Pozytywnie Otwarci
Pozytywnie Otwarci

Główna Program Konkurs Kapituła Jak żyć z HIV Kontakt
Pozytywnie Otwarci - granty dla kreatywnych


• Masz innowacyjny pomysł na działanie
w obszarze HIV/AIDS?


• Prowadzisz ciekawy program
i chciałbyś go rozwinąć?Opisz swój pomysł i wyślij nam
formularz zgłoszeniowy.Autorzy najciekawszych projektów otrzymają
na ich realizację granty finansowe

w wysokości do 20 tysięcy złotychN E W S

Nowo wykryte zakażenia HIV w 2018 roku

15.04.2019 – Wiemy już jak wygląda rok 2018 z perspektywy HIV i AIDS w Polsce. Na stronach NIZP-PZH dowiadujemy się, że w całej Polsce w 2018 zarejestrowano 1284 nowo wykrytych przypadków HIV, 108 przypadków AIDS oraz 27 zgonów spowodowanych AIDS. Oznacza to, że codziennie 3-4 osoby dowiadywały się o swoim zakażeniu. Należy podkreślić, że dane te są wynikiem matematycznego podsumowania zgłoszeń z 12 miesięcy minionego roku. Mogą one jeszcze podlegać weryfikacji.

Międzywojewódzki konkurs filmów o HIV/AIDS

08.04.2019 – Jak zaangażować młodzież do twórczego dzielenia się informacjami na temat HIV i AIDS? Zorganizować Festiwal Krótkich Filmów o HIV! Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej po raz kolejny zdobyło na ten cel grant w konkursie Pozytywnie Otwarci. Tym razem festiwal obejmuje swoim zasięgiem cztery województwa: zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. Uroczysty finał wraz z pokazami laureatów wojewódzkich odbędzie się w Gdyni 9 kwietnia.

Konkurs ponownie Pozytywnie Otwarty

02.04.2019 – Rusza dziewiąta edycja konkursu grantowego Pozytywnie Otwarci dla organizacji pozarządowych, organów samorządów lokalnych i publicznych placówek ochrony zdrowia. Jego celem jest szerzenie profilaktyki HIV/AIDS oraz zwiększanie w społeczeństwie wiedzy o życiu z tym wirusem. Jest o co walczyć – autorzy najlepszych projektów otrzymają od firmy Gilead Sciences Poland granty w wysokości do 20 tysięcy złotych. Więcej informacji o konkursie w zakładce Konkurs.

Wpływ lipodystrofii na choroby sercowonaczyniowe

25.03.2019 – Lipodystrofia spowodowana przez przyjmowanie przez osoby żyjące z HIV leków przeciwwirusowych starego typu w przeszłości i/lub obecnie ma ogromny wpływ na ryzyko wystąpienia chorób sercowonaczyniowych. Potwierdzają to badania przedstawione w ostatnim numerze pisma „AIDS” przeprowadzone przez duńskich lekarzy na próbie przeszło 3 tysięcy pacjentów, w tym 761 osób żyjących z HIV, leczonych w przeszłości lub obecnie lekami starego typu.

Koinfekcja HIV-HBV niebezpieczna u przyszłych mam

19.03.2019 – Tak przynajmniej wynika z badań przedstawionych przez dr Debikę Bhattarcharya z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles podczas konferencji CROI 2019. Badania przeprowadzone w latach 2007-2009 w Afryce Subsaharyjskiej wskazują, że w przypadku ciężarnych leczonych nowoczesnymi lekami antyretrowirusowymi koinfekcja HIV-HBV oznacza dwudziestoprocentowe ryzyko przekazania dziecku HIV. W przypadku kobiet ciężarnych zakażonych jedynie HIV i również leczonych przynajmniej od ostatniego trymestru ciąży zagrożenie jest sześciokrotnie mniejsze. Należy dodać, że w tym regionie Afryki 3-9% kobiet zakażonych HIV ma koinfekcję HBV.

Pacjent londyński

11.03.2019 – W mediach głośno było o przeszczepieniu komórek macierzystych od dawcy z mutacją CCR5, które miało wyleczyć zakażenie HIV. Ekspert prowadzący badania z uczestnictwem 40 pacjentów z HIV oraz nowotworem krwi jest jednak ostrożny. Cytowany przez Science Ravindra Gupta University College używa określenia „długotrwała remisja”, a nie wyleczenie. Przed traktowaniem przeszczepienia, jako metody terapii HIV ostrzega też prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. Mówi, że jest to metoda ryzykowna, potencjalnie śmiertelna: „Tu (…) uznano, że ryzyko zgonu bez przeszczepu jest większe niż przy przeszczepie”.

