Pozytywnie Otwarci
Pozytywnie Otwarci

Główna Program Konkurs Kapituła Jak żyć z HIV Kontakt


Konkurs Pozytywnie Otwarci 2017


Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń!

N E W S

Warsztaty dla osób HIV+

21.04.2017 – Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami” zaprasza osoby zakażone HIV do udziału w warsztatach pt. „Czas na zdrowie. Patrząc w przyszłość”. Zajęcia grupowe i konsultacje indywidualne z lekarzami lub wolontariuszami mają za zadanie pomóc osobom HIV+ w rozpoczęciu i kontynuacji leczenia, wspierają je w dbaniu o swoje zdrowie. Osoby żyjące z HIV, które chciałaby wziąć udział w spotkaniach grupowych lub indywidualnych zapraszamy do kontaktu z organizatorami pod adresem mailowym badzznami@swwaids.org lub pod numerem 22 826 42 47. Zajęcia i spotkania odbywają się w Warszawie.

Wesołych Świąt!

14.14.2017 – Życzymy Państwu, żeby te Święta upłynęły w atmosferze bliskości i spokoju, w otoczeniu rodziny i przyjaciół, przy stole zastawionym zdrowymi potrawami. Mamy nadzieję, że te dni będą pachniały wiosną, a kolorowe pisanki wniosą szczęście i radość w Państwa serca
– Pozytywnie Otwarci.

Pozytywnie Otwarci - zapraszamy do przesyłania zgłoszeń!

06.04.2017 – Ruszyła nowa, siódma już, edycja konkursu Pozytywnie Otwarci. Organizacje pozarządowe, organy samorządów lokalnych i publiczne placówki służby zdrowia mogą pozyskać granty w wysokości do 20 tys. złotych na realizację projektów upowszechniających profilaktykę HIV i AIDS oraz zwiększających wiedzę o życiu z tym wirusem. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce Konkurs. Termin nadsyłania zgłoszeń to 30 czerwca 2017 roku, a rozstrzygnięcie odbędzie się w październiku 2017 r. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości ponad miliona złotych.

Warszawa: jedno ukłucie, trzy bezpłatne badania

31.03.2017 – Podczas jednej wizyty w PKD przy ul. Jagiellońskiej 34 można nieodpłatnie, anonimowo i z jednego pobrania krwi zbadać się w kierunku HIV, kiły i HCV, a co więcej prawie od razu otrzymać wynik! Wszystkie badania wykonywane są tzw. szybkimi testami, więc na rezultat czeka się tylko pół godziny. Kampanię testowania w kierunku tych trzech chorób pod nazwą „Jedno pobranie – trzy wyniki” prowadzi Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy. Punkt konsultacyjno-diagnostyczny Zjednoczenia przy ul. Jagiellońskiej 34 działa w poniedziałki i czwartki w godzinach 15:30-18:30.

Czy powstanie muzeum AIDS?

23.03.2017 – Rozpoczęły się starania o utworzenie Muzeum AIDS. Inicjatywę pilotuje John Cunningham, dyrektor Narodowego Pomnika Pamięci o AIDS w San Francisco. Według dyrektora Cunninghama historia epidemii mówi wiele nie tylko o samej chorobie, ale też o człowieczeństwie, sprawiedliwości społecznej i prawach człowieka. Pracownicy i sympatycy obiektu szukają teraz osób i instytucji, które chciałyby strzec tej opowieści i wesprzeć budowę muzeum. Dotychczasowy Pomnik Pamięci znajduje się w centrum miasta, które zostało szczególnie dotknięte przez epidemię, czyli San Francisco. Ma formę gaju – wśród drzew parku Golden Gate, na kamieniach i w betonie wyryte są imiona osób, które zmarły na AIDS.

4 najważniejsze miesiące

16.03.2017 – Żeby dobrze leczyć HIV, trzeba dobrze zacząć – sugerują wyniki badań, które zostały opublikowane na stronie „Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes”. Osoby, które w pierwszych 4 miesiącach po rozpoczęciu leczenia pilnie stosowały się do zasad terapii, mają 4 razy większe szanse na to, że za kilka lat ich wiremia wciąż będzie niewykrywalna. Pacjenci niedbale przyjmujący leki nie mogą liczyć na tak dobre wyniki badań. Francuskie obserwacje objęły prawie 900 pacjentów i trwały średnio 9 lat.

