Pozytywnie Otwarci
Pozytywnie Otwarci

Główna Program Konkurs Kapituła Jak żyć z HIV Kontakt
Pozytywnie Otwarci - granty dla kreatywnych


• Masz innowacyjny pomysł na działanie
w obszarze HIV/AIDS?


• Prowadzisz ciekawy program
i chciałbyś go rozwinąć?Opisz swój pomysł i wyślij nam
formularz zgłoszeniowy.Autorzy najciekawszych projektów otrzymają
na ich realizację granty finansowe

w wysokości do 20 tysięcy złotychN E W S

Rak wątrobowokomórkowy groźny przy koinfekcji HIV/HCV

17.06.2019 – Journal of Viral Hepatitis opublikował ciekawe wyniki badań przeprowadzonych w latach 2005-2015 w Stanach Zjednoczonych i Europie. Pomimo zaleceń m.in. EASL (European Association for the Study of the Liver – Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Studiów Wątroby) wskazujących przy koinfekcji HIV/HCV potrzebę kontroli stanu wątroby co 6 miesięcy w kierunku raka wątrobowokomórkowego tylko maksymalnie do 18% chorych otrzymywało odpowiednie zalecenia od lekarzy.

Choroby serca u osób z HIV

10.06.2019 – The American Heart Association (Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Serca) publikuje dane, zgodnie z którymi osoby z HIV są o półtora do dwóch razy bardziej narażone na choroby układu krążenia niż osoby w tym samym wieku, ale niezakażone HIV. Ma to najprawdopodobniej związek z przedłużającym się stanem zapalnym oraz stymulacją układu odpornościowego, wywołanych przez HIV. Dlatego tak ważna jest terapia nowoczesnymi, bezpiecznymi w długim okresie lekami.

HIV nie pogarsza funkcji poznawczych u dzieci

03.06.2019 – Malon Van den Hof z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Amsterdamie badał funkcje poznawcze, czyli szybkość przetwarzania informacji, pamięć roboczą, zdolność uczenia się oraz funkcje wzrokowo-ruchowe nastolatków zakażonych HIV wertykalnie tj. przy porodzie. Porównał wyniki ich testów (2 serie w odstępie 4 lat) z identycznymi testami, którym poddane były zdrowe dzieci. Portal Healio podaje, że „nie zaobserwowano większych różnic pomiędzy tymi grupami”.

Zakażone dzieci w Pakistanie

27.05.2019 – Pakistan od lat boryka się z nienajlepszymi standardami opieki zdrowotnej. Zapewne stąd właśnie ponad 600 zakażeń wykrytych przez ostatni miesiąc w mieście Ratto Dero na południu kraju. Aż 494 spośród nich to dzieci w wieku od 1 miesiąca do 15 lat. Jest to już kolejna tego typu „epidemia” po 1521 zakażonych zdiagnozowanych w 2016 roku. Fakt, że ogromna większość zdiagnozowanych dzieci ma zdrowych rodziców świadczy, że do zakażeń doszło najpewniej w placówkach ochrony zdrowia

Niewykrywalny = niezakażający potwierdzone przez PARTNER2

21.05.2019 – Jak podaje The Lancet wyniki badań PARTNER2 potwierdzają rezultaty badania PARTNER1: zarówno w parach heteroseksualnych, jak i homoseksualnych, w których jeden z partnerów jest seropozytywny, ale dzięki leczeniu ma niewykrywalny poziom wirusa nie dochodzi do zakażenia zdrowego partnera. Badania PARTNER1 i 2 przeprowadzono w latach 2010-2017 w 75 ośrodkach w 14 krajach europejskich.

