Pozytywnie Otwarci
Pozytywnie Otwarci

Główna Program Konkurs Kapituła Jak żyć z HIV Kontakt


Konkurs Pozytywnie Otwarci 2017


rozstrzygnięty!

N E W S

Rozmowa jako element terapii

21.02.2018 – Zarówno lekarze, jak i ich pacjenci zyskują na dobrze przeprowadzonej rozmowie o wyzwaniach terapii antyretrowirusowej. Projekt szkoleniowy przeprowadzony wśród pracowników ochrony zdrowia w Tanzanii wykazał, że po szkoleniu z komunikacji ich podopieczni częściej zgłaszali problemy z przestrzeganiem zaleceń – poinformowano w „HIV Medicine” Właściwa adherencja, czyli sumienne przyjmowanie leków, ma kluczowe znaczenie dla skutecznej walki z zakażeniem HIV. Im wcześniej pacjent zgłosi lekarzowi problem z pozostaniem w terapii, tym wcześniej uda się go rozwiązać i skierować leczenie na dobre tory.

W Rumunii protestują przeciw filmowi

12.02.2018 – Film „120 uderzeń serca” zostanie ponownie pokazany w Bukareszcie po tym, jak w zeszłą niedzielę protesty uniemożliwiły wyświetlenie obrazu nagrodzonego Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Cannes. Protestujący, którzy zakłócili ostatni pokaz, śpiewali hymn narodowy, religijne pieśni i nieśli transparenty z napisem „Rumunia to nie Sodoma” – poinformował Fox News. Film Robina Campillo opowiada o sytuacji osób zakażonych we Francji we wczesnych latach 90. Reżyser Cristian Mungiu, rumuński zdobywca Złotej Palmy, wezwał ministra kultury i burmistrza Bukaresztu do publicznego poparcia filmu.

Nowotwory niezwiązane z HIV częstsze u starszych osób HIV+

05.02.2018 – U osób 50+ zakażonych HIV zaobserwowano znacznie częstsze niż w populacji ogólnej występowanie nowotworów gardła, płuc, wątroby lub odbytu. To typy nowotworów, które nie należą do chorób definiujących AIDS. Ryzyko było najwyższe w ciągu pięciu lat od rozpoznania zakażenia, co podkreśla znaczenie szybkiego wykrywania i leczenia HIV. Dostęp do terapii antyretrowirusowych wydłuża życie osób zakażonych aż do starości, ale też sprawia, że istnieje potrzeba zapobiegania zachorowaniom i wczesnego wykrywania nowotworów w tej populacji – informuje aidsmap za Clinical Infectious Diseases

Spluń i przetestuj się na HIV

31.01.2018 – Ślinowy test na HIV opracowany przez badaczy z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii wykrywa zakażenie HIV wcześniej i z większą pewnością niż inne stosowane dotychczas testy ze śliny. To jednak mało prawdopodobne, by zupełnie zastąpił badanie przeprowadzane z krwi. Testy z krwi pozwalają najwcześniej wykryć zakażenie, ponieważ przeciwciała pojawiają się w niej niedługo po zakażeniu i w dużych ilościach.

Ma HIV, ale będzie szkolił się na pilota

23.01.2018 – Zabierze pasażerów w przestworza, choć ma HIV! – informują brytyjskie gazety i portale. Anthony uzyskał licencję pilota na loty prywatne jeszcze jako nastolatek. Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego – CAA – odmówił mu jednak możliwości szkolenia na pilota lotów komercyjnych. Decyzję motywował zakażeniem HIV, a konkretnie obawą o wpływ leczenia na zdolności poznawcze pilota. Organizacje pozarządowe zwróciły uwagę, że regulacje lotnicze są przestarzałe i nie uwzględniają zmian w leczeniu i życiu z HIV, a za Anthonym ujęli się parlamentarzyści. CAA uznało ich argumenty i zezwoliło mężczyźnie na udział w szkoleniu. Będzie też domagało się zmiany standardów medycznych Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego.

25 lat – optymalny wiek na testowanie młodych

17.01.2018 – Gdyby wprowadzić przesiewowe badania na HIV dla młodych osób, to testowaniem należałoby objąć 25-latków – sugerują naukowcy z Massachusetts General Hospital (MGH) oraz z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w USA. Wyniki badań opublikowane w styczniowym numerze „Journal of Adolescent Health” pokazują, że przesiewowe testowanie 25-latków, pozwoliłoby wykrywać zakażenia, zanim uczynią szkody w organizmie, a jednocześnie byłoby efektywne kosztowo. Wielu młodych ludzi może mieć większe ryzyko zakażenia HIV, niż się uważa, stąd pomysł badań przesiewowych. Każdy, niezależnie od wieku, powinien zastanowić się nad wykonaniem testu na HIV, jeśli podejmował zachowania ryzykowne.

Uwaga na choroby krążenia!