Czerwona kokardka Elizabeth Taylor znów na Oscarach

10.03.2017 – Dokładnie ta sama kokardka, którą w 1992 r. wsparcie dla osób zakażonych HIV demonstrowała Elizabeth Taylor zagościła ponownie na Oscarach. Tarell Alvin McCraney, zdobywca Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany do filmu „Moonligh”, odbierał statuetkę ze sławną kokardką w klapie. Gdy aktor miał 22 lata, jego mama zmarła na AIDS. Na galę wybrał strój z przesłaniem. „Miałem wielki zaszczyt reprezentować moją matkę i panią Taylor przypinając tę samą 25-letnią czerwoną kokardkę do białego garnituru i kontynuując upowszechnianie świadomości problemu AIDS i solidarności w walce z nim” – napisał na Instagramie.

Piękna i Bestia – historia o AIDS?

03.03.2017 – Autor piosenek i producent kreskówkowego hitu Disneya „Piękna i Bestia” – Howard Ashman – zmarł na AIDS w 1991 r., jeszcze przed premierą oscarowego filmu. Słynna historia, która niedługo ponownie zagości na ekranach kin, opowiada także o jego walce z AIDS i nadziei na wyzdrowienie – informuje na swoim portalu magazyn People. Klątwę, przez którą cierpi i izoluje się od świata zaklęty w bestię książę, uważa się za metaforę tej choroby, która na początku lat 90. wciąż często kończyła się śmiercią.

Nowy Jork wie jak walczyć z HIV

22.02.2017 – Sukcesy Nowego Jorku w walce z HIV przedstawił na Konferencji o Retrowirusach i Chorobach Oportunistycznych 2017 Demetre Daskalakis, zastępca komisarza ds. zwalczania chorób w Miejskim Zakładzie Zdrowia. 94 proc. osób żyjących z HIV w Nowym Jorku ma rozpoznane zakażenie, 86 proc. korzysta z opieki zdrowotnej, 82 proc. bierze leki ARV, a 74 proc. ma niewykrywalny poziom wiremii. Liczba nowych rozpoznań spadła z 3527 w 2010 roku do 2493 w 2015 roku, a przewiduje się, że do 2020 roku obniży się jeszcze do 1350. Jako przyczyny powodzenia strategii wskazał silne zakorzenienie stosowanych rozwiązań w nauce oraz wsparcie udzielone przez przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i ze strony przywódców politycznych.

Płeć wpływa na efektywność leczenia HIV

16.02.2017 – Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni nie stosują się do rygorów terapii HIV – pokazują wyniki kanadyjskich badań opublikowanych w „HIV Medicine”. Adherencja, czyli regularne przyjmowanie leków i przestrzeganie zaleceń w terapii, była badana przez 14 lat na grupie 4 tys. osób przyjmujących leczenie ARV. Na potrzeby obserwacji przyjęto, że dobra adherencja, to przyjęcie 95 proc. leków. Badacze wyeliminowali wpływ takich czynników jak pochodzenie etniczne i branie narkotyków na wyniki i skupili się wyłącznie na płci. Teraz oceniają, że tylko 57 proc. kobiet w porównaniu do aż 77 proc. mężczyzn miało dobrą adherencję.

Bezpieczne Walentynki

10.02.2017 – 12 lutego, tuż przed Walentynkami, członkowie Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton przeprowadzą w Warszawie happening przypominający o ryzyku zakażenia HIV i zachęcający do wykonania testu na HIV. Flash mob rozpocznie się o godz. 15:00 na Patelni przed stacją metra Centrum, gdzie edukatorzy i wszyscy chętni założą słuchawki i zatańczą do muzyki, którą tylko oni będą słyszeć. Każdy będzie mógł się przyłączyć do roztańczonego pochodu. Uczestnicy Silent disco dotrą na ulicę Chmielną, zachęcając przechodniów do przygotowania się do Walentynek – czyli oceny swojego ryzyka zakażenia HIV, stosowania profilaktyki lub wykonania testu na HIV. Więcej informacji znajduje się w wydarzeniu „Walentynki – przygotuj się z Pontonem” na Facebooku: www.facebook.com/events/665396380288015/ Grant na realizację projektu pochodzi z Konkursu Pozytywnie Otwarci.

