Pozytywnie Otwarci
Pozytywnie Otwarci

Główna Program Konkurs Kapituła Jak żyć z HIV Kontakt


Konkurs Pozytywnie Otwarci 2017


rozstrzygnięty!

N E W S

Masz czas rozmawiać o HIV?

17.11.2017 – Rusza kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie: www.mamczasrozmawiac.aids.gov.pl

Pamiętają jak pokonać ospę, ale ukrywają HIV

08.11.2017 – Naukowcy odkryli, gdzie ukrywa się zdolny do replikacji HIV: w komórkach immunologicznych odpowiadających za odporność na infekcje, które kiedyś przeszliśmy, takie jak odra czy ospa wietrzna. Obecnie zakażenie HIV, pod warunkiem wykrycia go i podjęcia leczenia, już nie zabija i stało się chorobą przewlekłą. Przerwanie terapii skutkuje jednak rozwojem choroby, bo wirus ukryty w limfocytach T-pamięci jest zdolny do rozmnażania się i gdy zabraknie osłony dostarczanej przez leki, atakuje ponownie. Okrycie badaczy z Westmead Institute for Medical Research w przyszłości może przyczynić się do opracowania nowych strategii walki z HIV.

Książę Harry promuje testowanie

03.11.2017 – Młodszy brat brytyjskiego następcy tronu – książę Harry – zaangażuje się w promocję tegorocznego Tygodnia Testowania na HIV w Wielkiej Brytanii. Otworzy oficjalnie 15 listopada tymczasowy punkt testowania uruchamiany specjalnie w Londynie przez organizację Terrence Higgins Trust. Punkt ten będzie działał do 24 listopada. Testy będą bezpłatne. Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na konieczność częstszego testowania się w kierunku zakażenia wirusem.

Mediolan europejską stolicą walki z AIDS

27.10.2017 – Co dwa lata naukowcy z całego kontynentu zbierają się na Europejskiej Konferencji na temat AIDS by podzielić się najnowszymi wynikami badań klinicznych. Po 27 latach wydarzenie to zostało ponownie zorganizowane w Mediolanie. Organizatorzy podkreślają, że od poprzedniej mediolańskiej konferencji udało się wiele osiągnąć, jeśli chodzi o normalizację życia z HIV, ale wiele też pozostało do zrobienia. W tym roku eksperci szczególnie skupiali uwagę na takich kwestiach, jak długoterminowa skuteczność leków, współzakażenie HIV i gruźlicą lub HCV, choroby współistniejące oraz sprawiedliwy dostęp do opieki zdrowotnej w Europie.

Jak zapobiegać? Jak leczyć? Konferencja o narkomanii

24.10.2017 – W dniach 23-24 października w Warszawie spotkali się specjaliści ds. uzależnień, eksperci zdrowia publicznego, psychologowie, by podczas międzynarodowej konferencji „Przeciwdziałanie narkomanii: monitorowanie, profilaktyka i redukcja szkód” wymienić się wiedzą i doświadczeniami w walce z tzw. nowymi substancjami psychoaktywnymi i na temat nowych modeli ryzykownych zachowań. Spotkanie zorganizowało Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Konkurs Pozytywnie Otwarci 2017 rozstrzygnięty!

03.10.2017 – Kapituła konkursu Pozytywnie Otwarci wybrała laureatów tegorocznej edycji. Granty o łącznej wartości blisko 200 tys. złotych otrzymają od firmy Gilead Sciences Poland na realizację wyróżnionych przez Kapitułę projektów następujące organizacje i instytucje:

