N E W S
Cukrzyca: zagrożenie dla kobiet HIV+
23.5.2022 – NAM AIDSMap pisze o problemie zapadalności osób seropozytywnych na cukrzycę. Jak wiadomo czynnikami ryzyka wystąpienia tej choroby są otyłość, zaawansowany wiek, palenie papierosów, a także płeć – w ogólnej populacji mężczyźni cierpią na cukrzycę nieco częściej. Jednak badanie danych medycznych 40 tysięcy osób z HIV udowodniło, że kobiety seropozytywne mają większe ryzyko zapadnięcia na cukrzycę aniżeli kobiety HIV-, a nawet mężczyźni, niezależnie od ich statusu serologicznego.
Ukraina: NGO pomagają osobom HIV+
16.5.2022 – UNAIDS informuje, że pomimo toczącej się w Ukrainie wojny, organizacje pozarządowe działające na rzecz osób żyjących z HIV działają prężnie. Jedną z nich jest Sojusz Zdrowia Publicznego. Tylko w marcu i kwietniu, dzięki Mobilnemu Projektowi Wykrywania HIV, organizacja ta dotarła do 1400 osób dostarczając im – bezpośrednio lub wysyłkowo –testy oraz leki na HIV.
Międzynarodowy dzień pamięci o zmarłych na AIDS
9.5.2022 – Trzecia niedziela maja to co roku dzień poświęcony pamięci tych, którzy odeszli z powodu AIDS. Przypomina o tym Patchwork pamięci, organizowany od lat przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy 15 maja na placu Zamkowym w Warszawie o godzinie 14:00. Pozszywane patchworki przygotowane przez organizacje zaangażowane w walkę z AIDS symbolizują jednak nie tylko pamięć o ofiarach pandemii HIV, ale też pokazują sprzeciw wobec dyskryminacji i stygmatyzacji osób żyjących z tym wirusem.
Na problemy w związkach… lekarz!
2.5.2022 – Na każdy problem dotyczący pozostających w związkach kobiet HIV+ znajdzie się rada. Niezależnie od tego, czy chodzi o obawy o zakażenie partnera (przecież wiemy już o N=N!), suchość pochwy czy obniżone libido. Przede wszystkim trzeba odważyć się o tym porozmawiać. W przypadku kobiet żyjących z HIV – z lekarzem. Więcej w rozmowie w kuluarach konferencji BHIVA z Angeliną Namibą, dr Naomi Sutton i dr Shemą Tariq
Wielka Brytania: statystyka zgonów osób HIV+ w 2020
25.04.2022 r. – Brytyjczycy żyjący z HIV, którzy odeszli podczas pierwszego roku pandemii COVID-19 na wyspach, zaledwie w 1 przypadku na 7 umierali na AIDS. W czołówce przyczyn śmiertelności były COVID-19, nowotwory oraz choroby naczyniowo-sercowe. Kto umierał najczęściej? Statystycznie był to biały mężczyzna, który zakaził się HIV podczas heteroseksualnego seksu. Więcej informacji: Konferencja Brytyjskiego Stowarzyszenia na rzecz AIDS.
Rosnąca liczba zakażeń STI w Kanadzie
19.04.2022 r. – Pandemia COVID-19 usunęła w cień większość pozostałych tematów związanych ze zdrowiem, w tym choroby przenoszone drogą płciową. Jak bardzo poważny jest ten problem pisze The Globe and Mail – w kanadyjskiej prowincji Saskatchewan liczba wykrytych przypadków HIV wzrosła w ciągu roku tj. od 2020 do 2021 aż o 29%.
Patchwork Pamięci 2022
11.04.2022 r. – Do 20 kwietnia można zgłaszać się do udziału w projekcie Patchwork Pamięci prowadzonym przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy. Celem jest upamiętnienie wszystkich osób, które zmarły z powodu AIDS. Gotowy patchwork będzie zaprezentowany 15 maja na placu Zamkowym w Warszawie.
