Pozytywnie Otwarci!!
Pozytywnie Otwarci
Pozytywnie Otwarci

Główna Program Konkurs Kapituła Jak żyć z HIV Kontakt
Pozytywnie Otwarci - granty dla kreatywnych


• Masz innowacyjny pomysł na działanie
w obszarze HIV/AIDS?


• Prowadzisz ciekawy program
i chciałbyś go rozwinąć?Opisz swój pomysł i wyślij nam
formularz zgłoszeniowy.Autorzy najciekawszych projektów otrzymają
na ich realizację granty finansowe

w wysokości do 20 tysięcy złotychN E W S

Pracodawcy przeciw HIV

13.08.2018 – Największą śmiertelność z powodu AIDS odnotowuje się wśród osób w wieku 30 lat, czyli w szczycie aktywności zawodowej – pokazał raport Międzynarodowej Organizacji Pracy „Wpływ HIV i AIDS na świat pracy: Globalne szacunki”. Wczesne rozpoznanie zakażenia pozwala rozpocząć leczenie, zanim wirus poczyni duże szkody w organizmie i umożliwia prowadzenie normalnego, także w wymiarze zawodowym, życia. Z tych powodów, już od kilku lat MOP realizuje w kilkunastu krajach na całym świecie projekt [email protected] promujący doradztwo i dobrowolne testowanie w kierunku HIV wśród pracowników. Program jest realizowany w ramach partnerstwa instytucji państwowych, pracodawców i samych pracowników.

Sukcesy Indii w walce z HIV i AIDS

06.08.2018 – Dobra wiadomość. Ponad 90 tys. mniej osób umiera co roku w Indiach z powodu AIDS niż jeszcze kilka lat temu. W 2010 r. z powodu syndromu nabytego niedoboru odporności zmarło 160 tys. osób, a w 2017 roku udało się tę liczbę ograniczyć do 69 tys. osób. Także liczba nowych zakażeń spadła znacząco w ciągu siedmiu lat ze 120 tys. do 88 tys. Wiele jest jeszcze do zrobienia, ale Organizacja Narodów Zjednoczonych chwali Indie za skoncentrowaną i nieprzerwaną walkę z epidemią. Niestety nie wszyscy w regionie radzą sobie równie dobrze. Wciąż nieopanowana jest sytuacja w Pakistanie i na Filipinach.

Książę Harry wspiera walkę z AIDS

30.07.2018 – Spotkania z młodymi ludźmi, organizacjami partnerskimi, badaczami walczącymi z HIV i AIDS – tak upłynęła księciu Harry’emu 22. Międzynarodowa Konferencja AIDS (AIDS 2018), która odbyła się w Amsterdamie. Książę Sussex jest patronem Sentebale Let Youth Lead Advocates z Lesotho i Botswany, organizacji skupiającej młodych liderów zdrowia, która m.in. stawia sobie za cel walkę z HIV, AIDS i towarzyszącą im stygmatyzacją. Książę Harry, podobnie jak kiedyś jego matka, księżna Diana, nieprzerwanie angażuje się w edukację o wirusie oraz udziela wsparcia organizacjom działającym na rzecz osób zakażonych HIV i chorych na AIDS.

Rusza największa konferencja o AIDS

23.07.2018 – 18 000 specjalistów ze 180 krajów będzie w Amsterdamie rozmawiać o tym, jak walczyć z epidemią HIV. Rozpoczyna się 22. International AIDS Conference (Międzynarodowa Konferencja o AIDS) gromadząca co drugi rok badaczy różnych dyscyplin naukowych, lekarzy, specjalistów zdrowia publicznego i przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Jej organizatorem jest International AIDS Society (IAS), wiodące niezależne stowarzyszenie specjalistów zajmujących się HIV. Zgromadzeni będą rozmawiać o dalszej walce z epidemią, która powinna być realizowana ponad państwowymi granicami i opierać się na dowodach naukowych oraz poszanowaniu praw człowieka.

Osoby HIV+ nie mogą zwlekać z rzuceniem palenia

19.07.2018 – Osoby zakażone HIV, które rzuciły palenie powinny być monitorowane w celu szybkiego wykrycia nowotworu płuc. Wyniki badań opublikowane w Cinical Infectious Diseases pokazują, że niestety u osób HIV+, w przeciwieństwie do osób HIV-, ryzyko zachorowania na raka płuc nie spada szybko po rzuceniu palenia. Częstość zachorowań na raka płuc pozostaje wśród osób z HIV wyższa niż u osób bez wirusa nawet 5 lat po rzuceniu palenia. W badaniu 3 442 osoby zakażone HIV obserwowano od 2004 do 2016 r. Na początku 49% uczestników stanowili palacze, 21% byli palacze, a 30% badanych nigdy nie paliło.