Rosja walczy z kłamstwami o HIV

13.05.2019 – Liczba zakażonych HIV w Rosji dochodzi do 1,2 mln. Ambitnym, choć mało prawdopodobnym planem władz kraju jest, aby do 2020 roku objąć leczeniem 90% z nich. Na razie osiągnięcie tego pułapu utrudnia słaby dostęp do terapii (aż 35 z 85 rosyjskich regionów nie zdecydowało się na zakup leków ART), ale też silne ruchy negujące w ogóle istnienie HIV bądź jego związek z AIDS. Zapobiegać rozprzestrzenianiu się tego typu poglądów ma postulowane przez rosyjskie Ministerstwo Zdrowia prawo, które miałoby zakazywać negowania istnienia wirusa, związku HIV z AIDS oraz skuteczności terapii.

„Tramwaj zwany Pożądaniem” po raz ósmy

06.05.2019 – Dziesiątego maja na ulice Krakowa i Lublina wyruszą pierwsze autobusy i tramwaje jeżdżące w ramach kampanii „Tramwaj zwany pożądaniem”. Dzięki grantowi z konkursu Pozytywnie Otwarci Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland już po raz ósmy będzie w nich nakłaniać do testowania się w kierunku HIV oraz propagować wiedzę na temat tego wirusa. Akcja obejmie także Warszawę, Gdańsk, Bydgoszcz, Łódź, Olsztyn, Zieloną Górę, Opole, Radom, Białystok, Szczecin i Katowice.

Azerbejdżan: dobre wieści dla kibiców

30.04.2019 – Kibice piłki nożnej z radością przyjęli wiadomość o sukcesie negocjacji UEFA z władzami Azerbejdżanu (jeden z gospodarzy Mistrzostw Europy 2020), które 23 kwietnia wycofały z podania o wizę pytanie o status HIV. Rozmowy FIFA z Katarem (gospodarzem Mistrzostw Świata 2022), który nadal wymaga podania takiej informacji, ciągle trwają.

„Przestudiuj się” z FES

23.04.2019 – Fundacja Edukacji Społecznej rozpoczyna projekt skierowany do studentów w Warszawie, Radomiu i Siedlcach. Podczas juwenaliów i innych imprez studenci będą mieli możliwość skorzystać z mobilnego punktu testowania, poradnictwa okołotestowego oraz porad edukatorów. Projekt „Przestudiuj się” ma zwiększyć świadomość studentów na temat chorób przenoszonych drogą płciową, szczególnie HIV, HCV i kiły. Realizację projektu umożliwił grant przyznany w konkursie Pozytywnie Otwarci 2018.

Nowo wykryte zakażenia HIV w 2018 roku

15.04.2019 – Wiemy już jak wygląda rok 2018 z perspektywy HIV i AIDS w Polsce. Na stronach NIZP-PZH dowiadujemy się, że w całej Polsce w 2018 zarejestrowano 1284 nowo wykrytych przypadków HIV, 108 przypadków AIDS oraz 27 zgonów spowodowanych AIDS. Oznacza to, że codziennie 3-4 osoby dowiadywały się o swoim zakażeniu. Należy podkreślić, że dane te są wynikiem matematycznego podsumowania zgłoszeń z 12 miesięcy minionego roku. Mogą one jeszcze podlegać weryfikacji.

Międzywojewódzki konkurs filmów o HIV/AIDS

08.04.2019 – Jak zaangażować młodzież do twórczego dzielenia się informacjami na temat HIV i AIDS? Zorganizować Festiwal Krótkich Filmów o HIV! Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej po raz kolejny zdobyło na ten cel grant w konkursie Pozytywnie Otwarci. Tym razem festiwal obejmuje swoim zasięgiem cztery województwa: zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. Uroczysty finał wraz z pokazami laureatów wojewódzkich odbędzie się w Gdyni 9 kwietnia.

Konkurs ponownie Pozytywnie Otwarty

02.04.2019 – Rusza dziewiąta edycja konkursu grantowego Pozytywnie Otwarci dla organizacji pozarządowych, organów samorządów lokalnych i publicznych placówek ochrony zdrowia. Jego celem jest szerzenie profilaktyki HIV/AIDS oraz zwiększanie w społeczeństwie wiedzy o życiu z tym wirusem. Jest o co walczyć – autorzy najlepszych projektów otrzymają od firmy Gilead Sciences Poland granty w wysokości do 20 tysięcy złotych. Więcej informacji o konkursie w zakładce Konkurs.

