Pozytywnie Otwarci
Pozytywnie Otwarci

Główna Program Konkurs Kapituła Jak żyć z HIV Kontakt


Konkurs Pozytywnie Otwarci


rozstrzygniętyN E W S

Rozstrzygnięcie konkursu Pozytywnie Otwarci 2020

12.10.2020 – Kapituła konkursu Pozytywnie Otwarci wybrała laureatów tegorocznej edycji. Granty o łącznej wartości 200 tysięcy złotych otrzymają od firmy Gilead Sciences Poland następujące organizacje i instytucje:

  • Fundacja Edukacji Społecznej za projekt „Test na HIV – zrób go sam”,
  • Fundacja Parasol za projekt „To takie proste!”,
  • Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland za projekt „Tramwaj zwany Pożądaniem”,
  • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 6 za projekt „Świadomi=bezpieczni”,
  • Słupski Ośrodek Kultury za projekt „Czy już wtedy wiedziałaś?”,
  • Stowarzyszenie Podwale Siedem za projekt „Wirtualna poradnia ‘Ty, to tu!’ – edukacja, profilaktyka, wsparcie”,
  • Stowarzyszenie Wolontariuszy "DA DU" za projekt „Jestem kobietą świadomą, wykonuję badania w kierunku zakażenia HIV”,
  • Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” za projekt „#HIV jestem taki jak wy”,
  • Towarzystwo Rozwoju Rodziny oddział Zielona Góra za projekt „Dbam o siebie, dbam o innych – testuję się”,
  • Zjednoczenie na rzecz Żyjących z HIV/AIDS „Pozytywni w Tęczy” za projekty „Miasto uczy II” oraz „Wakacje Plus”.
Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia, a zwycięzcom gratulujemy!

Ochrona praw osób używających substancji psychoaktywnych w nowej strategii UNAIDS?

14.09.2020 – Portal Harm Reduction International pisze, że nie uda się zakończyć epidemii HIV/AIDS, jeśli osoby używające substancji psychoaktywnych będą pozostawione samym sobie. Dlatego właśnie 33 organizacje społeczne wystosowały list do Rady Koordynacyjnej Programu UNAIDS (UNAIDS PCB) przed zaplanowanymi na 16 września konsultacjami. W liście przedstawiają szereg rekomendacji, wzywają do ochrony praw osób używających substancji psychoaktywnych oraz podkreślają znaczenie szerokiego udostępnienia programów redukcji szkód. Ich zdaniem te elementy powinny znaleźć się w nowej strategii UNAIDS.

Koniec dyskryminacji osób HIV+ w amerykańskiej armii?

09.09.2020 – W ubiegłym tygodniu zapadł wyrok, dzięki któremu osoby seropozytywne już wkrótce mogą ubiegać się o amerykański patent oficerski. Orzeczenie to pomoże zrównać status osób HIV+ i HIV- w armii Stanów Zjednoczonych. Jeśli dalsze procedury sądowe potoczą się po myśli osób seropozytywnych, otrzymanie patentu będzie zależało wyłącznie od sprawności, ogólnego stanu zdrowia oraz wyników każdego żołnierza.

Nowo wykryte zakażenia HIV w 2019

31.08.2020 – Na ostateczne podsumowanie roku 2019 pod kątem nowo wykrytych zakażeń HIV musimy jeszcze poczekać, ale wstępne dane podane przez NIZP-PZH pokazują, że wirus jest ciągle groźny. Suma nowo wykrytych zakażeń z poszczególnych miesięcy 2019 roku wynosi 1615 w porównaniu do 1526 w 2017, rekordowym dotychczas, roku oraz 1275 w roku 2018.

Eswatini skutecznie walczy z HIV

24.08.2020 – Zdiagnozowanie co najmniej 95% osób zakażonych, leczenie 95% z nich oraz osiągnięcie niewykrywalnej wiremii u 95% leczonych pozostaje w sferze marzeń większości krajów świata, ale udało się zrealizować w Eswatini (poprzednio znanym jako Suazi). Ten niewielki, półtoramilionowy kraj zmagał się z HIV/AIDS od dawna. Ocenia się, że 27% dorosłych mieszkańców kraju jest seropozytywnych. Co zatem zadziałało w Eswatini? Przede wszystkim programy profilaktyczne, głównie prowadzone w środowiskach szczególnie zagrożonych zakażeniem, jak również szeroko zakrojone akcje testowania, w tym testowanie w domach przez mobilne zespoły. Osiągnięcie celu nie oznacza zakończenia działań. Według premiera kraju szczególnie ważne jest teraz szerzenie wiedzy na temat HIV/AIDS wśród młodych ludzi.