W Londynie chcą upamiętnić ofiary AIDS

10.07.2018 – Pomnik upamiętniający ofiary AIDS i osoby żyjące z HIV ma szansę stanąć w Londynie. Na wykonanie monumentu potrzeba 7,5 tys. funtów. W ramach kampanii „AIDS Memory UK” zbiórkę środków rozpoczęła grupa aktywistów i przedstawiciele społeczności LGBTQ. Chociaż w Wielkiej Brytanii są cztery inne miejsca pamięci o AIDS - w Manchesterze, Brighton, Edynburgu i pod Oksfordem, to nie ma miejsca narodowego hołdu dla tych, którzy zmarli z powodu chorób związanych z AIDS – powiedział portalowi Pink News Ash Kotak, przedstawiciel inicjatywy. W Wielkiej Brytanii pierwszy zgon z powodu choroby związanej z AIDS odnotowano w grudniu 1981 roku. Szacuje się, że z HIV żyje tam około 100 tys. osób.

Prawa kobiet HIV+ łamane w Ugandzie

02.07.2018 – 72 z 744 Ugandyjek żyjących z HIV, które wzięły udział w badaniu dotyczącym praw reprodukcyjnych, zostało wysterylizowanych z powodu zakażenia wirusem, 20 z nich wbrew swojej woli lub nawet bez ich wiedzy. Większość zabiegów była przeprowadzana podczas porodów przez cesarskie cięcie. Najczęściej były wykonywane u kobiet z podstawowym wykształceniem i mieszkających na terenach wiejskich. Wyniki badania przeprowadzonego przez Koalicję Kobiet Żyjących z HIV we Wschodniej Afryce (ICWEA) przytacza ugandyjski dziennik New Vision. Projekt został podsumowany w raporcie „Violation of Sexual and Reproductive Health Rights of Women Living With HIV in Clinical and Community Settings in Uganda”.

O teście na HIV po polsku, angielsku i rosyjsku

26.06.2018 – Fundacja Edukacji Społecznej ustami znanych aktorów i aktorek zachęca do robienia testów w kierunku HIV. Jacek Poniedziałek, Grażyna Wolszczak i wielu innych przypominają, że wykonanie badania na HIV po ryzykownej sytuacji jest odpowiedzialnym krokiem. Fundacja uruchomiła także nową odsłonę strony internetowej projekttest.pl. Obecnie, dzięki polskiej, rosyjskiej i angielskiej wersji językowej, osoby różnych narodowości mają dostęp do informacji na temat anonimowego i bezpłatnego testowania w Polsce. Fundacja zapowiada, że wkrótce pojawią się kolejne wersje językowe kampanii.

Rekord infekcji bakteryjnych w Anglii

18.06.2018 – Coraz więcej kiły i rzeżączki, coraz mniej HPV i możliwe, że mniej zakażeń HIV – taki obraz zdrowia seksualnego mieszkańców Anglii w 2017 roku maluje raport o zakażeniach przenoszonych drogą płciową przygotowany przez Public Health England (PHE), a przytoczony przez portal aidsmap. Ostatnio tak wiele zakażeń kiłą odnotowano w 1949 roku, a tyle rzeżączek lekarze nie widzieli od 1987 roku. Jak HIV, tak i pozostałe zakażenia przenoszone drogą płciową są łatwiejsze do leczenia i robią mniej szkód, jeśli wykrywa się je wcześnie. Statystyki dotyczące nowych zakażeń HIV poznamy dopiero na Światowy Dzień AIDS. Wiadomo jednak już teraz, że w 2017 roku Anglicy rzadziej powiadamiali swoich partnerów o wykryciu zakażenia tym wirusem. Za kilka miesięcy dowiemy się, czy działo się tak z powodu mniejszej liczby zakażeń.

Nowa kampania Krajowego Centrum ds. AIDS

11.06.2018 – Kampania #mamczasrozmawiac zachęca kobiety do testowania się w kierunku HIV i międzypokoleniowego dialogu o zdrowiu z bliskimi. Przypomina przyszłym mamom o znaczeniu wzięcia pełnej odpowiedzialności za zdrowie własne i dziecka. Pomaga przełamać opór przed trudnymi rozmowami na ten temat. Tłumaczy, że taka wymiana myśli i wiedzy wcale nie musi być krępująca. W jej realizację zaangażowały się m.in. blogerki Macademian Girl, Matka Wariatka oraz Zapytaj Położną. Więcej informacji jest dostępne na stronie kampanii mamczasrozmawiac.aids.gov.pl W spocie edukacyjnym zagrała Maria Seweryn: https://www.youtube.com/watch?v=_6yGCle1Si4

O HIV i ciąży w Polskim Języku Migowym

05.06.2018 – Projekt „AIDS i ciąża – poradnik w Polskim Języku Migowym” w nietypowy sposób, bo za pomocą gestów, mówi, że pozytywny wynik testu na HIV nie musi być wyrokiem, a przy odpowiednim leczeniu kobieta zakażona tym wirusem może urodzić zdrowe dziecko! Fundacja Między Uszami kieruje go do głuchych mam, kobiet planujących ciążę, a także do wszystkich osób niesłyszących, posługujących się Polskim Językiem Migowym. Zapraszamy na stronę projektu aids-mama.miedzyuszami.pl

Test w domu. Dean Street Express ma kłopoty?

