Pozytywnie Otwarci
Pozytywnie Otwarci

Główna Program Konkurs Kapituła Jak żyć z HIV Kontakt   K o n k u r s

P o z y t y w n i e    O t w a r c i

r o z s t r z y g n i ę t y
Lista laureatówN E W S

Alarmujące wyniki ankiety na temat zachowań seksualnych

15.10.2018 – Więcej niż 10% kobiet w wieku 18-25 lat doświadczyło przemocy seksualnej, 14% nie stosuje prezerwatyw przy stosunkach waginalnych, jeszcze więcej decyduje się na seks analny bez prezerwatyw. W ramach projektu „Kobieta i jej decyzja o bezpiecznym seksie” szczecińskie Stowarzyszenie Wolontariuszy DA DU przeprowadziło ankietę wśród ponad 200 młodych kobiet, głównie szczecińskich studentek. Jej wyniki są niepokojące. Zachowania części z ankietowanych szczecinianek mogą zwiększać ryzyko zakażenia HIV. Projekt realizowany był ze środków programu Pozytywnie Otwarci.

Niezdrowo w UK

08.10.2018 – Według Brytyjskiego Stowarzyszenia na rzecz HIV aż 75 procent pacjentów zauważyło w ostatnim roku pogorszenie dostępu do placówek medycznych oferujących profilaktykę i terapię HIV. Ma to wynikać zarówno z obniżenia poziomu finansowania tych usług, jak i z rosnącej liczby osób, które chciałoby z nich skorzystać.

Konkurs Pozytywnie Otwarci rozstrzygnięty już po raz ósmy!

01.10.2018 – Kapituła Pozytywnie Otwarci w składzie prof. Anna Boroń-Kaczmarska, prof. Andrzej Gładysz, dr Mariusz Gujski, dr Michał Kaźmierski, Janusz Michalak oraz ks. Arkadiusz Nowak wybrała laureatów tegorocznej edycji konkursu. Granty o łącznej wartości blisko 200 tys. złotych od firmy Gilead Sciences Poland na realizację projektów dotyczących profilaktyki oraz działań edukacyjnych i informacyjnych w zakresie HIV/AIDS otrzymają następujące organizacje (kolejność alfabetyczna):

  • Fundacja Edukacji Społecznej za projekt „Przestudiuj się”
  • Fundację Replika za projekt „Minusplus – jak bezpiecznie żyć z osobą zakażoną HIV”
  • Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny za projekt „Graficzna kampania edukacyjna w mediach społecznościowych”
  • Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland za projekt „Tramwaj zwany pożądaniem”
  • Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” za projekt „25 scen o HIV”
  • Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej za projekt „Międzywojewódzki Festiwal Krótkich Filmów o HIV”
  • Społeczny Komitet ds. AIDS za projekt „Społeczność MSM się testuje”
  • Stowarzyszenie Solidarni „Plus” za projekt „Pozytywna rodzina – spotkanie dla osób żyjących z HIV/AIDS i ich bliskich”
  • Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z Nami” za projekty „Oni to MY” oraz „Wszechnica wiedzy pozytywnej – Długo, zdrowo i bezpiecznie”

Laureatom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za ciekawe zgłoszenia i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.

Wysoki odsetek dzieci zakażonych HIV w Meksyku

01.10.2018 – Aż 3% nowych zakażeń i 5% śmierci spowodowanych AIDS to dzieci w wieku do 15 lat. Większość zakaziła się od swoich mam. Problem narasta. Dlatego tak ważnym wydarzeniem była konferencja na temat nastolatków zakażonych HIV, która odbyła się 29 września tego roku w Szpitalu Dziecięcym im. Federico Gomeza w Meksyku. Organizatorem konferencji była Meksykańska Organizacja na Rzecz Zdrowia Nastolatków.

79 mln testów na HIV

24.09.2018 – W wyniku działań The Global Fund oraz finansowanych przezeń projektów zrzeszających lokalne społeczności, szkoły, służby publiczne, sektor prywatny, pracowników ochrony zdrowia, techników oraz przedstawicieli zdrowia publicznego w latach 2017-2019 wykonanych będzie ponad 79 mln testów na HIV, terapię antyretrowirusową otrzyma 17,5 mln osób, a programy prewencji HIV dotrą do 9,5 mln osób. The Global Fund to międzynarodowa organizacja założona m.in. przez Kofiego Annana oraz Billa Gatesa 6 lat temu. Jej działania koncentrują się przeciwdziałaniu HIV/AIDS, malarii i gruźlicy.