Zakończenie epidemii HIV: plan dla Ameryki

18.08.2020 – Stany Zjednoczone zainaugurowały program pod nazwą Ending the HIV Epidemic: A Plan for America. W ramach programu CDC (Centers for Disease Control and Prevention, Centrum Kontroli i Profilaktyki Chorób) przekazało 109 mln USD najbardziej zagrożonym HIV regionom Stanów Zjednoczonych. Dzięki tym środkom Amerykanie chcą do 2025 roku zmniejszyć liczbę zakażeń w USA o 75%.

Program informacyjny przeciw stygmatyzacji

10.08.2020 – Wielka Brytania to kraj, w którym ponad 90% osób zakażonych HIV zna swój status serologiczny, a większość z nich poddaje się terapii. Jest to jednak również kraj, w którym 90% osób zakażonych czuje się napiętnowanych. Dlatego właśnie walka ze stygmatyzacją jest celem nowego programu Health and HIV Brytyjskiego Stowarzyszenia HIV (the British HIV Association) oraz ITN Productions Industry News. Będzie to program informacyjny przedstawiający opinie lekarzy-specjalistów, badaczy, a także osób żyjących z HIV.

Nerka HIV+ do przeszczepu

03.08.2020 – W związku z małą ilością dostępnych organów do przeszczepów coraz częściej dopuszcza się sytuacje, w których organy od seropozytywnego dawcy przeszczepia się biorcy z takim samym zakażeniem. Skuteczność transplantacji nerek od dawców HIV+ sprawdzili naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore w Stanach Zjednoczonych pod kierownictwem prof. Christine M. Durand oraz prof. Dorry’ego Segeva. W badaniu wzięło udział 75 zakażonych biorców, z których 50 otrzymało nerki od niezakażonych dawców, a 25 – od dawców HIV+. Po roku od transplantacji praktycznie nie było różnicy, jeśli chodzi o stan przeszczepionych nerek – pracowało 92% organów od niezakażonych dawców oraz 91% od zakażonych. Podobnie wysoki był odsetek biorców bez komplikacji – dotyczył zaledwie średnio 1 osoby na rok niezależnie od grupy. Badanie odbyło się między marcem 2016 a lipcem 2019 r.

Liderzy religijni w Kenii nauczają o HIV

27.07.2020 – Portal Devex pisze o nowej inicjatywie kenijskiej Narodowej Rady Kontroli AIDS (Kenya National AIDS Control Council). Z jednej strony, w Kenii w 2018 roku wykryto 46 tysięcy nowych zakażeń HIV. Z drugiej strony osoby zakażone poddawane są powszechnemu ostracyzmowi. Zaradzić temu ma współpraca władz z liderami religijnymi, którzy będą wplatać w tekst swoich kazań rzetelne informacje na temat HIV i AIDS zgodnie z wytycznymi wydanymi przez Radę.

Jak starzeć się z HIV?

20.07.2020 – Najlepiej wśród przyjaciół, w akceptującym społeczeństwie, w którym jest się potrzebnym – takie wnioski wypływają z prezentacji na temat starzenia się z HIV, przedstawionej podczas konferencji AIDS 2020. Z ankiet przeprowadzanych przez 3 lata wśród 73 osób HIV+, z czego 70% w wieku 50-75 lat, wynika, że starzenie się z HIV może być pozytywnym doświadczeniem mimo stygmatyzacji i chorób współistniejących. Więcej informacji na portalu AIDSmap.

Osoby HIV+ w USA tyją

13.07.2020 – Taka prawidłowość wynika z analiz dr Michaela J. Silverberga, przedstawionych podczas konferencji AIDS 2020. Przeanalizował on dane 138 tysięcy pacjentów leczących się w przychodniach Kasier Permanente w kilku miastach w Stanach Zjednoczonych. Wyniki jednoznacznie pokazują, że niezależnie od niższej wagi wyjściowej w 2000 roku, 16 lat później osoby HIV+ wykazywały większy przyrost wagi niż osoby niezakażone wirusem. Wykresy przedstawiające to zjawisko publikuje portal AIDSmap.

Wirtualna konferencja na temat AIDS

06.07.2020 – Już dziś rozpoczyna się 23. Międzynarodowa konferencja AIDS 2020. Potrwa do 11 lipca. Tegoroczne tematy obejmują między innymi: COVID-19 a zakażenie HIV, stymulacja systemu odpornościowego, N=N (niewykrywalny = niezakażający). Dostępnych jest ponad 600 sesji, wykładów oraz innych wydarzeń. Więcej informacji o konferencji – na stronach organizatora: AIDS 2020.P A R T N E R Z Y:Krajowe Centrum ds. AIDS - Agenda Ministra Zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy


Termedia - wydawnictwa medyczne, konferencje, książki Służba Zdrowia - Gazeta Ludzi Wolnego Zawodu GILEAD - Advancing Therapeutics. Improving Lives.Sponsorem programu Pozytywnie Otwarci jest Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.                                 KONTAKT
Copyright by © Gilead Sciences Poland 2017 - All rights reserved | PL-HIV-2020-09-0013 | Nota prawna | Polityka cookies