzadziej występują u osób bez zakażenia wirusem HIV. Zachorowanie na półpasiec, bakteryjne zapalenie płuc, anemię lub małopłytkowość w większości grup wiekowych powinno skłonić do wykonania testu na HIV.

Edukacja w rytmie muzyki w Szczecinie

23.03.2018 – Stowarzyszenie Wolontariuszy DA DU ze Szczecina wystartowało z projektem „W trosce o zdrowie”, którego celem jest ograniczenie liczby zakażeń HIV i zakażeń innymi chorobami przenoszonymi drogą kontaktów seksualnych wśród mężczyzn mających seks z mężczyznami (MSM). W ramach realizowanego projektu prowadzone będą działania środowiskowe w Klubie LOVE raz w miesiącu w trakcie sobotniej imprezy oraz raz w miesiącu zostaną przeprowadzone działania środowiskowe w przestrzeni miejskiej. Każde wyjście edukacyjne będzie trwało 3 godziny. Najbliższe zacznie się 24.03 o godz. 23:00 w Klubie LOVE, a informacje na temat daty i miejsca kolejnych działań będą ogłaszane na stronie Stowarzyszenia DA DU https://dadu.org.pl/aktualnosci/ oraz na Facebooku.

Ekspresowa opieka nad nowo zakażonymi

21.03.2018 – Pacjenci mieszkający w San Francisco po diagnozie HIV w 2016 r. trafiali do leczenia blisko 6 razy szybciej niż pacjenci, u których HIV rozpoznano w tym samym mieście w roku 2013 r. Skrócenie średniego okresu od diagnozy do włączenia do leczenia z 35 do 6 dni w ciągu 3 lat to sukces programu RAPID, który realizują NGO, lekarze i instytucje ochrony zdrowia z tego miasta – poinformował portal aidsmap.

HIV wśród najważniejszych tematów na Top Medical Trends

16.03.2018 – HIV będzie jednym z głównych tematów kongresu Top Medical Trends, który odbywa się od 16 do 18 marca w Poznaniu. Wyjątkowym gościem tegorocznej konferencji będzie Martyna Wojciechowska, która opisze, jak wygląda ryzyko zakażenia HIV w podróży i odpowie na pytanie, czy zakażenia HIV to wyłącznie problem dalekich afrykańskich krajów. Profesor Miłosz Parczewski, Prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS opowie jakie czynniki wpływają na zwiększenie ryzyka zakażenia HIV w wystąpieniu zatytułowanym „Gdy rozum śpi, budzą się demony”. W organizowanym już po raz 25 kongresie uczestniczy blisko 4 tysiące lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

UNAIDS zadaje trudne pytanie

02.03.2018 – Do zadania sobie jednego trudnego pytania właśnie 1 marca, w Dzień bez Dyskryminacji, zachęca nowa kampania UNAIDS (program ONZ zajmujący się walczący z HIV i AIDS). Pytanie „What if…”, czyli „Co jeśli…” inspiruje do zastanowienia się nad naszymi przekonaniami i poziomem wiedzy o HIV i AIDS oraz zachowaniem w stosunku do osób zakażonych. Co byś zrobił, gdyby Twój szef albo podwładny był zakażony? Co to zmienia, że ktoś ma HIV?

Rozmowa jako element terapii

21.02.2018 – Zarówno lekarze, jak i ich pacjenci zyskują na dobrze przeprowadzonej rozmowie o wyzwaniach terapii antyretrowirusowej. Projekt szkoleniowy przeprowadzony wśród pracowników ochrony zdrowia w Tanzanii wykazał, że po szkoleniu z komunikacji ich podopieczni częściej zgłaszali problemy z przestrzeganiem zaleceń – poinformowano w „HIV Medicine” Właściwa adherencja, czyli sumienne przyjmowanie leków, ma kluczowe znaczenie dla skutecznej walki z zakażeniem HIV. Im wcześniej pacjent zgłosi lekarzowi problem z pozostaniem w terapii, tym wcześniej uda się go rozwiązać i skierować leczenie na dobre tory.

W Rumunii protestują przeciw filmowi

12.02.2018 – Film „120 uderzeń serca” zostanie ponownie pokazany w Bukareszcie po tym, jak w zeszłą niedzielę protesty uniemożliwiły wyświetlenie obrazu nagrodzonego Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Cannes. Protestujący, którzy zakłócili ostatni pokaz, śpiewali hymn narodowy, religijne pieśni i nieśli transparenty z napisem „Rumunia to nie Sodoma” – poinformował Fox News. Film Robina Campillo opowiada o sytuacji osób zakażonych we Francji we wczesnych latach 90. Reżyser Cristian Mungiu, rumuński zdobywca Złotej Palmy, wezwał ministra kultury i burmistrza Bukaresztu do publicznego poparcia filmu.