Dzień Zero Dyskryminacji z UNAIDS

04.03.2019 – Początek marca to czas, kiedy przy okazji Dnia Zero Dyskryminacji UNAIDS wzywa państwa do zmiany dyskryminujących praw. Proponowane są konkretne działania, które osoby prywatne, organizacje czy parlamentarzyści mogą podjąć, aby wpłynąć na obowiązujące regulacje prawne. O tym jak bardzo jest to potrzebne świadczy chociażby co najmniej 20 państw, w których do dziś narzucone są ograniczenia podróżowania osób z HIV czy prawie 60 krajów, w których obowiązuje obowiązkowe testowanie na HIV przed zawarciem związku małżeńskiego, podjęciem pracy lub zmianą miejsca pobytu. Presja ma sens: z okazji ubiegłorocznego Dnia Zero Tolerancji w Indiach zostało zmienione prawo kryminalizujące stosunki seksualne osób tej samej płci.

Otwarcie o życiu z HIV

25.02.2019 – Wśród licznych projektów nagrodzonych w konkursie Pozytywnie Otwarci znalazła się kampania „Minusplus – jak bezpiecznie żyć z osobą zakażoną HIV”. Rozpoczyna ją wywiad w piśmie „Replika” ze zdobywcą tytułu Mr Bear Poland 2019. Żyje on pełnią życia pomimo zakażenia HIV i zainicjował kampanię społeczną „Niewykrywalni”.
Więcej informacji na stronie koncie Facebookowym Fundacji Replika.

Grupa PONTON o HIV i AIDS

18.02.2019 – Rozpoczął się kolejny projekt nagrodzony w konkursie Pozytywnie Otwarci. Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton prowadzi na portalach społecznościowych oraz w przestrzeni publicznej graficzną kampanię edukacyjną na temat HIV i AIDS. Grafiki przygotowane przez młode artystki oraz rzetelne informacje o profilaktyce HIV i AIDS będą się pojawiać co tydzień na Instagramie na @grupaponton.

Wyciek danych singapurskich zakażonych

11.02.2019 – Ponad 14 tysięcy osób w Singapurze, w tym obcokrajowców, narażonych zostało na wyciek informacji na temat ich zakażenia HIV. Wrażliwe dane osobowe zostały wykradzione z rejestru pacjentów z HIV prowadzonego przez singapurskie Ministerstwo Zdrowia. Zawinił błąd ludzki oraz niewystarczające procedury bezpieczeństwa.

Moratorium na kolejnych ludzi po edycji genów?

04.02.2019 – Według South China Morning Post twórca technologii edycji genów CRISPR-Cas9, Feng Zhang, popiera wprowadzenie moratorium na stosowanie jego technologii na ludzkich embrionach, ponieważ – jak mówi – „ryzyko przewyższa korzyści”. Na jego postulat wpływ ma fakt oskarżenia He Jiankui, do niedawna zatrudnionego na Southern University of Science and Technology w Shenzhen, o sfałszowanie oceny etycznej badań, w wyniku których He w listopadzie ogłosił narodziny bliźniaczek Lulu i Nany, dzieci z edytowanymi genami czyniącymi je odpornymi na HIV.

HIV rozprzestrzenia się z limfocytami?

28.01.2019 – Science Daily publikuje wyniki badania przeprowadzonego w Massachusetts General Hospital, z którego wynika, że HIV rozprzestrzenia się w organizmie nie jako wolne cząsteczki wirusa, ale jest transportowany przez zakażone komórki T. Co więcej, wytwarzane przez wirusa białko Nef początkowo zwalnia tempo migracji limfocytów, a więc też rozprzestrzeniania się wirusa w organizmie, ale następnie pozwala wirusowi na unikanie odpowiedzi immunologicznej.