 • Krakowska Fundacja Rozwoju Edukacji Niesłyszących im. Marka Mazurka „Między uszami”:
  AIDS i ciąża - prosty poradnik w Polskim Języku Migowym
 • Mazurska Fundacja Młodzieży Niepełnosprawnej „Marzenia”:
  Wróć bez HIV 2018
 • Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA Poland:
  Tramwaj zwany Pożądaniem
 • Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej:
  II Pomorski Festiwal Krótkich Filmów o HIV
 • Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej – Oddział Terenowy w Poznaniu:
  Wojewódzki konkurs pt. „Krótki film o HIV”
 • Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej – Oddział Terenowy w Słupsku:
  Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych „Pomyślmy o HIV”
 • Stowarzyszenie Wolontariuszy „DADU”:
  W trosce o zdrowie – mam wiedzę, żyję bardziej świadomie i odpowiedzialnie za siebie i innych
 • Stowarzyszenie Wolontariuszy „DADU”:
  Kobieta i jej decyzja o bezpiecznym kontakcie seksualnym
 • Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia wspólnie z Wrocławskim Centrum Zdrowia SPZOZ:
  Kampania edukacyjna HIV/AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową skierowana do społeczności szkół ponadpodstawowych
 • Zjednoczenie na Rzecz Żyjących z HIV/AIDS „Pozytywni w Tęczy”:
  Miasto uczy
Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia, a zwycięzcom gratulujemy!

HIV i HCV – groźna synergia wirusów

06.10.2017 – Szacuje się, że zakażenie HIV zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego o ponad 60%. Jeszcze wyższe jest to zagrożenie u pacjentów zakażonych także HCV – o 24% większe ryzyko udaru mózgu i 33% większe ryzyko zawału serca niż u osób żyjących tylko z HIV. Nawet po wyleczeniu HCV ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego pozostaje u nich wciąż większe, niż osób w podobnym wieku, ale zakażonych wyłącznie HIV. Wyniki metaanalizy opublikowano w „Journal of Viral Hepatitis”.

Faks za 2,5 mln dolarów?

26.09.2017 – Zakażony HIV mężczyzna złożył pozew przeciw nowojorskiemu szpitalowi Mount Sinai-St. Luke’s na kwotę 2,5 mln dolarów. Ta kwota ma zadośćuczynić za błąd personelu placówki i nie chodzi wcale o możliwość zakażenia HIV w warunkach szpitalnych… ale o omyłkowo wysłany faks. Dokumentacja medyczna informująca o problemach zdrowotnych powoda, w tym o zakażeniu, zamiast trafić do jego skrytki pocztowej, trafiła do jego miejsca pracy i dalej do jego przełożonego. Mężczyzna, który niedawno wykonał test, już nie pracuje w tej firmie. Sytuacja zmusiła go również do podzielenia się informacją o zakażeniu z rodziną i przyjaciółmi.

Bezrobotni mogą leczyć HIV

20.09.2017 – Dostęp do leczenia HIV w Polsce nie jest utrudniony i od 15 lat pozostaje nieodpłatny – przypomniała Koalicja 1 grudnia. Zrzeszenie organizacji pozarządowych, które działają na rzecz osób żyjących w Polsce z HIV/AIDS wystosowało list otwarty w odpowiedzi na pojawiające się w dyskursie medialnym mylne informacje, że utrata statusu osoby bezrobotnej uniemożliwia zakażonym leczenie. W przypadku utraty tego statusu można zwrócić się do Pomocy Społecznej, aby ośrodek przyznał pomoc w formie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Osoby nieubezpieczone, które chcą leczyć HIV, a ich sytuacja finansowa na to pozwala, mogą indywidualnie wykupić ubezpieczenie zdrowotne w NFZ.

Częste palenie marihuany szkodzi sercu?

14.09.2017 – Pomiędzy częstym stosowaniem marihuany a chorobami sercowo-naczyniowymi występuje związek, który jest niezależny od obciążenia wirusem, palenia papierosów i innych klasycznych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego – wynika z badania Multicenter AIDS Cohort Study (MACS). Częste używanie marihuany u 40-60-letnich mężczyzn z zakażeniem HIV zwiększa ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych ponad dwukrotnie. Badacze zwracają uwagę, że częste palenie marihuany należałoby brać pod uwagę podczas optymalizacji opieki nad osobami HIV+ jako czynnik ryzyka wystąpienia zdarzenia sercowo-naczyniowego. Portal The Body Pro podaje, że od 24% to 62% MSM HIV+ stosuje marihuanę.

