Pozytywnie Otwarci
Pozytywnie Otwarci

Główna Program Konkurs Kapituła Jak żyć z HIV Kontakt   K o n k u r s

P o z y t y w n i e    O t w a r c i

r o z s t r z y g n i ę t y
Lista laureatówN E W S

Testy na HIV – nowe wytyczne

10.12.2018 – Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) postuluje połączenie testowania na HIV, HBV oraz HCV. Postulat zawiera zalecenie stworzenie narodowych programów testowania z odpowiednią informacją dla pacjentów, szkoleniami dla osób przeprowadzających badania, łatwym dostępem do opieki nad zakażonymi oraz znormalizowanie testów. Zalecenie połączenia testowania wynika z faktu, że wszystkimi trzema wirusami można zakazić się w podobny sposób, i że często występują koinfekcje.

Wrocławski konkurs wiedzy o HIV

04.12.2018 – Test wiedzy na temat HIV, szkolenia, zajęcia edukacyjne, konsultacje, konferencje, konkursy literackie i plastyczne to części kampanii edukacyjnej dotyczącej HIV/AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową przeprowadzonej przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia wraz z Wrocławskim Centrum Zdrowia SP ZOZ. Konkurs został rozstrzygnięty wczoraj, zwyciężczynią została uczennica Zespołu Szkół nr 19 we Wrocławiu Jadwiga Ważna. Kampania została zrealizowana ze środków programu Pozytywnie Otwarci.

Przetestuj się!

26.11.2018 – Europejski Tydzień Testowania już trwa. Od 23 do 30 listopada Punkty Konsultacyjne-Diagnostyczno są otwarte dłużej. Warto przy tej okazji wykonać test pamiętając, że nie istnieją już tak zwane grupy ryzyka. Każdy może być zakażony – szacuje się, że połowa osób seropozytywnych nie jest świadoma swojego zakażenia. Żeby zachęcać do robienia testów w kierunku HIV, Fundacja Res Humanae zorganizowała happening: przez ulice Poznania, Wrocławia, Krakowa i Warszawy przejechały samochody wyświetlające czerwone kokardki i napis „Razem przeciw HIV”. Godziny otwarcia PKD można znaleźć na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd/.

HIV wśród osób powyżej 50 roku życia

19.11.2018 – Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie coraz więcej osób powyżej 50 roku życia słyszy diagnozę: HIV pozytywny. Dzięki dostępności bezpiecznych i skutecznych leków mogą oni jednak prowadzić szczęśliwe, długie życie. Właśnie takie osoby uhonorował portal dla i o seropozytywnych POZ. W USA ponad połowa osób żyjących z HIV ma 50 lat i więcej. W Polsce również przybywa osób żyjących z wirusem w tej grupie wiekowej. I liczba ta co roku rośnie. Odsetek nowo wykrytych zakażeń HIV w Polsce u 50-latków i starszych wynosił 7% w 2015, 8,7% w 2016 i 9% w 2017.

MSM w Chinach testują się samodzielnie

13.11.2018 – Chińscy MSM używają testów do samodzielnego testowania w kierunku zakażenia HIV. Testy takie wykonało prawie 30% spośród nich. Duża liczba testów sprzedawana jest przez internet. Zgodnie z informacjami podanymi przez listopadowy The Lancet, jedna apteka internetowa w 2017 roku rozprowadziła prawie 2 miliony testów.

Koinfekcja HIV-HCV – zagrożenie przedwczesnego porodu

05.11.2018 – Polka, Karolina Nowicka, przedstawiła podczas kongresu na temat zakażeń HIV HIV Glasgow 2018 interesujący odczyt na temat zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu w przypadku ciężarnych z koinfekcją HCV – HIV. Nowicka przeprowadziła badania w warszawskim Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w latach 2016 oraz 2017, w wyniku których stwierdziła 11 przedwczesnych urodzin na 159 ciąż prowadzonych w poradni przyszpitalnej. Stanowi to 6,9% w porównaniu do 4,5% w ogólnej populacji.

Początki epidemii AIDS w kinie

29.10.2018 – Wokalista grupy Queen, Freddy Mercury, nieodmiennie kojarzy się z wielkim talentem, oryginalnymi stylizacjami oraz AIDS, jako że cierpiał na tę chorobę co najmniej od roku 1987. Popularny film o jego życiu „Bohemian rhapsody”, który właśnie wchodzi na ekrany, pozwala docenić zmiany na lepsze, jakie zaszły od czasu śmierci artysty, to jest od 1991 roku.

Uprzejmość lekarzy wpływa na adherencję?

22.10.2018 – Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi niedawno w grupie 1176 seropozytywnych nastolatków w RPA, jednym z kluczowych czynników dla kontynuowania terapii przez osoby w wielu 10-19 lat jest nastawienie personelu medycznego. Dla młodych ważniejszy jest uprzejmy lekarz czy pielęgniarka aniżeli np. wsparcie w grupie albo odległość, jaką musieli pokonać w drodze do kliniki.