Rusza punkt Informacyjno-Konsultacyjny w Warszawie

21.01.2019 – Od tego miesiąca regularnie działa Punkt Informacyjno-Konsultacyjny na ul. Wolskiej 37. Edukatorki będą pomagać pacjentom w każdy pierwszy i trzeci poniedziałek oraz drugi i czwarty czwartek miesiąca w godzinach 12:00 – 14:00. Punkt prowadzi Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z Nami” w ramach projektu finansowanego dzięki grantowi z konkursu Pozytywnie Otwarci.

Czosnek – nie samo zdrowie

14.01.2019 – W sezonie przeziębień przy mrozach na dworze wiele osób ratuje się przed infekcjami czosnkiem. Istotnie, wpływa on pozytywnie na odporność, obniża również poziom cholesterolu. Z drugiej strony jednak jest ciężkostrawny, a co najważniejsze – jak wykazały badania cytowane przez Medical News Today – możliwe są interakcje czosnku z lekami antyretrowirusowymi.

Przykłady najlepszej europejskiej opieki zdrowotnej podczas konferencji HepHIV2019

07.01.2019 – Prezydencja Rumunii w Unii Europejskiej to okazja do zorganizowania w Bukareszcie 28-30 stycznia konferencji poświęconej testowaniu oraz leczeniu HCV i HIV. Podczas 3 dni obrad prezentowane będą przykłady najlepszej opieki zdrowotnej, zintegrowanego testowania chorób, nowych technologii, monitorowanie epidemii, walki ze stygmatyzacją oraz profilaktyki. Więcej informacji na stronie HepHIV2019.

5 mitów na temat HIV

31.12.2018 – Oto – za Health24 – mity o HIV, w które ludzie wierzą niestety do dziś. Podajemy 5 najpopularniejszych oraz – na wszelki wypadek – wyjaśniamy:

FAŁSZ

tylko osoby z grup ryzyka powinny testować się na HIV

jeśli masz HIV, to znaczy, że będziesz ciężko chorować i wkrótce umrzesz

nigdy nie zakażę się HIV

jeśli ktoś jest bardzo chudy, to na pewno jest zakażony HIV

jeśli masz HIV, nie możesz wstąpić
w związek małżeński

PRAWDA

każdy powinien się testować po ryzykownym zachowaniu

dzięki nowoczesnej terapii każdy zakażony HIV ma szansę na normalne długie życie


każdy może zakazić się HIV

waga jest niezależna od statusu serologicznego

osoba zakażona, która regularnie przyjmuje leki na HIV nie jest zakaźna

Najlepsze Życzenia!

24.12.2018 – Szanowni Czytelnicy,

Życzymy Państwu, aby nadchodzące Święta były ciepłe, radosne i zdrowe oraz żeby Nowy Rok przyniósł same sukcesy i miłe chwile. Pozytywnie Otwarci

Stulatek z HIV

19.12.2018 – Miguel z Lizbony jest najstarszym pacjentem zakażonym HIV – wiosną będzie świętował 100. urodziny. Pomimo trwającego już co najmniej ćwierć wieku zakażenia Miguel cieszy się prawie samodzielnym życiem, chociaż nie ma już idealnego słuchu ani wzroku i chodzi o lasce. Więcej informacji o Miguelu w CTV News.

Testy na HIV – nowe wytyczne

10.12.2018 – Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) postuluje połączenie testowania na HIV, HBV oraz HCV. Postulat zawiera zalecenie stworzenie narodowych programów testowania z odpowiednią informacją dla pacjentów, szkoleniami dla osób przeprowadzających badania, łatwym dostępem do opieki nad zakażonymi oraz znormalizowanie testów. Zalecenie połączenia testowania wynika z faktu, że wszystkimi trzema wirusami można zakazić się w podobny sposób, i że często występują koinfekcje.

Wrocławski konkurs wiedzy o HIV

04.12.2018 – Test wiedzy na temat HIV, szkolenia, zajęcia edukacyjne, konsultacje, konferencje, konkursy literackie i plastyczne to części kampanii edukacyjnej dotyczącej HIV/AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową przeprowadzonej przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia wraz z Wrocławskim Centrum Zdrowia SP ZOZ. Konkurs został rozstrzygnięty wczoraj, zwyciężczynią została uczennica Zespołu Szkół nr 19 we Wrocławiu Jadwiga Ważna. Kampania została zrealizowana ze środków programu Pozytywnie Otwarci.

Przetestuj się!