Dziecko zmarło, bo rodzice odmówili leczenia

08.09.2017 – 10-letnia dziewczynka z Sankt Petersburga zmarła z powodu powikłań związanych z AIDS – jej przybrani rodzice odmawiali leczenia zakażenia HIV. Odmowę uzasadniali swoimi przekonaniami religijnymi i wiarą, że wirus nie istnieje. Dziecko zostało zakażone HIV przy urodzeniu, o czym poinformowano opiekunów podczas procesu adopcyjnego. Po długiej sądowej batalii dziewczynkę udało się umieścić w szpitalu, ale było za późno by jej pomóc. Najprawdopodobniej rodzice odpowiedzą przed sądem za śmierć przysposobionej córki – podała na swoim portalu rosyjska telewizja RT.

Zakażona kobieta o życiu z HIV

30.08.2017 – Zapraszamy do przeczytania ważnego wywiadu o życiu z HIV. Ania, młoda dziewczyna żyjąca z HIV od kilku lat, wypowiedziała się dla na:Temat. Wywiad dotyka wielu aspektów życia z HIV: samego zakażenia, stygmatyzacji, zmagania z depresją, rozpoczęcia terapii i decyzji o dzieleniu się swoją historią. O tym, dlaczego i jak bohaterka rozmowy wykorzystuje swoje trudne doświadczenia do czynienia dobra, szerzenia zrozumienia i szacunku można przeczytać tutaj: natemat.pl/215115,jestem-zakazona-wirusem-hiv-jestem-normalna-kobieta-przesladowano-mnie-grozono-smiercia-i-traktowano-jak-dziwke

Profilaktyczny kamper jeździ w Warszawie

24.08.2017 – W czwartek, piątek i sobotę od 17.00 do 21.00 po ulicach Warszawy będzie kursował mobilny serwis redukcji szkód organizowany przez Fundację Edukacji Społecznej. W specjalnie przystosowanym kamperze będzie można wykonać szybkie testy na HIV, HCV i kiłę. Serwis promuje bezpieczniejsze zachowania związane z iniekcjami, zdrowiem seksualnym, wsparcie i podstawową pomoc medyczną. Więcej informacji o tym, gdzie będzie stacjonował i co oferuje promujący zdrowie kamper, znajduje się na facebookowym profilu Fundacji Edukacji Społecznej.

Niedobrowolne testy na HIV w Zambii

18.08.2017 – Prezydent Edgar Lungu ogłosił, że testowanie w kierunku HIV we wszystkich ośrodkach opieki zdrowotnej prowadzonych przez państwo nie wymaga zgody pacjenta. W tweecie z 15 sierpnia podał, że także leczenie ma być odtąd obowiązkowe. Ma to umożliwić zakończenie epidemii AIDS w tym kraju do 2030 r. Rządowy program stoi jednak w opozycji do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, która promuje dobrowolne testowanie w kierunku HIV. Istnieją badania wykazujące, że obowiązkowe testowanie w kierunku zakażenia popularyzuje stygmę związaną z wirusem. Wiadomość opublikował portal Africanews.

