Pozytywnie Otwarci
Pozytywnie Otwarci

Główna Program Konkurs Kapituła Jak żyć z HIV Kontakt


Konkurs Pozytywnie Otwarci 2020


Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń!

N E W S

Nerka HIV+ do przeszczepu

03.08.2020 – W związku z małą ilością dostępnych organów do przeszczepów coraz częściej dopuszcza się sytuacje, w których organy od seropozytywnego dawcy przeszczepia się biorcy z takim samym zakażeniem. Skuteczność transplantacji nerek od dawców HIV+ sprawdzili naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore w Stanach Zjednoczonych pod kierownictwem prof. Christine M. Durand oraz prof. Dorry’ego Segeva. W badaniu wzięło udział 75 zakażonych biorców, z których 50 otrzymało nerki od niezakażonych dawców, a 25 – od dawców HIV+. Po roku od transplantacji praktycznie nie było różnicy, jeśli chodzi o stan przeszczepionych nerek – pracowało 92% organów od niezakażonych dawców oraz 91% od zakażonych. Podobnie wysoki był odsetek biorców bez komplikacji – dotyczył zaledwie średnio 1 osoby na rok niezależnie od grupy. Badanie odbyło się między marcem 2016 a lipcem 2019 r.

Liderzy religijni w Kenii nauczają o HIV

27.07.2020 – Portal Devex pisze o nowej inicjatywie kenijskiej Narodowej Rady Kontroli AIDS (Kenya National AIDS Control Council). Z jednej strony, w Kenii w 2018 roku wykryto 46 tysięcy nowych zakażeń HIV. Z drugiej strony osoby zakażone poddawane są powszechnemu ostracyzmowi. Zaradzić temu ma współpraca władz z liderami religijnymi, którzy będą wplatać w tekst swoich kazań rzetelne informacje na temat HIV i AIDS zgodnie z wytycznymi wydanymi przez Radę.

Jak starzeć się z HIV?

20.07.2020 – Najlepiej wśród przyjaciół, w akceptującym społeczeństwie, w którym jest się potrzebnym – takie wnioski wypływają z prezentacji na temat starzenia się z HIV, przedstawionej podczas konferencji AIDS 2020. Z ankiet przeprowadzanych przez 3 lata wśród 73 osób HIV+, z czego 70% w wieku 50-75 lat, wynika, że starzenie się z HIV może być pozytywnym doświadczeniem mimo stygmatyzacji i chorób współistniejących. Więcej informacji na portalu AIDSmap.

Osoby HIV+ w USA tyją

13.07.2020 – Taka prawidłowość wynika z analiz dr Michaela J. Silverberga, przedstawionych podczas konferencji AIDS 2020. Przeanalizował on dane 138 tysięcy pacjentów leczących się w przychodniach Kasier Permanente w kilku miastach w Stanach Zjednoczonych. Wyniki jednoznacznie pokazują, że niezależnie od niższej wagi wyjściowej w 2000 roku, 16 lat później osoby HIV+ wykazywały większy przyrost wagi niż osoby niezakażone wirusem. Wykresy przedstawiające to zjawisko publikuje portal AIDSmap.

Wirtualna konferencja na temat AIDS

06.07.2020 – Już dziś rozpoczyna się 23. Międzynarodowa konferencja AIDS 2020. Potrwa do 11 lipca. Tegoroczne tematy obejmują między innymi: COVID-19 a zakażenie HIV, stymulacja systemu odpornościowego, N=N (niewykrywalny = niezakażający). Dostępnych jest ponad 600 sesji, wykładów oraz innych wydarzeń. Więcej informacji o konferencji – na stronach organizatora: AIDS 2020.

Nadciśnienie u osób HIV+

29.06.2020 – W populacji ogólnej od 30 do 40 proc. dorosłych cierpi na nadciśnienie. Również wśród osób żyjących z HIV jest coraz więcej nadciśnieniowców - około 25%. Pisze o tym w najnowszym numerze Journal of Hypertension kierowany przez Jeana Joela Bigny zespół naukowców z kameruńskiego Centrum Pasteura na podstawie analiz zgromadzonych w latach 2007-2017.

HIV: z mózgu myszy do organów ciała

22.06.2020 – Badania przeprowadzone na myszach dowodzą, że mózg może być źródłem zakażenia HIV dla organów peryferyjnych. Leukocyty przenoszą wirusy przede wszystkim do śledziony i węzłów chłonnych. W badaniu przeprowadzonym w Chicago, w Rush University Medical Center wykorzystano zakażone astrocyty ludzkie, które przeszczepiono myszom. Więcej informacji na ten temat podaje Healthday.