26.11.2018 – Europejski Tydzień Testowania już trwa. Od 23 do 30 listopada Punkty Konsultacyjne-Diagnostyczno są otwarte dłużej. Warto przy tej okazji wykonać test pamiętając, że nie istnieją już tak zwane grupy ryzyka. Każdy może być zakażony – szacuje się, że połowa osób seropozytywnych nie jest świadoma swojego zakażenia. Żeby zachęcać do robienia testów w kierunku HIV, Fundacja Res Humanae zorganizowała happening: przez ulice Poznania, Wrocławia, Krakowa i Warszawy przejechały samochody wyświetlające czerwone kokardki i napis „Razem przeciw HIV”. Godziny otwarcia PKD można znaleźć na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd/.

HIV wśród osób powyżej 50 roku życia

19.11.2018 – Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie coraz więcej osób powyżej 50 roku życia słyszy diagnozę: HIV pozytywny. Dzięki dostępności bezpiecznych i skutecznych leków mogą oni jednak prowadzić szczęśliwe, długie życie. Właśnie takie osoby uhonorował portal dla i o seropozytywnych POZ. W USA ponad połowa osób żyjących z HIV ma 50 lat i więcej. W Polsce również przybywa osób żyjących z wirusem w tej grupie wiekowej. I liczba ta co roku rośnie. Odsetek nowo wykrytych zakażeń HIV w Polsce u 50-latków i starszych wynosił 7% w 2015, 8,7% w 2016 i 9% w 2017.

MSM w Chinach testują się samodzielnie

13.11.2018 – Chińscy MSM używają testów do samodzielnego testowania w kierunku zakażenia HIV. Testy takie wykonało prawie 30% spośród nich. Duża liczba testów sprzedawana jest przez internet. Zgodnie z informacjami podanymi przez listopadowy The Lancet, jedna apteka internetowa w 2017 roku rozprowadziła prawie 2 miliony testów.

Koinfekcja HIV-HCV – zagrożenie przedwczesnego porodu

05.11.2018 – Polka, Karolina Nowicka, przedstawiła podczas kongresu na temat zakażeń HIV HIV Glasgow 2018 interesujący odczyt na temat zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu w przypadku ciężarnych z koinfekcją HCV – HIV. Nowicka przeprowadziła badania w warszawskim Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w latach 2016 oraz 2017, w wyniku których stwierdziła 11 przedwczesnych urodzin na 159 ciąż prowadzonych w poradni przyszpitalnej. Stanowi to 6,9% w porównaniu do 4,5% w ogólnej populacji.

Początki epidemii AIDS w kinie

29.10.2018 – Wokalista grupy Queen, Freddy Mercury, nieodmiennie kojarzy się z wielkim talentem, oryginalnymi stylizacjami oraz AIDS, jako że cierpiał na tę chorobę co najmniej od roku 1987. Popularny film o jego życiu „Bohemian rhapsody”, który właśnie wchodzi na ekrany, pozwala docenić zmiany na lepsze, jakie zaszły od czasu śmierci artysty, to jest od 1991 roku.

Uprzejmość lekarzy wpływa na adherencję?

22.10.2018 – Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi niedawno w grupie 1176 seropozytywnych nastolatków w RPA, jednym z kluczowych czynników dla kontynuowania terapii przez osoby w wielu 10-19 lat jest nastawienie personelu medycznego. Dla młodych ważniejszy jest uprzejmy lekarz czy pielęgniarka aniżeli np. wsparcie w grupie albo odległość, jaką musieli pokonać w drodze do kliniki.

Alarmujące wyniki ankiety na temat zachowań seksualnych

15.10.2018 – Więcej niż 10% kobiet w wieku 18-25 lat doświadczyło przemocy seksualnej, 14% nie stosuje prezerwatyw przy stosunkach waginalnych, jeszcze więcej decyduje się na seks analny bez prezerwatyw. W ramach projektu „Kobieta i jej decyzja o bezpiecznym seksie” szczecińskie Stowarzyszenie Wolontariuszy DA DU przeprowadziło ankietę wśród ponad 200 młodych kobiet, głównie szczecińskich studentek. Jej wyniki są niepokojące. Zachowania części z ankietowanych szczecinianek mogą zwiększać ryzyko zakażenia HIV. Projekt realizowany był ze środków programu Pozytywnie Otwarci.