Statystyki HIV w Wielkiej Brytanii

17.09.2018 – W całej Wielkiej Brytanii liczba zarejestrowanych przypadków HIV spada. Od 5280 w 2016 do 4363 w 2017. Trend ten utrzymuje się w prawie całym kraju – z wyjątkiem Irlandii Północnej. W tym regionie liczba wykrytych przypadków w analogicznym okresie urosła z 80 do 84. Miejscowi aktywiści walczą o podniesie świadomości społecznej. Jak jednak mówi John O’Doherty, przedstawiciel z organizacji Rainbow Project z Belfastu postulujący zejście do zerowej liczby nowych zachorowań nie uda się to bez udziału rządu. Bez odgórnej strategii i dobrego planowania.

Epidemia HIV w Indonezji

10.09.2018 – Najszybciej rosnąca liczba zakażonych HIV w Azji, czwarty kraj na świecie pod względem zakażeń – Indonezja. Według ostrożnych ocen liczba zakażonych HIV sięga tam 630 tysięcy, z czego tylko 44% jest zdiagnozowanych. Zaledwie 10-12% chorych otrzymuje terapię antyretrowirusową.

Dane na temat HIV w muzeum

03.09.2018 – Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian’s prezentuje wystawę Outbreak pokazującą współczesne choroby zakaźne: HIV, Ebolę i grypę. Zwiedzający mogą zapoznać się ze sposobami rozprzestrzeniania się chorób, metodami przewidywania epidemii, akcjami mających na celu ich ograniczenie, wpływem chorób zakaźnych na kulturę i naukę. Kluczowym elementem wystawy jest HIV. Przy przygotowaniu wystawy wykorzystane zostały dane UNAIDS na temat zakażeń HIV na świecie.

Zakażeni z Tennessee boją się stygmatyzacji

28.08.2018 – Tysiące mieszkańców stanu Tennessee będzie żyło w strachu przed ujawnieniem ich statusu serologicznego do czasu aż specjalna komisja sprawdzi, kto korzystał z niezabezpieczonej bazy danych o osobach zakażonych. A mógł to zrobić każdy z 500 pracowników Nashville Metro Public Health Department (wydział zdrowia w mieście Nashville), ponieważ zawierająca szczegółowe informacje na temat tożsamości tysięcy osób żyjących z HIV w stanie Tennessee baza przez dziewięć miesięcy znajdowała się na niezabezpieczonym serwerze komputerowym – informuje The Tennessean.

Plan UNAIDS 2020 pod znakiem zapytania

20.08.2018 – UNAIDS ostrzega, że walka z epidemią niebezpiecznie zwalnia. Najnowszy raport pokazuje, że cele wyznaczone do osiągnięcia do 2020 roku, są zagrożone. W około 50 krajach wzrasta liczba nowych zakażeń HIV, a liczba zgonów spowodowanych AIDS nie spada wystarczająco szybko, środki na walkę z wirusem również nie spływają dość szerokim strumieniem, żeby pomóc wszystkim.

Pracodawcy przeciw HIV

13.08.2018 – Największą śmiertelność z powodu AIDS odnotowuje się wśród osób w wieku 30 lat, czyli w szczycie aktywności zawodowej – pokazał raport Międzynarodowej Organizacji Pracy „Wpływ HIV i AIDS na świat pracy: Globalne szacunki”. Wczesne rozpoznanie zakażenia pozwala rozpocząć leczenie, zanim wirus poczyni duże szkody w organizmie i umożliwia prowadzenie normalnego, także w wymiarze zawodowym, życia. Z tych powodów, już od kilku lat MOP realizuje w kilkunastu krajach na całym świecie projekt [email protected] promujący doradztwo i dobrowolne testowanie w kierunku HIV wśród pracowników. Program jest realizowany w ramach partnerstwa instytucji państwowych, pracodawców i samych pracowników.

Sukcesy Indii w walce z HIV i AIDS

06.08.2018 – Dobra wiadomość. Ponad 90 tys. mniej osób umiera co roku w Indiach z powodu AIDS niż jeszcze kilka lat temu. W 2010 r. z powodu syndromu nabytego niedoboru odporności zmarło 160 tys. osób, a w 2017 roku udało się tę liczbę ograniczyć do 69 tys. osób. Także liczba nowych zakażeń spadła znacząco w ciągu siedmiu lat ze 120 tys. do 88 tys. Wiele jest jeszcze do zrobienia, ale Organizacja Narodów Zjednoczonych chwali Indie za skoncentrowaną i nieprzerwaną walkę z epidemią. Niestety nie wszyscy w regionie radzą sobie równie dobrze. Wciąż nieopanowana jest sytuacja w Pakistanie i na Filipinach.P A R T N E R Z Y:Krajowe Centrum ds. AIDS - Agenda Ministra Zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy


Termedia - wydawnictwa medyczne, konferencje, książki Służba Zdrowia - Gazeta Ludzi Wolnego Zawodu GILEAD - Advancing Therapeutics. Improving Lives.Sponsorem programu Pozytywnie Otwarci jest Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.                                 KONTAKT
Copyright by © Gilead Sciences Poland 2017 - All rights reserved | 001/PL/15-04/NPM/1075 | Nota prawna | Polityka cookies