Nowe kursy dla edukatorów

08.08.2017 – Fundacja Res Humanae na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS organizuje szkolenia na tzw. prelegentów, czyli przygotowujące do prowadzenia zajęć edukacyjnych i prelekcji z zakresu problematyki HIV/AIDS, zakażeń przenoszonych drogą płciową i narkomani. Najbliższe szkolenia odbędą się w dniach 4-7 września oraz 2-5 października w Konstancinie Jeziornej. Szkolenia z zakresu medycyny, seksuologii, prawa i edukacji prowadzą doświadczeni specjaliści. Odpłatność za udział w wynosi 280 zł i zapewnia zakwaterowanie w pokojach 2–osobowych z łazienką oraz całodzienne wyżywienie. Więcej informacji na stronie: http://reshumanae.org.pl/szkolenia-dla-prelegentow/

2 razy mniej zgonów z powodu AIDS

02.08.2017 – Z powodu chorób towarzyszących AIDS zmarło w 2016 r. na świecie ok. 1 mln osób, czyli o ok. połowę mniej niż w 2005 r., gdy odnotowano ok. 1,9 mln takich zgonów – podaje Rynek Zdrowia za raportem Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych Zwalczania HIV i AIDS (UNAIDS). Autorzy określają tę zmianę jako przełom, a sukces przypisują postępującemu upowszechnianiu dostępu do terapii antyretrowirusowej. Choć również liczba nowych zakażeń spadła blisko o połowę w stosunku do szczytu epidemii, to 1,8 mln nowych przypadków rocznie wciąż przekłada się na zatrważające dane – do nowego zakażenia dochodzi średnio co 17 sekund.

Akademia Pozytywnego Życia zaprasza!

28.07.2017 – Brakuje Ci dobrej energii, potrzebujesz wsparcia, a może po prostu masz ochotę otwarcie z kimś porozmawiać? Czekają na Ciebie bezpłatne konsultacje indywidualne, spotkania edukacyjne i warsztaty z ekspertami z Akademii Pozytywnego Życia. Prowadzący zajęcia zapraszają nie tylko osoby zakażone, ale też ich rodziny i przyjaciół, którzy potrzebują informacji o życiu z wirusem i wsparcia. Zapisy są przyjmowane w siedzibie Fundacji Edukacji Społecznej przy ul. Sewerynów 4/100 w Warszawie i pod numerem tel. (22) 646 48 86 (pon–pt w godz. 9.00–15.00) lub pod adresem e-mailowym: [email protected] Więcej informacji jest dostępnych na stronie Fundacji: https://fes.edu.pl/akademia-pozytywnego-zycia-2017,6199/

Dochodzenie w sprawie śmierci 2400 pacjentów

18.07.2017 – Wielka Brytania rozpoczyna dochodzenie w sprawie skażonej krwi i jej produktów, które spowodowały śmierć 2400 pacjentów, najczęściej chorych na hemofilię. Spośród 4500 pacjentów z hemofilią przed ponad 30 laty blisko 1200 osób zostało zakażonych HIV, a do dziś żyje jedynie 250 z nich. Prowadzący postępowanie przyjrzą się brytyjskiemu i amerykańskiemu wątkowi tej historii – m.in. odpłatnym donacjom pozyskiwanym od populacji wysokiego ryzyka, np. więźniów – podaje CNN. Rzecznik Downing Street powiedział, że dochodzenie ma na celu „ustalenie przyczyn tej straszliwej niesprawiedliwości”.

Problemy z wątrobą częste u osób HIV+

14.07.2017 – Co trzecia osoba zakażona HIV choruje na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby – pokazuje przegląd badań opublikowany w czasopiśmie „AIDS”. Konsekwencją stłuszczenia wątroby może być zapalenie wątroby, a dalej zwłóknienie i marskość. Do tej pory wiele zachorowań na choroby wątroby odnotowywano u osób żyjących z HIV w związku z infekcją wirusem zapalenia wątroby typu B lub C, ale niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby pojawia się jako nowy problem w leczeniu osób zakażonych HIV, ale nie HCV i HBV.

Wakacyjne godziny pracy w warszawskich PKD

07.07.2017 – Dwa warszawskie punkty anonimowego i darmowego testowania w kierunku HIV zmieniają godziny pracy. W PKD przy Jagiellońskiej 34 można zrobić test w poniedziałki oraz w czwartki w godzinach 16:00-19:00. PKD przy ul. Nugat 3 do końca sierpnia będzie przyjmować w godzinach 16.00-20.00 od poniedziałku do piątku oraz od 10.00 do 14.00 w soboty.