Nowa Zelandia: więcej nowo wykrytych zakażeń HIV

15.06.2020 – Portal Medical Express przytacza liczby nowo wykrytych zakażeń HIV w Nowej Zelandii. W latach 2017 i 2018 odnotowano spadki (odpowiednio 201 i 185 przypadków), natomiast rok 2019 przyniósł wzrost do 212. Drogi zakażenia w 2019 to kontakty homoseksualne (66%), kontakty heteroseksualne (17%), stosowanie narkotyków w iniekcjach (1,5%). Brak danych na temat drogi transmisji w przypadku pozostałych osób.

Zmniejszone ryzyko zakażenia HIV przy anemii sierpowatokrwinkowej

08.06.2020 – Jak podaje portal IDSE, najnowsze badania przeprowadzone w Vitalant Research Institute w San Francisco potwierdzają hipotezę, że anemia sierpowatokrwinkowa może zmniejszać ryzyko zakażenia HIV, a jeśli jednak dojdzie do zakażenia – powodować wolniejszy jego postęp. Wprawdzie nie zdołano odkryć, jaki jest mechanizm tej zależności, ale sam fakt potwierdzają dane pacjentów z lat 1985-1993.

Teleporady przyszłością w opiece nad osobami HIV+?

01.06.2020 – Tak twierdzi poświęcony chorobom zakaźnym portal IDSE, przytaczając rezultaty programu Uniwersytetu na Florydzie (University Florida Health) rozpoczętego jeszcze w 2017 roku. Zdalne porady lekarskie zarówno dla osób świeżo zdiagnozowanych, jak i od lat poddających się terapii ARV mają pozytywny wpływ przede wszystkim na odpowiedzialność pacjentów za własne zdrowie. Dlatego wygląda na to, że będą realizowane także po ustąpieniu pandemii COVID-19.

Pandemia COVID-19 pomoże w walce z HIV?

25.05.2020 – Według HIV Scotland, sytuacja związana z pandemią koronawirusa może pomóc w ograniczeniu liczby nowych zakażeń HIV w Szkocji. Mają w tym pomóc mniejsza liczba kontaktów seksualnych oraz… szeroko propagowane ostatnio domowe testy na HIV. Czy zatem także w walce z HIV nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło? Tak zdają się twierdzić organizację pozarządowe ze Szkocji.

Polska nieprzyjazna dla osób LGBTI

18.05.2020 – Na 49 krajów europejskich Polska plasuje się dopiero na 42. pozycji w „Tęczowym rankingu” sporządzanym co roku przez ILGA-Europe, organizację zajmującą się ochroną praw lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych. Wśród informacji na temat sytuacji osób LGBTI w Polsce znajdujemy ograniczenia w dostępie do usług, ustanowienie stref wolnych od LGBT, brak odpowiednich uregulowań prawnych w sprawie tzw. terapii osób homoseksualnych. Więcej szczegółów w rozdziale na temat Polski.

Zespół stresu pourazowego częstszy u osób HIV+ niż u weteranów

11.05.2020 – Jak bardzo potrzebne jest dbanie o dobrostan psychiczny osób z HIV pokazują wyniki metaanalizy cytowanej przez AIDSmap. Zgodnie z 38 badaniami przeprowadzonymi w Stanach Zjednoczonych oraz Afryce, aż 28% osób ze zdiagnozowanym zakażeniem HIV ma objawy stresu pourazowego (PTSD) w porównaniu z zaledwie 2% w populacji ogólnej, 14% weteranów czy 15% pacjentów onkologicznych.

Pierwszy burmistrz HIV+ w Wielkiej Brytanii

04.05.2020 – Pink News informuje o nowym burmistrzu południowolondyńskiego Lambeth, Philipie Normalu. Jest to nie tylko burmistrz wybrany w pierwszym wirtualnym zgromadzeniu lokalnego sejmiku, ale też pierwszy burmistrz otwarcie mówiący o swoim życiu z HIV. Normal obiecuje nadal pracować na rzecz osób LGBT oraz lokalnej społeczności. Jak twierdzi, „osoby z HIV mogą osiągnąć wszystko”, czego on sam ma być najlepszym przykładem.P A R T N E R Z Y:Krajowe Centrum ds. AIDS - Agenda Ministra Zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy


Termedia - wydawnictwa medyczne, konferencje, książki Służba Zdrowia - Gazeta Ludzi Wolnego Zawodu GILEAD - Advancing Therapeutics. Improving Lives.Sponsorem programu Pozytywnie Otwarci jest Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.                                 KONTAKT
Copyright by © Gilead Sciences Poland 2017 - All rights reserved | 001/PL/15-04/NPM/1075 | Nota prawna | Polityka cookies