24.05.2018 – Słynna klinika zdrowia seksualnego z Soho zmniejsza liczbę wizyt z 350 do 75 na dzień i umawia na nie jedynie osoby zdiagnozowane, z objawami, chcące wykonać szczepienie, skorzystać z profilaktyki przedekspozycyjnej lub poszukujące pomocy po ryzykownym kontakcie. Pozostali mogą zamówić test na zakażenia przenoszone drogą płciową do domu. Rzecznik kliniki oraz władze lokalne finansujące jej działalność wyjaśniają, że całkowite przeprojektowanie sposobu, w jaki działa Dean Street Express wynika z ograniczeń budżetowych, ale ma też na celu zwiększenie dostępność usług – podaje Gay Star News.

Uchwycono moment przeniesienia zakażenia

18.05.2018 – Na filmie przygotowanym przez francuskich naukowców można obejrzeć jak komórki „strzelają” HIV, by zakazić kolejne. „Wcześniej mieliśmy ogólne pojęcie o tym, jak HIV infekuje tkanki, ale obserwowanie tego na żywo to kompletnie inna historia. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie opisać następujące po sobie zdarzenia i bardzo nas one zaskoczyły” - podsumowuje Morgane Bomsel, biolog molekularny z Instytutu w Cochin. Na zastosowanie tej nowej wiedzy w walce z wirusem trzeba będzie jeszcze poczekać, ale warto obejrzeć nagranie dostępne między innymi na Gazeta.pl: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,23386576,przelomowe-wideo-naukowcy-uchwycili-moment-w-ktorym-komorki.html

Zbyt wiele matek dowiaduje się o HIV po ciąży

09.05.2018 – Grupa ekspertów orzekła, że w Wielkiej Brytanii najczęstszymi przyczynami przeniesienia zakażenia HIV z matki na dziecko są odmowa wykonania badania w kierunku HIV w ciąży, serokonwersja podczas ciąży i brak adherencji. Tę opinię wydano po analizie danych za lata 2006-2013 obejmujących 9200 porodów seropozytywnych matek. W tej populacji zaobserwowano 108 zakażeń wertykalnych. 41 przeniesień od matek, które wiedziały o swoim zakażeniu i 67 od matek, u których zakażenie rozpoznano dopiero po porodzie. Zdecydowana większość zakażeń wertykalnych dotyczy dzieci, których matki urodziły się poza Wielką Brytanią – podał serwis aidsmap za „HIV Medicine”.

Zawodnik Liverpool FC walczy z HIV w Malawi

30.04.2018 – Sadio Mane wystąpił w filmie, w którym demonstruje jak prawidłowo samodzielnie wykonać test w kierunku HIV. Instruktaż został przygotowany w ramach projektu profilaktyki i testowania, który w Malawi prowadzą Fundacja Liverpool FC i Szkoła Medycyny Tropikalnej z Liverpoolu. Video będzie pokazywane chłopcom i mężczyznom z Malawi. Twórcy zakładają, że magia piłki nożnej jest uniwersalna, więc zaangażowanie gwiazdy footballu przyczyni się do przełamania barier i zmniejszenia stygmatyzacji związanej z testowaniem na HIV. Młodzi ludzie w Malawi mają szczególnie wysokie ryzyko zakażenia tym wirusem. 50% nowych zakażeń HIV dotyczy osób w wieku 15-17 lat – poinformowało Liverpool Echo.

Trudna sytuacja w Papui-Nowej Gwinei

24.04.2018 – W Papui-Nowej Gwinei ponad 22 tys. osób wymaga leczenia HIV, lecz poziom zapasów leków ARV niebezpiecznie spadł. Sekretarz do spraw zdrowia deklaruje wprawdzie, że władze mogą zapewnić nowe dostawy w 2 miesiące, ale lecz rząd nie podaje informacji na temat liczby zgromadzonych leków. Przedstawiciel UNAIDS w kraju ocenia, że zaczęto pobierać leki z zapasów przeznaczonych na 3-6 miesięcy leczenia. Organizacje skupiające osoby zakażone alarmują, że ta sytuacja może stanowić zagrożenie dla życia seropozytywnych pacjentów – podaje The Fiji Times.