Edukują o HIV na Open’erze

28.06.2017 – Gry, gadżety, nowoczesne technologie i social media – zespół Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy pokaże podczas Open’er Festival w Gdyni, że profesjonalne poradnictwo i profilaktyka HIV oraz innych zakażeń przenoszonych drogą płciową mogą być ciekawe i dostępne. Podczas 4 dni festiwalu przez konsultacje, zabawy edukacyjne oraz rozdawane materiały Pozytywni w Tęczy chcą dotrzeć z przekazem profilaktycznym do minimum 20 tysięcy osób. Edukatorzy będą dostępni codziennie od rana do wieczora w strefie NGO. Zapraszamy!

Konkurs Pozytywnie Otwarci 2017 – czekamy na Państwa projekty!

22.06.2017 – Pozostał tylko tydzień, żeby przygotować zgłoszenie do siódmej edycji konkursu grantowego Pozytywnie Otwarci. Celem konkursu jest popularyzacja profilaktyki HIV/AIDS oraz zwiększanie w społeczeństwie wiedzy o życiu z tym wirusem. Na realizację ciekawego projektu można otrzymać grant w wysokości do 20 tys. złotych od firmy Gilead Sciences Poland. Do udziału w konkursie zapraszamy organizacje pozarządowe, organy samorządów lokalnych i publiczne placówki ochrony zdrowia. Zgłoszenia można przesyłać do 30.06.2017 r., a decyduje data stempla pocztowego! Po więcej informacji zapraszamy do zakładki „Konkurs”.

Prowokacje w internecie szkodzą zakażonym

12.06.2017 – Użytkownicy Facebooka informowali o strzykawce skażonej HIV, którą można zakłuć się, tankując paliwo na stacji benzynowej i o strzykawkach zakopywanych na plaży w celu zranienia spacerowiczów. Policja zaprzeczyła doniesieniom, a internetowe śledztwa pokazały, że to prowokacja z innego kraju. My przypominamy zaś, że główną drogą zakażenia HIV w Polsce są wciąż kontakty seksualne, a tego typu prowokacje rozlewające się po Internecie piętnują osoby zakażone i odwracają uwagę od najczęstszych dróg przenoszenia zakażeń.

36 lat od pierwszej publikacji o AIDS

06.06.2017 – 5 czerwca 1981 roku Los Angeles Times opublikował pierwszy artykuł, który informował, że zaobserwowano zachorowania na zespół chorób, który później zyskał nazwę AIDS. W rocznicę tego doniesienia środowiska LGBT skupione wokół zakażonych obchodzą „HIV Long-Term Survivors Day”, czyli dzień dedykowany osobom, które wiele lat żyją z HIV. Także tym, które przeżyły, choć wirus rozpoznano u nich, kiedy nie istniały jeszcze skuteczne leki. Odkąd są dostępne terapie pozwalające opanować zakażenie i coraz więcej osób ma do nich dostęp, epidemia przestała dotyczyć wyłącznie młodych osób. Liczba dojrzałych wiekiem osób żyjących z HIV wzrasta, a ich potrzeby zmieniają się z czasem – przypomina „The Advocate”.

Cannes docenia „120 uderzeń na minutę”

30.05.2017 – Film o działaczach społecznych walczących w latach 90. o przeżycie i nagłośnienie problemu HIV we Francji otrzymał w Cannes nagrodę przyznawaną przez Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych. Obraz „120 Beats Per Minute” opowiada historię grupy ACT UP, której spektakularna, podyktowana dramatycznymi okolicznościami, działalność przyczyniła się do tego, że temat HIV jest dziś podejmowany w mediach.

Strategia WHO powstrzyma HIV?