Niezdrowo w UK

08.10.2018 – Według Brytyjskiego Stowarzyszenia na rzecz HIV aż 75 procent pacjentów zauważyło w ostatnim roku pogorszenie dostępu do placówek medycznych oferujących profilaktykę i terapię HIV. Ma to wynikać zarówno z obniżenia poziomu finansowania tych usług, jak i z rosnącej liczby osób, które chciałoby z nich skorzystać.

Konkurs Pozytywnie Otwarci rozstrzygnięty już po raz ósmy!

01.10.2018 – Kapituła Pozytywnie Otwarci w składzie prof. Anna Boroń-Kaczmarska, prof. Andrzej Gładysz, dr Mariusz Gujski, dr Michał Kaźmierski, Janusz Michalak oraz ks. Arkadiusz Nowak wybrała laureatów tegorocznej edycji konkursu. Granty o łącznej wartości blisko 200 tys. złotych od firmy Gilead Sciences Poland na realizację projektów dotyczących profilaktyki oraz działań edukacyjnych i informacyjnych w zakresie HIV/AIDS otrzymają następujące organizacje (kolejność alfabetyczna):

  • Fundacja Edukacji Społecznej za projekt „Przestudiuj się”
  • Fundację Replika za projekt „Minusplus – jak bezpiecznie żyć z osobą zakażoną HIV”
  • Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny za projekt „Graficzna kampania edukacyjna w mediach społecznościowych”
  • Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland za projekt „Tramwaj zwany pożądaniem”
  • Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” za projekt „25 scen o HIV”
  • Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej za projekt „Międzywojewódzki Festiwal Krótkich Filmów o HIV”
  • Społeczny Komitet ds. AIDS za projekt „Społeczność MSM się testuje”
  • Stowarzyszenie Solidarni „Plus” za projekt „Pozytywna rodzina – spotkanie dla osób żyjących z HIV/AIDS i ich bliskich”
  • Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z Nami” za projekty „Oni to MY” oraz „Wszechnica wiedzy pozytywnej – Długo, zdrowo i bezpiecznie”

Laureatom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za ciekawe zgłoszenia i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.

Wysoki odsetek dzieci zakażonych HIV w Meksyku

01.10.2018 – Aż 3% nowych zakażeń i 5% śmierci spowodowanych AIDS to dzieci w wieku do 15 lat. Większość zakaziła się od swoich mam. Problem narasta. Dlatego tak ważnym wydarzeniem była konferencja na temat nastolatków zakażonych HIV, która odbyła się 29 września tego roku w Szpitalu Dziecięcym im. Federico Gomeza w Meksyku. Organizatorem konferencji była Meksykańska Organizacja na Rzecz Zdrowia Nastolatków.

79 mln testów na HIV

24.09.2018 – W wyniku działań The Global Fund oraz finansowanych przezeń projektów zrzeszających lokalne społeczności, szkoły, służby publiczne, sektor prywatny, pracowników ochrony zdrowia, techników oraz przedstawicieli zdrowia publicznego w latach 2017-2019 wykonanych będzie ponad 79 mln testów na HIV, terapię antyretrowirusową otrzyma 17,5 mln osób, a programy prewencji HIV dotrą do 9,5 mln osób. The Global Fund to międzynarodowa organizacja założona m.in. przez Kofiego Annana oraz Billa Gatesa 6 lat temu. Jej działania koncentrują się przeciwdziałaniu HIV/AIDS, malarii i gruźlicy.

Statystyki HIV w Wielkiej Brytanii

17.09.2018 – W całej Wielkiej Brytanii liczba zarejestrowanych przypadków HIV spada. Od 5280 w 2016 do 4363 w 2017. Trend ten utrzymuje się w prawie całym kraju – z wyjątkiem Irlandii Północnej. W tym regionie liczba wykrytych przypadków w analogicznym okresie urosła z 80 do 84. Miejscowi aktywiści walczą o podniesie świadomości społecznej. Jak jednak mówi John O’Doherty, przedstawiciel z organizacji Rainbow Project z Belfastu postulujący zejście do zerowej liczby nowych zachorowań nie uda się to bez udziału rządu. Bez odgórnej strategii i dobrego planowania.