Zakaz osiedlania się w Rosji podtrzymany

01.02.2017 – Cudzoziemcy zakażeni HIV wciąż nie będą mogli osiedlić się w Rosji – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podtrzymało zakaz wydawania długoterminowych wiz i pozwoleń na pobyt osobom żyjącym z wirusem. Zniesienie zakazu zaproponowało Ministerstwo Zdrowia, które wciąż stara się również o to, by zakażeni mogli adoptować dzieci i służyć w wojsku – podaje The Moscow Times. W marcu 2015 cudzoziemcy żyjący z HIV zyskali prawo do pozostania w kraju, jeśli ich partner, dziecko lub rodzic ma rosyjskie obywatelstwo. Rozszerzenie tego prawa na wszystkich zakażonych cudzoziemców byłoby istotnym krokiem w walce z dyskryminacją ze względu na HIV.

Myślcie o witaminie D!

27.01.2017 – Niedobór witaminy D u osób zakażonych HIV zmniejsza siłę działania statyn – leków obniżających poziom cholesterolu we krwi – i zwiększa ryzyko bólu mięśni, który może wystąpić podczas przyjmowania tych leków. Badacze uważają jednak, że mają jeszcze za mało danych, by zalecać osobom seropozytywnym uzupełnianie tej witaminy w celu leczenia bólu mięśni podczas przyjmowania statyn – podaje portal aidsmap. Niedobór witaminy D dotyka od 7 do 60 proc. osób żyjących z HIV. European AIDS Clinical Society w rekomendacjach z 2016 roku zaleca by u osób, u których wykryto zakażenie sprawdzać poziom tej witaminy i uzupełniać go wszystkim pacjentom z niedoborem, osteoporozą lub osteomalacją.

HIV przy polskiej granicy

18.01.2017 – Najnowszy raport Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Światowej Organizacji Zdrowia informuje, że pod względem liczby nowych rozpoznań HIV w Europie na pierwszym miejscu plasuje się Rosja z 98 tys. przypadków w 2015 roku. Drugie miejsce zajmuje Ukraina z blisko 13 tys. rozpoznanych w 2015 zakażeń. Z naszych sąsiadów również wysoką, bo aż czwartą pozycję zajmują Niemcy z ponad 3,5 tys. nowych rozpoznań. Również w Polsce liczba rozpoznawanych zakażeń systematycznie wzrasta – raport mówi o ponad 1 tys. nowych przypadków (9 miejsce w Europie).

George Michael wspierał edukację o HIV

12.01.2017 – George Michael był cichym dobroczyńcą – przekonują deklaracje wielu osób, które po śmierci piosenkarza opowiadają o udzielonej im pomocy. Serwis „Bustle” informuje, że wśród licznych inicjatyw, które wspierał gwiazdor, jest też „Quilt. A Musical Celebration”. To muzyczne przedstawienie od ponad 20 lat promuje zrozumienie problemu HIV/AIDS i akceptację osób zakażonych. Opowiada prawdziwe historie ludzi, którzy zmarli na AIDS oraz tych, których pozostawili. Sponsorowana przez piosenkarza produkcja została wystawiona w jednym z miast hrabstwa Hertfordshire, gdzie mieszkał jako młody chłopak.

Seropozytywni dla seropozytywnych

05.01.2017 – Z początkiem roku ruszyła infolinia dla osób żyjących z HIV i ich bliskich. Pod numerem 800 14 14 23 w poniedziałki i środy od godziny 16 do 19 oraz w piątki od 16 do 20 seropozytywni konsultanci udzielają wsparcia informacyjnego i kryzysowego. Połączenie jest bezpłatne po pierwszym impulsie. Projekt realizowany jest dzięki grantowi przyznanemu Fundacji Edukacji Społecznej w konkursie Pozytywnie Otwarci. Telefonującym są przekazywane rzetelne informacje na temat przebiegu i terapii zakażenia oraz profilaktyki. Wsparcie dostają także dzwoniący w sytuacjach kryzysowych związanych z zakażeniem, rozpoczęciem i kontynuacją leczenia.P A R T N E R Z Y:Krajowe Centrum ds. AIDS - Agenda Ministra Zdrowia Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy GILEAD - Advancing Therapeutics. Improving Lives.


Termedia - wydawnictwa medyczne, konferencje, książki Służba Zdrowia - Gazeta Ludzi Wolnego ZawoduSponsorem programu Pozytywnie Otwarci jest Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.                                 KONTAKT
copyright © 2011 Alfa Communications, photograph by Monika Kiełbowicz, webiste designed and maintained by Ryszard 'bagienny' Bednarczyk, 001/PL/15-04/NPM/1075