Alarmujące wyniki ankiety na temat zachowań seksualnych

15.10.2018 – Więcej niż 10% kobiet w wieku 18-25 lat doświadczyło przemocy seksualnej, 14% nie stosuje prezerwatyw przy stosunkach waginalnych, jeszcze więcej decyduje się na seks analny bez prezerwatyw. W ramach projektu „Kobieta i jej decyzja o bezpiecznym seksie” szczecińskie Stowarzyszenie Wolontariuszy DA DU przeprowadziło ankietę wśród ponad 200 młodych kobiet, głównie szczecińskich studentek. Jej wyniki są niepokojące. Zachowania części z ankietowanych szczecinianek mogą zwiększać ryzyko zakażenia HIV. Projekt realizowany był ze środków programu Pozytywnie Otwarci.

Niezdrowo w UK

08.10.2018 – Według Brytyjskiego Stowarzyszenia na rzecz HIV aż 75 procent pacjentów zauważyło w ostatnim roku pogorszenie dostępu do placówek medycznych oferujących profilaktykę i terapię HIV. Ma to wynikać zarówno z obniżenia poziomu finansowania tych usług, jak i z rosnącej liczby osób, które chciałoby z nich skorzystać.

Konkurs Pozytywnie Otwarci rozstrzygnięty już po raz ósmy!

01.10.2018 – Kapituła Pozytywnie Otwarci w składzie prof. Anna Boroń-Kaczmarska, prof. Andrzej Gładysz, dr Mariusz Gujski, dr Michał Kaźmierski, Janusz Michalak oraz ks. Arkadiusz Nowak wybrała laureatów tegorocznej edycji konkursu. Granty o łącznej wartości blisko 200 tys. złotych od firmy Gilead Sciences Poland na realizację projektów dotyczących profilaktyki oraz działań edukacyjnych i informacyjnych w zakresie HIV/AIDS otrzymają następujące organizacje (kolejność alfabetyczna):

  • Fundacja Edukacji Społecznej za projekt „Przestudiuj się”
  • Fundację Replika za projekt „Minusplus – jak bezpiecznie żyć z osobą zakażoną HIV”
  • Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny za projekt „Graficzna kampania edukacyjna w mediach społecznościowych”
  • Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland za projekt „Tramwaj zwany pożądaniem”
  • Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” za projekt „25 scen o HIV”
  • Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej za projekt „Międzywojewódzki Festiwal Krótkich Filmów o HIV”
  • Społeczny Komitet ds. AIDS za projekt „Społeczność MSM się testuje”
  • Stowarzyszenie Solidarni „Plus” za projekt „Pozytywna rodzina – spotkanie dla osób żyjących z HIV/AIDS i ich bliskich”
  • Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z Nami” za projekty „Oni to MY” oraz „Wszechnica wiedzy pozytywnej – Długo, zdrowo i bezpiecznie”

Laureatom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za ciekawe zgłoszenia i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.

Wysoki odsetek dzieci zakażonych HIV w Meksyku

01.10.2018 – Aż 3% nowych zakażeń i 5% śmierci spowodowanych AIDS to dzieci w wieku do 15 lat. Większość zakaziła się od swoich mam. Problem narasta. Dlatego tak ważnym wydarzeniem była konferencja na temat nastolatków zakażonych HIV, która odbyła się 29 września tego roku w Szpitalu Dziecięcym im. Federico Gomeza w Meksyku. Organizatorem konferencji była Meksykańska Organizacja na Rzecz Zdrowia Nastolatków.

79 mln testów na HIV

24.09.2018 – W wyniku działań The Global Fund oraz finansowanych przezeń projektów zrzeszających lokalne społeczności, szkoły, służby publiczne, sektor prywatny, pracowników ochrony zdrowia, techników oraz przedstawicieli zdrowia publicznego w latach 2017-2019 wykonanych będzie ponad 79 mln testów na HIV, terapię antyretrowirusową otrzyma 17,5 mln osób, a programy prewencji HIV dotrą do 9,5 mln osób. The Global Fund to międzynarodowa organizacja założona m.in. przez Kofiego Annana oraz Billa Gatesa 6 lat temu. Jej działania koncentrują się przeciwdziałaniu HIV/AIDS, malarii i gruźlicy.

Statystyki HIV w Wielkiej Brytanii

17.09.2018 – W całej Wielkiej Brytanii liczba zarejestrowanych przypadków HIV spada. Od 5280 w 2016 do 4363 w 2017. Trend ten utrzymuje się w prawie całym kraju – z wyjątkiem Irlandii Północnej. W tym regionie liczba wykrytych przypadków w analogicznym okresie urosła z 80 do 84. Miejscowi aktywiści walczą o podniesie świadomości społecznej. Jak jednak mówi John O’Doherty, przedstawiciel z organizacji Rainbow Project z Belfastu postulujący zejście do zerowej liczby nowych zachorowań nie uda się to bez udziału rządu. Bez odgórnej strategii i dobrego planowania.