Konkurs Pozytywnie Otwarci 2022 otwarty!
4.04.2022 r. – Do 30 tysięcy złotych wzrosła w tym roku maksymalna kwota grantów w konkursie Pozytywnie Otwarci. Ubiegać się o takie środki na realizację swoich kampanii w obszarze HIV/AIDS mogą organizacje pozarządowe, organy samorządów lokalnych i publicznych placówek ochrony zdrowia. Sponsorem i organizatorem konkursu jest firma Gilead Sciences Poland. Więcej na ten temat – w zakładce Konkurs.
Jesteś mężczyzną żyjącym z HIV? Dbaj o profilaktykę raka
28.03.2022 r. – Jak pokazują badania opisane w Science Daily mężczyźni żyjący z HIV mają dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na nowotwór niż pozostali mężczyźni. I to nawet przy skutecznym leczeniu zakażenia. Wynika to nie tylko z samego zakażenia HIV, ale – jak twierdzą badacze – z częstszego występowania innych onkogennych zakażeń oraz m.in. palenia papierosów.
Testy na HIV potrzebne także po 50. roku życia
21.03.2022 r. – Rośnie liczba osób powyżej 50. roku życia żyjących z HIV. Ocenia się, że o ile w 2015 roku było ich na świecie 5,4 miliona, to w 2020 roku już ponad 8 milionów. Niestety, jak pokazuje analiza opublikowana niedawno w Lancecie, osoby 50+ dużo rzadziej decydują się na wykonanie testu na HIV. W efekcie rośnie liczba późnych diagnoz (tzw. late presenters) w tej grupie wiekowej.
Ukraina: możliwe trudności w dostępie do leków ARV
14.03.2022 r. – Osoby HIV+ mieszkające w Ukrainie mogą mieć trudności z dostępem do terapii ARV, ponieważ w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej, nie dotarła dostawa tych leków zaplanowana na początek marca – alarmuje portal Devex. Liczba osób żyjących z HIV w Ukrainie oceniana jest na 250 tysięcy.
Partnerstwo przeciw stygmatyzacji i dyskryminacji
7.03.2022 r. – W ramach działań na rzecz eliminacji stygmatyzacji i dyskryminacji związanej z HIV, UNAIDS zorganizowała 1 marca wirtualne spotkanie pod hasłem „Dzień Zerowej Dyskryminacji”. Podczas spotkania przedstawiciel Luksemburga ogłosił, że kraj ten, jako pierwsze z państw członkowskich Unii Europejskiej, dołącza do Global Partnership for Action to Eliminate all Forms of HIV-related Stigma and Discrimination (Globalne Partnerstwo na Rzecz Eliminacji Wszelkich Form Stygmatyzacji i Dyskryminacji spowodowanych HIV).
Zbiórka leków ARV dla uchodźców
28.2.2022 r. – W związku z działaniami wojennymi na Ukrainie, Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS inicjuje zbiórkę i wysyłkę leków (w tym antyretrowirusowych) dla potrzebujących migrantów z Ukrainy. PTN AIDS prosi:
1. współpracujące organizacje pozarządowe o kontakt z osobami pozostającymi na leczeniu antyretrowirusowym w celu pozyskania nieprzeterminowanych i nieużywanych leków anty-HIV (pozostałych np. po zmianie terapii). Leki można przekazywać do ośrodków prowadzących leczenie ARV;
2. ośrodki prowadzące leczenie ARV o przyjmowanie takich leków, a następnie odesłanie do siedziby PTN AIDS w Szczecinie.
Eliminacja HIV wśród brytyjskich MSM możliwa do 2040 roku
21.2.2022 r. – Jak podaje AIDSmap, populacja brytyjskich mężczyzn mających seks z mężczyznami jest na dobrej drodze do eliminacji HIV do 2040 roku. Ocenia się, że zaledwie 8% MSM żyjących z HIV nie zna swojego statusu serologicznego. Spośród wiedzących o swoim zakażeniu prawie wszyscy są leczeni, a ponad 85% ma niewykrywalną wiremię.