Epidemia HIV w Indonezji

10.09.2018 – Najszybciej rosnąca liczba zakażonych HIV w Azji, czwarty kraj na świecie pod względem zakażeń – Indonezja. Według ostrożnych ocen liczba zakażonych HIV sięga tam 630 tysięcy, z czego tylko 44% jest zdiagnozowanych. Zaledwie 10-12% chorych otrzymuje terapię antyretrowirusową.

Dane na temat HIV w muzeum

03.09.2018 – Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian’s prezentuje wystawę Outbreak pokazującą współczesne choroby zakaźne: HIV, Ebolę i grypę. Zwiedzający mogą zapoznać się ze sposobami rozprzestrzeniania się chorób, metodami przewidywania epidemii, akcjami mających na celu ich ograniczenie, wpływem chorób zakaźnych na kulturę i naukę. Kluczowym elementem wystawy jest HIV. Przy przygotowaniu wystawy wykorzystane zostały dane UNAIDS na temat zakażeń HIV na świecie.

Zakażeni z Tennessee boją się stygmatyzacji

28.08.2018 – Tysiące mieszkańców stanu Tennessee będzie żyło w strachu przed ujawnieniem ich statusu serologicznego do czasu aż specjalna komisja sprawdzi, kto korzystał z niezabezpieczonej bazy danych o osobach zakażonych. A mógł to zrobić każdy z 500 pracowników Nashville Metro Public Health Department (wydział zdrowia w mieście Nashville), ponieważ zawierająca szczegółowe informacje na temat tożsamości tysięcy osób żyjących z HIV w stanie Tennessee baza przez dziewięć miesięcy znajdowała się na niezabezpieczonym serwerze komputerowym – informuje The Tennessean.

Plan UNAIDS 2020 pod znakiem zapytania

20.08.2018 – UNAIDS ostrzega, że walka z epidemią niebezpiecznie zwalnia. Najnowszy raport pokazuje, że cele wyznaczone do osiągnięcia do 2020 roku, są zagrożone. W około 50 krajach wzrasta liczba nowych zakażeń HIV, a liczba zgonów spowodowanych AIDS nie spada wystarczająco szybko, środki na walkę z wirusem również nie spływają dość szerokim strumieniem, żeby pomóc wszystkim.

Pracodawcy przeciw HIV

13.08.2018 – Największą śmiertelność z powodu AIDS odnotowuje się wśród osób w wieku 30 lat, czyli w szczycie aktywności zawodowej – pokazał raport Międzynarodowej Organizacji Pracy „Wpływ HIV i AIDS na świat pracy: Globalne szacunki”. Wczesne rozpoznanie zakażenia pozwala rozpocząć leczenie, zanim wirus poczyni duże szkody w organizmie i umożliwia prowadzenie normalnego, także w wymiarze zawodowym, życia. Z tych powodów, już od kilku lat MOP realizuje w kilkunastu krajach na całym świecie projekt [email protected] promujący doradztwo i dobrowolne testowanie w kierunku HIV wśród pracowników. Program jest realizowany w ramach partnerstwa instytucji państwowych, pracodawców i samych pracowników.

Sukcesy Indii w walce z HIV i AIDS

06.08.2018 – Dobra wiadomość. Ponad 90 tys. mniej osób umiera co roku w Indiach z powodu AIDS niż jeszcze kilka lat temu. W 2010 r. z powodu syndromu nabytego niedoboru odporności zmarło 160 tys. osób, a w 2017 roku udało się tę liczbę ograniczyć do 69 tys. osób. Także liczba nowych zakażeń spadła znacząco w ciągu siedmiu lat ze 120 tys. do 88 tys. Wiele jest jeszcze do zrobienia, ale Organizacja Narodów Zjednoczonych chwali Indie za skoncentrowaną i nieprzerwaną walkę z epidemią. Niestety nie wszyscy w regionie radzą sobie równie dobrze. Wciąż nieopanowana jest sytuacja w Pakistanie i na Filipinach.P A R T N E R Z Y:Krajowe Centrum ds. AIDS - Agenda Ministra Zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy


Termedia - wydawnictwa medyczne, konferencje, książki Służba Zdrowia - Gazeta Ludzi Wolnego Zawodu GILEAD - Advancing Therapeutics. Improving Lives.Sponsorem programu Pozytywnie Otwarci jest Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.                                 KONTAKT
Copyright by © Gilead Sciences Poland 2017 - All rights reserved | 001/PL/15-04/NPM/1075 | Nota prawna | Polityka cookies