Coming out Conchity Wurst

17.04.2018 – Piosenkarka Conchita Wurst zdecydowała się na publiczne oświadczenie, że od wielu lat żyje z HIV. Wszystko przez jej byłego chłopaka, który miał szantażować ją wyjawieniem tej informacji. W tej sytuacji tryumfatorka Konkursu Piosenki Eurowizji 2014 zdecydowała się na coming out informując jednocześnie, że ma od dawna niewykrywalną wiremię więc nie może zakazić wirusem swoich ew. partnerów.

Zwiększone ryzyko otyłości brzusznej u osób żyjących z HIV

11.04.2018 – Osoby żyjące z HIV są bardziej narażone na otyłość brzuszną, hipertriglicerydemię i podwyższony poziom cholesterolu LDL, ale nie na nadciśnienie – pokazują wyniki duńskich badań opublikowane w Clinical Infectious Diseases. Te wnioski wyciągnięto z analizy kwestionariuszy i wyników leczenia 1099 osób żyjących z HIV obserwowanych w badaniu Copenhagen Comorbidity in HIV Infection (COCOMO) oraz 12 161 niezainfekowanych pacjentów kontrolnych dobranych pod względem płci i wieku z Ogólnego Studium Populacji w Kopenhadze. Otyłość brzuszna wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych – przypomina portal Infectious Disease Advisor.

Grindr udostępniał status serologiczny użytkowników

05.04.2018 – Grindr – aplikacja randkowa skierowana do mężczyzn mających seks z mężczyznami – przestanie udostępniać innym firmom informację o statusie serologicznym użytkowników. Ta deklaracja padła w odpowiedzi na odkrycie norweskich badaczy z organizacji SINTEF, który ustalili, że informacja o zakażeniu była przekazywana wraz z ID telefonu, mailem użytkownika i danymi GPS określającymi położenie urządzenia do firm usprawniających działanie Grindera. Twórcy aplikacji zapewniają, że przekazywane dane były szyfrowane i przypominają, że Grindr to forum, więc należy liczyć się z tym, że upublicznione na nim dane, będą… publiczne. Ta odpowiedź ze zrozumiałych względów nie spotkała się z ciepłym przyjęciem organizacji wspierających osoby LGBTQ.

AIDS częsty u seropozytywnych osób po 60

28.03.2018 – Co druga osoba w wieku ponad 60 lat, u której stwierdzano zakażenie HIV, dowiaduje się jednocześnie, że jest już chora na AIDS – poinformował portal aidsmap na podstawie wyników amerykańskich badań zaprezentowanych podczas CROI 2018. Badacze prezentujący dane zebrane z kohorty weteranów (VACS) oraz baz danych CDC i Uniwersytetu Yale doszli do wniosku, że późna diagnoza HIV jest powszechna wśród osób starszych i że wiele świeżo zdiagnozowanych ma również pewne choroby niezwiązane z AIDS, które rzadziej występują u osób bez zakażenia wirusem HIV. Zachorowanie na półpasiec, bakteryjne zapalenie płuc, anemię lub małopłytkowość w większości grup wiekowych powinno skłonić do wykonania testu na HIV.

Edukacja w rytmie muzyki w Szczecinie

23.03.2018 – Stowarzyszenie Wolontariuszy DA DU ze Szczecina wystartowało z projektem „W trosce o zdrowie”, którego celem jest ograniczenie liczby zakażeń HIV i zakażeń innymi chorobami przenoszonymi drogą kontaktów seksualnych wśród mężczyzn mających seks z mężczyznami (MSM). W ramach realizowanego projektu prowadzone będą działania środowiskowe w Klubie LOVE raz w miesiącu w trakcie sobotniej imprezy oraz raz w miesiącu zostaną przeprowadzone działania środowiskowe w przestrzeni miejskiej. Każde wyjście edukacyjne będzie trwało 3 godziny. Najbliższe zacznie się 24.03 o godz. 23:00 w Klubie LOVE, a informacje na temat daty i miejsca kolejnych działań będą ogłaszane na stronie Stowarzyszenia DA DU https://dadu.org.pl/aktualnosci/ oraz na Facebooku.P A R T N E R Z Y:Krajowe Centrum ds. AIDS - Agenda Ministra Zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy


Termedia - wydawnictwa medyczne, konferencje, książki Służba Zdrowia - Gazeta Ludzi Wolnego Zawodu GILEAD - Advancing Therapeutics. Improving Lives.Sponsorem programu Pozytywnie Otwarci jest Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.                                 KONTAKT
Copyright by © Gilead Sciences Poland 2017 - All rights reserved | 001/PL/15-04/NPM/1075 | Nota prawna | Polityka cookies