Pozytywnie Otwarci
Pozytywnie Otwarci

Główna Program Konkurs Kapituła Jak żyć z HIV Kontakt
Konkurs Pozytywnie Otwarci 2021 rozstrzygnięty!


Gratulujemy autorom
12 zwycięskich projektów.

N E W S

Wiedza to potęga, czyli rozmowy o HIV

18.10.2021 – Świetne ćwiczenie ze słuchania języka angielskiego połączone z dawką wiedzy na temat HIV, stygmatyzacji i rozwoju wiedzy – polecamy gorąco 6 podcastów z rozmowami osób żyjących z HIV ze specjalistami zajmującymi się tym zakażeniem. Nagrania zostały przygotowane przez redakcję portalu namAIDSmap.

Rozstrzygnięcie konkursu Pozytywnie Otwarci 2021

11.10.2021 – Poznaliśmy laureatów konkursu Pozytywnie Otwarci 2021! W roku 2022 dzięki grantom firmy Gilead Sciences Poland, która od pierwszej edycji konkursu przeznaczyła na ten cel łącznie ponad dwa miliony złotych, zrealizowanych zostanie aż 12 projektów. Kapituła Pozytywnie Otwarci w składzie prof. Anna Boroń-Kaczmarska, dr n. med. Regina Podlasin, Maria Seweryn, dr Mariusz Gujski, dr Michał Kaźmierski, Janusz Michalak oraz ks. Arkadiusz Nowak wybrała następujących laureatów (kolejność alfabetyczna):

 • Fundacja Akceptacja za projekt „Testuj! Nie wykluczaj! Edukuj!”,
 • Fundacja Edukacji Społecznej za projekt „Akademia pozytywnego życia w sieci”,
 • Fundacja Edukacji Zdrowotnej „Lepsze Jutro” za projekt „Zbadaj się, kotku”,
 • Fundacja Res Humanae za projekt „HIV na obcasach”,
 • Fundacja Teraz Wy za projekt „Mówię o HIV”,
 • Polskie Towarzystwo Higieniczne oddział Śląsk za projekt „Nie daj się HIV, zapobiegaj zakażeniu”,
 • Społeczny Komitet ds. AIDS za projekt „Krajowa sieć wsparcia Buddy Polska”,
 • Stowarzyszenie Faros za projekt „Up to test, pozdro test”,
 • Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” za projekt „Pozytywna akceptacja”,
 • Trans-Fuzja, Fundacja na Rzecz Osób Transpłciowych za projekt „Trans-pozytywne testowanie – promocja diagnostyki HIV/AIDS wśród osób transpłciowych”,
 • Urząd miasta Poznania za projekt „Od przygody zwykle się zaczyna… poznaj HIV/AIDS by zdążyć przed metą”,
 • Zjednoczenie Pozytywni w tęczy za projekt „DQ Plus”.
Laureatom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za ciekawe zgłoszenia i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.

Hormonalna terapia zastępcza również dla kobiet żyjących z HIV

4.10.2021 – Jak pokazuje badanie przeprowadzone w Kanadzie, lekarze prowadzący terapię HIV rzadko zalecają swoim pacjentkom hormonalną terapię zastępczą, nawet jeśli są takie wskazania, czyli występuje wczesna menopauza (przed 45. rokiem życia) oraz uderzenia gorąca. Główną przyczyną jest brak rozmowy pacjentek na ten temat z lekarzami. Tymczasem hormonalna terapia zastępcza może pomóc każdej kobiecie przejść przez okres menopauzy, minimalizując jej niekorzystne strony. Dotyczy to także kobiet HIV+.

Coraz mniej niezdiagnozowanych osób z HIV w Anglii

27.09.2021 – The Lancet: liczby wykrywanych zakażeń HIV w latach 2013-2019 oraz rosnący odsetek osób żyjących z HIV świadomych swojego statusu serologicznego świadczy o tym, że Anglia już osiągnęła cel WHO 90% osób żyjących z HIV wiedzących swoim zakażeniu. Co więcej, według autorów do roku 2025 ten odsetek wzrośnie jeszcze do 95%.