12.01.2018 – Wszystkie osoby zakażone HIV, które mają dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, mają też dostęp do leczenia HIV. Z leczenia antyretrowirusowego mogą również korzystać pacjenci, którzy ubezpieczyli się w NFZ na własny koszt. Bywa też, że towarzystwa ubezpieczeniowe finansują leczenie przyjezdnych spoza Unii – ubezpieczenie zdrowotne jest wymagane od osób chcących wjechać do strefy Schengen i polisa może pokrywać koszt terapii ARV. Szczegółowe informacje na ten temat podaje najnowsza „Kontra. Biuletyn Krajowego Centrum ds. AIDS”.

Kto w Polsce może leczyć HIV?

05.01.2018 – Z badań przeprowadzony na Malawi przez specjalistów z międzynarodowej organizacji Lekarze bez Granicy wynika, że choroby krążenia dużo częściej występują u osób HIV+ niż HIV-. Połowę uczestników badania stanowiły osoby seropozytywne przyjmujące leki antyretrowirusowe od co najmniej 10 lat. Okazało się, że prawdopodobieństwo wystąpienia u nich po 60 roku życia cukrzycy typu 2 wynosi 13,2%, a w populacji osób HIV- tylko 1,7%. Także ryzyko wystąpienia podwyższonego cholesterolu LDL jest u nich pięciokrotnie wyższe niż u osób zdrowych. Lekarze bez Granic podkreślają, że konieczne jest zapewnienie pacjentom z HIV bezpiecznej terapii oraz regularne badanie ich stanu zdrowia.

Serdeczne Życzenia!

20.12.2017 – Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu, żebyście wokół wigilijnego stołu gościli najbliższe osoby, z rodziną i przyjaciółmi dzielili ciepło i miłość towarzyszące tym dniom! Oby nadchodzący 2018 rok był dla Państwa czasem samych dobrych niespodzianek, szczęścia i sukcesów! Pozytywnie Otwarci

USA: osoby HIV+ słabiej leczone na serce

13.12.2017 - Osobom żyjącym z HIV, w porównaniu do osób niezakażonych, rzadziej przepisywane są leki zmniejszające ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe – sugerują wyniki badań opublikowane w „Journal of the American Heart Association”. Osoby zakażone HIV są dwa razy bardziej narażone na zawał serca lub udar mózgu niż ich rówieśnicy żyjący bez wirusa. Choć równie często były edukowane nt. zmiany diety, zaprzestania palenia i otrzymywały leki na nadciśnienie, to ich niezakażeni rówieśnicy zdecydowanie częściej otrzymywali receptę na statyny lub aspirynę, które według zaleceń mają przyczyniać się do obniżenia ryzyka zawału lub udaru mózgu. Autorzy raportu wskazują, że w USA należy podnieść standardy opieki nad osobami HIV+ w tym wymiarze.

Konferencja z okazji Światowego Dnia AIDS

07.12.2017 – Punktem kulminacyjnym XXIV Konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie” zorganizowanej 4-5 grudnia w Warszawie była uroczysta gala, podczas której laureaci konkursu „Pozytywnie Otwarci” otrzymali statuetki i granty na realizację projektów edukacyjnych oraz profilaktycznych w obszarze HIV i AIDS. Co roku w hotelu Marriott spotykają się lekarze, pielęgniarki, edukatorzy i przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz instytucji państwowych zaangażowani w walkę z AIDS. Najbardziej aktywni i zasłużeni przedstawiciele tego grona są honorowani odznaczeniem „Czerwona Kokardka”.

Czerwone kokardki dla solidarności w Światowy Dzień AIDS

01.12.2017 – Z okazji Światowego Dnia AIDS, po ulicach Warszawy już po raz piąty przejechały samochody wyświetlające na fasadach budynków „Czerwoną kokardkę” – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Czerwona kokarda była wyświetlana na fasadach budynków w Warszawie również w wieczór poprzedzający 1 grudnia – 30 listopada. Dzielenie się tym symbolem to pierwszy krok na drodze do zwiększenia świadomości na temat HIV i AIDS. Przy okazji tegorocznych obchodów Dnia AIDS eksperci zwracali uwagę na fakt, że kluczem do walki z epidemią HIV, poza samym leczeniem osób już zakażonych, jest profilaktyka i edukacja.P A R T N E R Z Y:Krajowe Centrum ds. AIDS - Agenda Ministra Zdrowia Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy GILEAD - Advancing Therapeutics. Improving Lives.


Termedia - wydawnictwa medyczne, konferencje, książki Służba Zdrowia - Gazeta Ludzi Wolnego ZawoduSponsorem programu Pozytywnie Otwarci jest Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.                                 KONTAKT
copyright © 2011 Alfa Communications, photograph by Monika Kiełbowicz, webiste designed and maintained by Ryszard 'bagienny' Bednarczyk, 001/PL/15-04/NPM/1075