N E W S
Moje leczenie jest profilaktyką dla innych
12.11.2024 – Takie jest jedno z głównych przesłań rozmowy z osobą żyjącą od kilku lat z HIV, wolontariuszem, pomagającym innym osobom z HIV, Grzegorzem Jezierskim. Grzegorz opowiada również o tym, jak wygląda jego życie z HIV, o autostygmatyzacji oraz o tym, dlaczego diagnoza go ucieszyła. Rozmowę można obejrzeć na kanale YouTube Skrawki, prowadzonym przez byłą dziennikarkę „The New York Timesa”, gazeta.pl i wp.pl, laureatkę ubiegłorocznej nagrody Diament Patronite za swój kanał „Skrawki”.
WHO zaprasza do ankiety na temat terminologii HIV i AIDS
4.11.2024 – WHO prosi osoby żyjące z HIV oraz wszystkich, którzy je wspierają o wypełnienie ankiety dotyczącej terminologii dotyczącej HIV i AIDS. To pierwsza ankieta tego typu. Ma ona na celu włączenie osób bezpośrednio zaangażowanych w tematykę HIV w proces tworzenia odpowiedniej bazy językowej.
Plus dla Zdrowia – porady online dla osób HIV+
28.10.2024 – Przy niesłabnącym zainteresowaniu internetową poradnią Ty, to tu! z informacjami dla osób HIV+ oraz na temat HIV, cieszy fakt, że jeszcze do końca listopada działa również poradnia Plus dla Zdrowia. W jej ofercie znajdują się wykłady specjalistów na temat życia z HIV oraz możliwość konsultacji indywidualnych ze specjalistami: konsultantkami HIV/AIDS, terapeutką uzależnień, a także lekarzem.
Dawca nerki HIV+? Tak, to bezpieczne!
21.10.2024 – Prowadzone przez Instytut Johna Hopkinsa przez 6 lat w 26 centrach transplantacyjnych w USA badania wykazały, że przeszczepy nerek od dawców HIV+ są bezpieczne dla biorców żyjących z tym wirusem. Również żywi dawcy żyjący z HIV nie odnotowali negatywnych skutków donacji dla swojego zdrowia.
Telemedycyna dla pacjentów HIV+
14.10.2024 – Uniwersytet Rutgersa propaguje porady telemedyczne dla osób żyjących z HIV. Przeprowadzone na tym uniwersytecie badanie pokazuje, że pacjenci korzystający ze standardowej opieki medycznej przed pandemią koronawirusa dobrze przystosowali się do zdalnych spotkań ze swoim lekarzem. Utrzymali schematy leczenia i wyniki na uprzednim poziomie. Co więcej, aż 92% uczestników badania oceniło jakość teleporad jako doskonałą, bardzo dobrą lub dobrą.
Konkurs Pozytywnie Otwarci 2024 rozstrzygnięty!
04.10.2024 – Kapituła konkursu Pozytywnie Otwarci wybrała laureatów tegorocznej edycji. Granty na realizację projektów otrzymają od firmy Gilead Sciences Poland następujące organizacje:
- Fundacja CzuliMy za projekt „Akademia świadomego seniora – dojrzałe kochanie i szybkie testowanie!”;
- Fundacja Edukacji Społecznej za projekt „Zrób test jak chcesz! – wysyłka kreatywna i promocja testowania na HIV w mediach społecznościowych;
- Fundacja Polityki Społecznej PREKURSOR za projekt „Kamelia”;
- Fundacja Pomorski Dom Nadziei za projekt „Testowanie w kierunku HIV, HCV i kiły oraz promocja badań na trójmiejskich imprezach”;
- Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE za projekt „Nie ryzykuj! Testuj się!”;
- Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland za projekt „Tramwaj zwany pożądaniem”;
- Społeczny Komitet ds. AIDS za projekt „Życie z HIV? Normalne życie! Zgodnie z zasadą Niewykrywalny=Niezakaźny”;
- Stowarzyszenie FAROS za projekt „Podlaski obwoźny namiot profilaktyczny”;
- Stowarzyszenie My, Rodzice za projekt „Przeciwdziałanie podwójnej stygmatyzacji osób ze społeczności LGBT+ żyjących z HIV – cykl działań edukacyjnych;
- Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” za projekt „Wszystko, co chcesz wiedzieć”;
- Stowarzyszenie Youth Human Impact za projekt „nieŚWIADOMI – Labirynt wiedzy w Łomży”.
- TRR Zielona Góra za projekt „Akcja MIŁOŚĆ, MŁODOŚĆ, ODPOWIEDZIALNOŚĆ – działania edukacyjno-profilaktyczne i diagnostyczne dotyczące zakażeń HIV, HCV i kiły;
Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia, a zwycięzcom gratulujemy!