Spadek liczby testów na całym świecie

20.09.2021 – Światowy Fundusz na rzecz Zwalczania AIDS, Malarii i Gruźlicy do niedawna informował co roku o rosnącej systematycznie liczbie wykonywanych na świecie testów w kierunku HIV. Niestety rok 2020 był pod tym względem wyjątkowy. Ze względu na pandemię COVID-19 zanotowano globalny spadek dostępu do profilaktyki HIV o 11%, a do testów – o 22%. W Polsce liczba testów wykonanych w PKD spadła w 2020 roku niemal o połowę w porównaniu z rokiem 2019.

Estonia 2020: znamy liczbę nowo wykrytych zakażeń HIV

13.09.2021 – Najnowsze dane na temat HIV w Estonii wskazują, że w tym nadbałtyckim kraju, podobnie jak w Polsce, z powodu pandemii COVID-19 wykonano w 2020 roku mniej testów na HIV niż w roku 2019, ale różnica nie była aż tak znacząca, jak u nas. W 2020 Estończycy odnotowali 147 nowo wykrytych przypadków HIV. Należy przy tym pamiętać, że w Estonii mieszka zaledwie 1,3 miliona osób.

Masz HIV? Tak mi przykro, to musi być okropne!

6.09.2021 – To jedno ze zdań, których osoby żyjące z HIV nie chcą słyszeć. Jest ich więcej, a niektóre bardzo zwiększające poczucie stygmatyzacji osób seropozytywnych. Kilka szczególnie bolesnych dla ludzi żyjących z HIV wymienia brytyjski blogger Gary Brough w artykule na portalu Positively UK. Warto przeczytać.

Co Amerykanie wiedzą o HIV?

30.08.2021 – Jak wynika z badania na temat stygmatyzacji HIV przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych w styczniu tego roku, poziom wiedzy o tym wirusie wciąż pozostawia wiele do życzenia. 2021 State of Stigma Report podaje, że około połowy Amerykanów czuje się niepewnie w towarzystwie osób żyjących z HIV. Co gorsza, aż 58% nie wie, że przyjmujący odpowiednie leki seropozytywny pacjent nie zakaża partnerów.

Zależność między przemocą w związku a leczeniem HIV

23.08.2021 – NAM AIDSmap przytacza wyniki badania na próbie niemal 12 tysięcy osób żyjących z HIV w Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak w ogólnej populacji, przemocy fizycznej w związku doświadczyło 26% badanych. Okazało się, że prowadzi ona często do pogorszenia zdrowia fizycznego – wyższego miana wirusa we krwi oraz konieczności częstszych wizyt w placówkach ochrony zdrowia.

Wielka Brytania: co ludzie wiedzą o HIV?

16.08.2021 – W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania sprawdzające poziom wiedzy o HIV. Z odpowiedzi ponad 3 tysięcy osób z różnych miast i grup społecznych wynika, że zdrowie seksualne nie jest dla większości tak ważne, jak zdrowie psychiczne czy ochrona przed COVID-19. Tylko 7% respondentów w ciągu 18 miesięcy poprzedzających badanie wykonało test na HIV lub w inny sposób zadbało o swoje zdrowie seksualne. Więcej wyników na HIV. Public knowledge and attitudes.