Australia: modelowa walka z HIV
14.2.2022 r. – BBC News pisze o wyjątkowej walce z HIV w Australii. W tym kraju 91% osób żyjących z HIV jest zdiagnozowanych, 91% z nich – leczonych, a 97% spośród leczonych ma niewykrywalny poziom wirusa we krwi. Udało się to osiągnąć głównie dzięki pracy wolontariuszy oraz organizacji pozarządowych, które od 40 lat wspierają osoby żyjące z HIV, jak również dzięki odpowiednim programom rządowym.
Koinfekcje HCV i HIV w Europie
7.2.2022 r. - Im dalej na wschód, tym więcej przypadków HCV wśród osób żyjących z HIV oraz tym mniej terapii – wynika z cytowanego przez magazyn „AIDS” artykułu badaczy m.in. z kopenhaskiego Center of Excellence in Health. Zaledwie 48% osób żyjących z oboma wirusami w Europie Wschodniej (Białoruś, Estonia, Gruzja, Łotwa, Rosja i Ukraina) otrzymało terapię HCV przy 85% w Europie Środkowej i Zachodniej (Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Luksemburg, Szwajcaria).
Kampania edukacyjna o HIV w mediach społecznościowych
31.01.2022 r. - Poprzez media społecznościowe Fundacja Teraz Wy przekazuje osobom młodym informacje na temat HIV. Potwierdzanie faktów, rozwiewanie mitów, rzetelne informacje na temat tego zakażenia i filtry – to wszystko na profilach Fundacji: YouTube (Fundacja Teraz Wy), Instagram (@fundacja_teraz_wy), Facebook (Fundacja Teraz Wy) i TikToku (teraz.wy).
Rozmowy o ojcostwie z MSM HIV+
24.1.2022 – Niedawne badanie przeprowadzone w Londynie jasno pokazało, że rozmowy z pracownikami ochrony zdrowia o możliwości bycia rodzicem są ważne dla mężczyzn mających seks z mężczyznami żyjących z HIV. Jest tak nie tylko dlatego, że niemal połowa londyńskich MSM biorących udział w badaniu nie wyklucza chęci ojcostwa. Również dla pozostałych temat ten byłby ważny, ponieważ taka rozmowa oznaczałaby, że HIV nie przeszkadza w długim, owocnym życiu.
Lekarz na Plus 2021 – Joanna Kubicka
17.1.2022 – Dr Joanna Kubicka odebrała nagrodę przyznaną w konkursie „Lekarz na Plus 2021” Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. Wyróżnienie to przyznawane jest przez osoby żyjące z HIV lekarzowi specjaliście chorób zakaźnych, któremu jego pacjenci chcieliby szczególnie podziękować za opiekę. Zdjęcia pani doktor z nagrodą można zobaczyć na profilu FB Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy.
Internetowa poradnia „Ty, to tu!” w nowej odsłonie
10.1.2022 – Poradnia „Ty, to tu!” powstała rok temu dzięki grantowi przyznanemu w konkursie Pozytywnie Otwarci 2019 i nadal prężnie działa. Co więcej, rozwija się. Do istniejących już wcześniej możliwości znalezienia bezpłatnej pomocy lekarzy, psychologów i specjalistów ds. HIV/AIDS z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych doszła możliwość poszukania dla siebie grup wsparcia i samopomocy. Zapraszamy serdecznie.
Co zrobić w przypadku narażenia na zakażenie HIV?
4.01.2022 – Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w najnowszym biuletynie Krajowego Centrum ds. AIDS „Kontra”. Opublikowany w nim artykuł przedstawia nie tylko podstawy prawne, ale też praktyczny poradnik na temat tego, jak należy postępować w przypadku zagrożenia.