Pozytywnie Otwarci
Pozytywnie Otwarci

Główna Program Konkurs Kapituła Jak żyć z HIV Kontakt
Pozytywnie Otwarci - granty dla kreatywnych


• Masz innowacyjny pomysł na działanie
w obszarze HIV/AIDS?


• Prowadzisz ciekawy program
i chciałbyś go rozwinąć?Opisz swój pomysł i wyślij nam
formularz zgłoszeniowy.Autorzy najciekawszych projektów otrzymają
na ich realizację granty finansowe

w wysokości do 20 tysięcy złotychN E W S

Ruszył konkurs Pozytywnie Otwarci

12.04.2021 – Ruszyła jedenasta edycja konkursu Pozytywnie Otwarci, najstarszego działającego nieprzerwanie polskiego projektu grantowego skupionego na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV. Organizacje pozarządowe, publiczne placówki ochrony zdrowia i samorządy mogą składać zgłoszenia mailem na adres [email protected] do 30. czerwca br. Kapituła wybierze najlepsze pomysły, a ich twórcy dostaną środki na realizację projektów od Gilead Sciences Poland. Regulamin z tegorocznymi tematami, kryteria konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępne są tu Zapraszamy do udziału!

Świąteczne życzenia

02.04.2021 – W imieniu organizatorów programu Pozytywnie Otwarci życzymy Wam na Święta i na wszystkie dni, które przyjdą po nich zdrowia oraz spokojnej pewności, że trudny czas skończy się już niedługo, i że powróci normalność.

Polifarmacja seniorów HIV+

30.03.2021 – Polifarmacja, czyli przepisywanie nadmiernej ilości leków nie mających nic wspólnego z terapią HIV, zdarza się tym częściej im więcej chorób współistniejących mają pacjenci seropozytywni, a więc wzrasta wraz z ich wiekiem. Jak się okazuje, częściej niewłaściwe leki lub zbyt dużo leków przepisuje się kobietom. Wyniki badań zespołu szwajcarskich naukowców pod kierownictwem dr Francoise Livio opisuje AIDSmap.

Rekomendacje WHO: profilaktyka i terapia HIV w pandemii

22.03.2021 – Biorąc pod uwagę ograniczenia narzucane przez pandemię COVID-19, WHO zaleca osobom dobrze tolerującym terapię ARV wizyty u lekarzy co 3, a lepiej co 6 miesięcy, jak najszybsze rozpoczynanie terapii niezależnie od liczby komórek CD4 oraz pomoc psychosocjalną dla młodych dorosłych żyjących z HIV.

HBV + HIV mogą zwiększać zagrożenie HCC

15.03.2021 – Rozwojowi HCC, czyli raka wątrobowokomórkowego, sprzyjają zakażenia wirusami hepatotropowymi oraz marskość wątroby. Ryzyko rośnie także przy koinfekcji HBV i HIV. Zagrożenie zmniejsza się, jeśli pacjent otrzymuje odpowiednią terapię antyretrowirusową. Więcej informacji na ten temat w sprawozdaniu z tegorocznej wirtualnej konferencji CROI (Conference on Retroviruses and Opportunistic Infections) na portalu AIDSMap.

Jaki wpływ na HIV ma COVID-19?

08.03.2021 – Między innymi temu tematowi poświęcona jest odbywająca się od 6 do 10 marca online konferencja CROI (Conference on Retroviruses and Opportunistic Infections, Konferencja na temat Retrowirusów i Infekcji Oportunistycznych). W programie mowa jest zarówno o koronawirusie, jak i o HIV, a także o wzajemnym wpływie zakażeń tymi wirusami i możliwości eliminacji rezerwuarów HIV. Już wkrótce portal AIDSMap opublikuje relacje z wybranych sesji konferencji.

Zakażenie HIV – co dobrego może z niego wyniknąć

03.03.2021 – Informacja o zakażeniu HIV jest jak grom z jasnego nieba. Obawa o zdrowie, stygmatyzacja, poczucie winy – takie myśli często przychodzą do głowy po pozytywnym teście. O tym, jak im się nie poddać opowiada w wywiadzie dla BBC popularny walijski gracz w rugby Gareth Thomas. Były rugbysta rozprawia się przy okazji z wieloma mitami o HIV. Polecamy.

Telemedycyna w leczeniu HIV

22.02.2021 – Jak mówią osoby HIV+ korzystające z telemedycyny, zdalne wizyty u lekarza to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale też mniejsze obciążenie psychiczne – nikt nie zobaczy, do jakiej poradni się wchodzi, nie spotka się znajomego w poczekalni. Oczywiście telemedycyna nie zastąpi w pełni wizyt w przychodni, ale może leczenie znacznie uprościć, a co za tym idzie – szybciej doprowadzić do niewykrywalnej wiremii u pacjenta. Więcej na temat telemedycyny z perspektywy pacjenta HIV+ w portalu The Body.

O HIV w rozmowach ze specjalistami i osobami HIV+

15.02.2021 – Public Health England firmuje nową serię podcastów Powiedz mi o tym (Tell Me About It), w których zarówno osoby znane, jak i specjaliści mówią o HIV i AIDS we współczesnym świecie. Będzie więc o terapii, długim życiu z HIV, założeniu rodziny oraz o zdrowiu psychicznym. Podcasty przygotowane są w języku angielskim.

Zaburzenia snu u osób z HIV

08.02.2021 – Jak wynika z opisywanych przez AIDSmap badań, bezsenność występuje u nieco ponad 20% osób seropozytywnych w porównaniu do 5% osób HIV-. Co interesujące syndrom niespokojnych nóg lub bezdech senny jest rzadszy u osób seropozytywnych. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 357 osób HIV+ oraz 126 osób seronegatywnych.

Plan zwalczania HIV w Iranie

01.02.2021 – Od 2010 roku UNAIDS współpracowało aktywnie z wieloma grupami nacisku w Iranie, w tym ze studentami medycyny zrzeszonymi w IFMSA – Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Studentów Medycyny oraz przywódcami religijnymi, by poprawić sytuację osób seropozytywnych w tym kraju. Działania te przyniosły skutek: Iran właśnie wprowadził w życie prawo regulujące ograniczenie stygmatyzacji i dyskryminacji osób HIV+ w placówkach ochrony zdrowia, jak również zwiększanie poziomu wiedzy na temat HIV oraz AIDS.P A R T N E R Z Y:Krajowe Centrum ds. AIDS - Agenda Ministra Zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy


Termedia - wydawnictwa medyczne, konferencje, książki Służba Zdrowia - Gazeta Ludzi Wolnego Zawodu GILEAD - Advancing Therapeutics. Improving Lives.Sponsorem programu Pozytywnie Otwarci jest Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.                                 KONTAKT
Copyright by © Gilead Sciences Poland 2017 - All rights reserved | PL-HIV-2020-09-0013 | Nota prawna | Polityka cookies