Królestwo Niderlandów: osoby HIV+ prawie bez zakażeń HCV

9.08.2021 – Pod koniec roku 2020 zaledwie 0,5% osób HIV+ w Królestwie Niderlandów miało przewlekłe zakażenie HCV, co dla miejscowych lekarzy oznacza w zasadzie eliminację zakażenia WZW C w tej grupie. Było to możliwe dzięki narodowemu programowi kontroli HCV wśród pacjentów HIV+ oraz kierowaniu zakażonych tym wirusem na terapię lekami DAA. Więcej informacji AIDSmap

Testy na HIV – nowa brytyjska rekomendacja

2.08.2021 – Zgodnie z najnowszą rekomendacją brytyjskiej Komisji ds. HIV, test w kierunku zakażenia tym wirusem miałby być standardowo proponowany wszystkim pacjentom korzystającym z publicznej ochrony zdrowia we wszystkich krajach związkowych Wielkiej Brytanii. Celem jest zarówno zredukowanie liczby nowych zakażeń, jak i ograniczenie późnych rozpoznań, które pozostają poważną bolączką brytyjskiego systemu opieki zdrowotnej.

Wczesna terapia HIV to mniejszy rezerwuar wirusa

26.07.2021 – Tak wynika z badań, których wyniki zostały przedstawione przez dr Edwinę Wright z Uniwersytetu Monash w Melbourne podczas konferencji IAS 2021. W badaniu wzięło udział 146 pacjentów z różną liczbą limfocytów T CD4 w momencie rozpoczęcia terapii. Osoby, u których ta liczba była wyższa miały znacząco niższą wiremię po 36-44 miesiącach terapii ARV aniżeli pozostali biorący udział w badaniu.

KC AIDS: dane o HIV i AIDS w Polsce w 2020 roku

19.07.2021 – Najnowsze dane dotyczące nowych zakażeń HIV oraz przypadków AIDS w Polsce z podziałem na województwa publikuje Krajowe Centrum ds. AIDS. W liczbach bezwzględnych najwięcej nowo wykrytych zakażeń zanotowano w 2020 roku na Mazowszu: 263 i w Małopolsce: 175. Zachorowania na AIDS najczęściej stwierdzano na Śląsku: 8 przypadków oraz w Małopolsce: 7. Dominującą drogą zakażenia wśród mężczyzn są kontakty seksualne z mężczyznami oraz kobietami. Kobiety rzadko podają prawdopodobną drogę zakażenia (brak danych w 75% zgłoszeń).

Kobiety z HIV w wieku okołomenopauzalnym powinny badać się jeszcze dokładniej

12.07.2021 – Zmiany hormonalne związane z menopauzą odgrywają u kobiet HIV+, jak się okazuje, dużą rolę w występowaniu chorób współistniejących. Kobiety w wieku pomenopauzalnym są na nie bardziej narażone i dlatego powinny jeszcze staranniej niż do tej pory kontrolować swój stan zdrowia, a także rozważyć terapię hormonalną. Do takich wniosków doszli badacze z Albert Einstein College of Medicine po przeprowadzeniu 2-letnich badań grupy 350 kobiet z HIV w różnym wieku.

Lepsze życie po diagnozie HIV? To możliwe!

05.07.2021 – O tym, że ich życie zmieniło się na lepsze po pozytywnym wyniku testu na HIV mówiło 14% uczestników badania przeprowadzonego wśród MSM w Królestwie Niderlandów. Wprawdzie 17% stwierdziło zmianę na gorsze, to jednak prawie 70% orzekło, że ich życie nie uległo większym zmianom. Odpowiedzi te różnią się znacznie od tego, czego po diagnozie HIV spodziewali się pozostali uczestnicy badania: MSM HIV- oraz nigdy nie testowani w kierunku HIV. W tej grupie według odpowiednio 51 i 65% pozytywny wynik testu na HIV oznacza pogorszenie życia. Więcej szczegółów: namAIDSMap.P A R T N E R Z Y:Krajowe Centrum ds. AIDS - Agenda Ministra Zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy


Termedia - wydawnictwa medyczne, konferencje, książki Służba Zdrowia - Gazeta Ludzi Wolnego Zawodu GILEAD - Advancing Therapeutics. Improving Lives.Sponsorem programu Pozytywnie Otwarci jest Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.                                 KONTAKT
Copyright by © Gilead Sciences Poland 2017 - All rights reserved | PL-HIV-2020-09-0013 | Nota prawna | Polityka cookies