Epidemia HIV w Indonezji

10.09.2018 – Najszybciej rosnąca liczba zakażonych HIV w Azji, czwarty kraj na świecie pod względem zakażeń – Indonezja. Według ostrożnych ocen liczba zakażonych HIV sięga tam 630 tysięcy, z czego tylko 44% jest zdiagnozowanych. Zaledwie 10-12% chorych otrzymuje terapię antyretrowirusową.

Dane na temat HIV w muzeum

03.09.2018 – Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian’s prezentuje wystawę Outbreak pokazującą współczesne choroby zakaźne: HIV, Ebolę i grypę. Zwiedzający mogą zapoznać się ze sposobami rozprzestrzeniania się chorób, metodami przewidywania epidemii, akcjami mających na celu ich ograniczenie, wpływem chorób zakaźnych na kulturę i naukę. Kluczowym elementem wystawy jest HIV. Przy przygotowaniu wystawy wykorzystane zostały dane UNAIDS na temat zakażeń HIV na świecie.

Zakażeni z Tennessee boją się stygmatyzacji

28.08.2018 – Tysiące mieszkańców stanu Tennessee będzie żyło w strachu przed ujawnieniem ich statusu serologicznego do czasu aż specjalna komisja sprawdzi, kto korzystał z niezabezpieczonej bazy danych o osobach zakażonych. A mógł to zrobić każdy z 500 pracowników Nashville Metro Public Health Department (wydział zdrowia w mieście Nashville), ponieważ zawierająca szczegółowe informacje na temat tożsamości tysięcy osób żyjących z HIV w stanie Tennessee baza przez dziewięć miesięcy znajdowała się na niezabezpieczonym serwerze komputerowym – informuje The Tennessean.

Plan UNAIDS 2020 pod znakiem zapytania

20.08.2018 – UNAIDS ostrzega, że walka z epidemią niebezpiecznie zwalnia. Najnowszy raport pokazuje, że cele wyznaczone do osiągnięcia do 2020 roku, są zagrożone. W około 50 krajach wzrasta liczba nowych zakażeń HIV, a liczba zgonów spowodowanych AIDS nie spada wystarczająco szybko, środki na walkę z wirusem również nie spływają dość szerokim strumieniem, żeby pomóc wszystkim.

Pracodawcy przeciw HIV

13.08.2018 – Największą śmiertelność z powodu AIDS odnotowuje się wśród osób w wieku 30 lat, czyli w szczycie aktywności zawodowej – pokazał raport Międzynarodowej Organizacji Pracy „Wpływ HIV i AIDS na świat pracy: Globalne szacunki”. Wczesne rozpoznanie zakażenia pozwala rozpocząć leczenie, zanim wirus poczyni duże szkody w organizmie i umożliwia prowadzenie normalnego, także w wymiarze zawodowym, życia. Z tych powodów, już od kilku lat MOP realizuje w kilkunastu krajach na całym świecie projekt [email protected] promujący doradztwo i dobrowolne testowanie w kierunku HIV wśród pracowników. Program jest realizowany w ramach partnerstwa instytucji państwowych, pracodawców i samych pracowników.

Sukcesy Indii w walce z HIV i AIDS

06.08.2018 – Dobra wiadomość. Ponad 90 tys. mniej osób umiera co roku w Indiach z powodu AIDS niż jeszcze kilka lat temu. W 2010 r. z powodu syndromu nabytego niedoboru odporności zmarło 160 tys. osób, a w 2017 roku udało się tę liczbę ograniczyć do 69 tys. osób. Także liczba nowych zakażeń spadła znacząco w ciągu siedmiu lat ze 120 tys. do 88 tys. Wiele jest jeszcze do zrobienia, ale Organizacja Narodów Zjednoczonych chwali Indie za skoncentrowaną i nieprzerwaną walkę z epidemią. Niestety nie wszyscy w regionie radzą sobie równie dobrze. Wciąż nieopanowana jest sytuacja w Pakistanie i na Filipinach.P A R T N E R Z Y:Krajowe Centrum ds. AIDS - Agenda Ministra Zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy


Termedia - wydawnictwa medyczne, konferencje, książki Służba Zdrowia - Gazeta Ludzi Wolnego Zawodu GILEAD - Advancing Therapeutics. Improving Lives.Sponsorem programu Pozytywnie Otwarci jest Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.                                 KONTAKT
Copyright by © Gilead Sciences Poland 2017 - All rights reserved | 001/PL/15-04/NPM/1075 | Nota prawna | Polityka cookies