Gra miejska o HIV
1.10.2024 – 2. i 3. października w Warszawie będzie można zagrać w niezwykłą grę miejską na temat HIV zorganizowaną przez stowarzyszenie Youth Human Impact z myślą o stołecznej młodzieży. Celem jest edukacja młodych osób na temat HIV i profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową. Gra jest elementem projektu nieŚWIADOMI, laureata konkursu Pozytywnie Otwarci finansowanego przez Gilead Sciences. Udział jest bezpłatny, a zapisy prowadzone są przez media społecznościowe stowarzyszenia.
Wkrótce Europejski Tydzień Testowania
23.09.2024 – Jesienna edycja Europejskiego Tygodnia Testowania odbędzie się w dniach 18-25 listopada. Celem wydarzenia, które od pewnego czasu organizowane jest dwa razy do roku jest promocja profilaktyki HIV i zachęcanie jak największej liczby osób do zrobienia testu. W tym okresie Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne, w których można zrobić test pracują zwykle dłużej.
Malejąca liczba zakażeń HIV w Australii
16.09.2024 – Australia może być przykładem walki z HIV. W ciągu ostatnich 10 lat liczba nowo zdiagnozowanych przypadków tego zakażenia spadła o 32% w skali kraju. W największych miastach ten spadek to niemal 90%. Udało się to osiągnąć dzięki kombinacji 3 czynników: wzrostowi liczby przeprowadzanych testów na HIV, leczeniu osób zdiagnozowanych (N=N) oraz profilaktyce przedekspozycyjnej (PrEP).
Żyjesz z HIV i palisz? Rzuć!
09.09.2024 – WHO przygotowało raport na temat palaczy HIV+. Wynika z niego, że wśród osób seropozytywnych odsetek palaczy jest wyższy niż w populacji ogólnej, i że jest to dla nich groźniejsze. Tytoń ma niekorzystny wpływ na układ odpornościowy, co powoduje więcej chorób współistniejących, a także ryzyko śmierci trzy razy wyższe niż w przypadku żyjących z HIV osób niepalących.
WHO: więcej seksu nastolatków bez zabezpieczenia
02.09.2024 – Najnowszy raport WHO na temat zachowań seksualnych nastolatków stwierdza, że w latach 2014-2022 odsetek europejskich nastolatków, którzy podczas ostatniego stosunku użyli prezerwatywy spadł z 70 do 61% wśród chłopców i z 63 do 57% w przypadku dziewcząt. Wśród powodów wskazano niską jakość lub brak edukacji seksualnej w szkołach. Rezultatem mogą być nie tylko niechciane ciąże, ale przede wszystkim zakażenia przenoszone drogą płciową.
Gwiazdy zaangażowane w walkę z HIV
26.08.2024 – Na profilach Fundacji Edukacji Społecznej kolejna odsłona projektu „Pozytywnie życie”. A w niej – informacje na temat celebrytów wspierających walkę z HIV i stygmatyzacją osób żyjących z wirusem. Wśród nich są m.in. Madonna i Bono.
Szybkie szacowanie ryzyka zakażenia HIV online
20.08.2024 – Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” przygotowało internetową ankietę, która umożliwia – po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań – szybkie oszacowanie ryzyka zakażenia HIV. Jeśli trzeba – z sugestią wizyty w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym i rozmowy z doradcą ds. HIV/AIDS połączonej z testem na HIV. To część projektu „Życie nadal jest fajne”, finansowanego ze środków przyznanych stowarzyszeniu w konkursie Pozytywnie Otwarci.
Więcej HIV w Europie Wschodniej przez Rosję?
12.08.2024 – The Guardian sugeruje, że wzrost liczby przypadków HIV oraz śmierci spowodowanych AIDS w Europie Wschodniej i Azji Środkowej mogą być wynikiem działania Rosji. Ograniczenia programów redukcji szkód doprowadziły do wycofania się wielu organizacji charytatywnych z działań związanych z profilaktyką HIV.
Nowy raport UNAIDS: możliwy koniec pandemii do końca 2030 r.
05.08.2024 – Raport UNAIDS „Pilność chwili obecnej: AIDS na rozdrożu” prezentuje najnowsze dane. Na całym świecie żyje z HIV 39,9 mln osób. Nadal niemal 25% z nich – bez odpowiedniego leczenia. Niestety również w naszej części świata liczba zakażeń HIV nadal rośnie.
Profilaktyka HIV na Pol’And’Rock Festival
29.07.2024 – Już od 31 lipca w miasteczku festiwalowym na Pol’And’Rock będzie można spotkać wolontariuszy Towarzystwa Rozwoju Rodziny oddział Zielona Góra – doradców HIV/AIDS. Będą wyjaśniać, jak unikać zakażeń przenoszonych drogą płciową, jak i kiedy się testować oraz jak się leczyć, jeśli do zakażenia jednak dojdzie.