Nowotwory niezwiązane z HIV częstsze u starszych osób HIV+

05.02.2018 – U osób 50+ zakażonych HIV zaobserwowano znacznie częstsze niż w populacji ogólnej występowanie nowotworów gardła, płuc, wątroby lub odbytu. To typy nowotworów, które nie należą do chorób definiujących AIDS. Ryzyko było najwyższe w ciągu pięciu lat od rozpoznania zakażenia, co podkreśla znaczenie szybkiego wykrywania i leczenia HIV. Dostęp do terapii antyretrowirusowych wydłuża życie osób zakażonych aż do starości, ale też sprawia, że istnieje potrzeba zapobiegania zachorowaniom i wczesnego wykrywania nowotworów w tej populacji – informuje aidsmap za Clinical Infectious Diseases

Spluń i przetestuj się na HIV

31.01.2018 – Ślinowy test na HIV opracowany przez badaczy z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii wykrywa zakażenie HIV wcześniej i z większą pewnością niż inne stosowane dotychczas testy ze śliny. To jednak mało prawdopodobne, by zupełnie zastąpił badanie przeprowadzane z krwi. Testy z krwi pozwalają najwcześniej wykryć zakażenie, ponieważ przeciwciała pojawiają się w niej niedługo po zakażeniu i w dużych ilościach.

Ma HIV, ale będzie szkolił się na pilota

23.01.2018 – Zabierze pasażerów w przestworza, choć ma HIV! – informują brytyjskie gazety i portale. Anthony uzyskał licencję pilota na loty prywatne jeszcze jako nastolatek. Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego – CAA – odmówił mu jednak możliwości szkolenia na pilota lotów komercyjnych. Decyzję motywował zakażeniem HIV, a konkretnie obawą o wpływ leczenia na zdolności poznawcze pilota. Organizacje pozarządowe zwróciły uwagę, że regulacje lotnicze są przestarzałe i nie uwzględniają zmian w leczeniu i życiu z HIV, a za Anthonym ujęli się parlamentarzyści. CAA uznało ich argumenty i zezwoliło mężczyźnie na udział w szkoleniu. Będzie też domagało się zmiany standardów medycznych Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego.

25 lat – optymalny wiek na testowanie młodych

17.01.2018 – Gdyby wprowadzić przesiewowe badania na HIV dla młodych osób, to testowaniem należałoby objąć 25-latków – sugerują naukowcy z Massachusetts General Hospital (MGH) oraz z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w USA. Wyniki badań opublikowane w styczniowym numerze „Journal of Adolescent Health” pokazują, że przesiewowe testowanie 25-latków, pozwoliłoby wykrywać zakażenia, zanim uczynią szkody w organizmie, a jednocześnie byłoby efektywne kosztowo. Wielu młodych ludzi może mieć większe ryzyko zakażenia HIV, niż się uważa, stąd pomysł badań przesiewowych. Każdy, niezależnie od wieku, powinien zastanowić się nad wykonaniem testu na HIV, jeśli podejmował zachowania ryzykowne.

Uwaga na choroby krążenia!

12.01.2018 – Wszystkie osoby zakażone HIV, które mają dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, mają też dostęp do leczenia HIV. Z leczenia antyretrowirusowego mogą również korzystać pacjenci, którzy ubezpieczyli się w NFZ na własny koszt. Bywa też, że towarzystwa ubezpieczeniowe finansują leczenie przyjezdnych spoza Unii – ubezpieczenie zdrowotne jest wymagane od osób chcących wjechać do strefy Schengen i polisa może pokrywać koszt terapii ARV. Szczegółowe informacje na ten temat podaje najnowsza „Kontra. Biuletyn Krajowego Centrum ds. AIDS”.

Kto w Polsce może leczyć HIV?

05.01.2018 – Z badań przeprowadzony na Malawi przez specjalistów z międzynarodowej organizacji Lekarze bez Granicy wynika, że choroby krążenia dużo częściej występują u osób HIV+ niż HIV-. Połowę uczestników badania stanowiły osoby seropozytywne przyjmujące leki antyretrowirusowe od co najmniej 10 lat. Okazało się, że prawdopodobieństwo wystąpienia u nich po 60 roku życia cukrzycy typu 2 wynosi 13,2%, a w populacji osób HIV- tylko 1,7%. Także ryzyko wystąpienia podwyższonego cholesterolu LDL jest u nich pięciokrotnie wyższe niż u osób zdrowych. Lekarze bez Granic podkreślają, że konieczne jest zapewnienie pacjentom z HIV bezpiecznej terapii oraz regularne badanie ich stanu zdrowia.P A R T N E R Z Y:Krajowe Centrum ds. AIDS - Agenda Ministra Zdrowia Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy GILEAD - Advancing Therapeutics. Improving Lives.


Termedia - wydawnictwa medyczne, konferencje, książki Służba Zdrowia - Gazeta Ludzi Wolnego ZawoduSponsorem programu Pozytywnie Otwarci jest Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.                                 KONTAKT
copyright © 2011 Alfa Communications, photograph by Monika Kiełbowicz, webiste designed and maintained by Ryszard 'bagienny' Bednarczyk, 001/PL/15-04/NPM/1075