Wpływ lipodystrofii na choroby sercowonaczyniowe

25.03.2019 – Lipodystrofia spowodowana przez przyjmowanie przez osoby żyjące z HIV leków przeciwwirusowych starego typu w przeszłości i/lub obecnie ma ogromny wpływ na ryzyko wystąpienia chorób sercowonaczyniowych. Potwierdzają to badania przedstawione w ostatnim numerze pisma „AIDS” przeprowadzone przez duńskich lekarzy na próbie przeszło 3 tysięcy pacjentów, w tym 761 osób żyjących z HIV, leczonych w przeszłości lub obecnie lekami starego typu.

Koinfekcja HIV-HBV niebezpieczna u przyszłych mam

19.03.2019 – Tak przynajmniej wynika z badań przedstawionych przez dr Debikę Bhattarcharya z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles podczas konferencji CROI 2019. Badania przeprowadzone w latach 2007-2009 w Afryce Subsaharyjskiej wskazują, że w przypadku ciężarnych leczonych nowoczesnymi lekami antyretrowirusowymi koinfekcja HIV-HBV oznacza dwudziestoprocentowe ryzyko przekazania dziecku HIV. W przypadku kobiet ciężarnych zakażonych jedynie HIV i również leczonych przynajmniej od ostatniego trymestru ciąży zagrożenie jest sześciokrotnie mniejsze. Należy dodać, że w tym regionie Afryki 3-9% kobiet zakażonych HIV ma koinfekcję HBV.

Pacjent londyński

11.03.2019 – W mediach głośno było o przeszczepieniu komórek macierzystych od dawcy z mutacją CCR5, które miało wyleczyć zakażenie HIV. Ekspert prowadzący badania z uczestnictwem 40 pacjentów z HIV oraz nowotworem krwi jest jednak ostrożny. Cytowany przez Science Ravindra Gupta University College używa określenia „długotrwała remisja”, a nie wyleczenie. Przed traktowaniem przeszczepienia, jako metody terapii HIV ostrzega też prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. Mówi, że jest to metoda ryzykowna, potencjalnie śmiertelna: „Tu (…) uznano, że ryzyko zgonu bez przeszczepu jest większe niż przy przeszczepie”.

Dzień Zero Dyskryminacji z UNAIDS

04.03.2019 – Początek marca to czas, kiedy przy okazji Dnia Zero Dyskryminacji UNAIDS wzywa państwa do zmiany dyskryminujących praw. Proponowane są konkretne działania, które osoby prywatne, organizacje czy parlamentarzyści mogą podjąć, aby wpłynąć na obowiązujące regulacje prawne. O tym jak bardzo jest to potrzebne świadczy chociażby co najmniej 20 państw, w których do dziś narzucone są ograniczenia podróżowania osób z HIV czy prawie 60 krajów, w których obowiązuje obowiązkowe testowanie na HIV przed zawarciem związku małżeńskiego, podjęciem pracy lub zmianą miejsca pobytu. Presja ma sens: z okazji ubiegłorocznego Dnia Zero Tolerancji w Indiach zostało zmienione prawo kryminalizujące stosunki seksualne osób tej samej płci.P A R T N E R Z Y:Krajowe Centrum ds. AIDS - Agenda Ministra Zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy


Termedia - wydawnictwa medyczne, konferencje, książki Służba Zdrowia - Gazeta Ludzi Wolnego Zawodu GILEAD - Advancing Therapeutics. Improving Lives.Sponsorem programu Pozytywnie Otwarci jest Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.                                 KONTAKT
Copyright by © Gilead Sciences Poland 2017 - All rights reserved | 001/PL/15-04/NPM/1075 | Nota prawna | Polityka cookies