25.05.2017 - Mniej osób może zakażać się HIV, mniej umierać na AIDS, a populacja wszystkich zakażonych Amerykanów może maleć, jeśli do 2020 r. zostaną wdrożone cele UNAIDS znane jako strategia 90-90-90, a do 2025 jeszcze ambitniejsze - 95-95-95. Strategia zakłada, że do 2020 r. 90% osób zakażonych HIV będzie znało swój status serologiczny, 90% wszystkich zdiagnozowanych otrzyma leczenie ARV, a u 90% leczonych nastąpi zahamowanie rozwoju wirusa. Ten optymistyczny scenariusz potwierdza model statystyczny przygotowany przez specjalistów z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health oraz Brigham and Women's Hospital. Naukowcy stwierdzili, że realizując ten plan Stany Zjednoczone mogą osiągnąć 46 procentową redukcję liczby zakażeń HIV do 2020 r. i prawie 70 procentową redukcję do 2025 r.

AIDS Memorial Day

19.05.2017 – 1 361 osób zmarło na AIDS w Polsce, licząc od wdrożenia badań w 1985 roku do końca stycznia tego roku. 21 maja obchodzimy AIDS Memorial Day, czyli po polsku Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS, podczas którego organizacje pozarządowe z całego świata informują o tragicznym bilansie epidemii i zwracają uwagę, że rozwiązanie tego problemu nie leży tylko w rękach rządów. Każdy z nas może wiedzieć więcej, podejmować bezpieczniejsze zachowania, zrobić test na HIV, a w przypadku zakażenia – podjąć leczenie. Przypomną o tym coroczny „Koncert Pamięci” Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, który odbędzie się 20 maja o godz. 21 w Klubie Galeria (Pl. Mirowski 1, Warszawa) oraz wydarzenie organizowane 21 maja o godz. 17 na Pl. Zamkowym, na które zaprasza Stowarzyszenie „Bądź z Nami”.

Leczą HIV, bo… nie chcą się wyróżniać

11.05.2017 – Testują się i leczą, bo chcą się uczyć, robić karierę, mieć rodzinę, a w pierwszej kolejności… żeby nikt nie domyślił się, że mają HIV. Od niedawna w Republice Południowej Afryki leczenie HIV rozpoczynane jest od razu po wykryciu zakażenia, co zapobiega rozwojowi choroby, a także związanemu z tym pogorszeniu wyglądu. Badanie jakościowe, którego wyniki opublikowano w „AIDS & Behaviour” opisywało czynniki skutecznie motywujące młodych ludzi do przetestowania się i leczenia HIV. Uczestnicy wskazali wiele pozytywnych czynników, ale bardzo silnym motywatorem jest fakt, że podjęcie leczenia pozwala ukryć swój status serologiczny przed innymi.

Żegnamy autorów przełomowych dzieł o HIV

05.05.2017 – KTestują się i leczą, bo chcą się uczyć, robić karierę, mieć rodzinę, a w pierwszej kolejności… żeby nikt nie domyślił się, że mają HIV. Od niedawna w Republice Południowej Afryki leczenie HIV rozpoczynane jest od razu po wykryciu zakażenia, co zapobiega rozwojowi choroby, a także związanemu z tym pogorszeniu wyglądu. Badanie jakościowe, którego wyniki opublikowano w „AIDS & Behaviour” opisywało czynniki skutecznie motywujące młodych ludzi do przetestowania się i leczenia HIV. Uczestnicy wskazali wiele pozytywnych czynników, ale bardzo silnym motywatorem jest fakt, że podjęcie leczenia pozwala ukryć swój status serologiczny przed innymi.

Warsztaty dla osób HIV+

21.04.2017 – Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami” zaprasza osoby zakażone HIV do udziału w warsztatach pt. „Czas na zdrowie. Patrząc w przyszłość”. Zajęcia grupowe i konsultacje indywidualne z lekarzami lub wolontariuszami mają za zadanie pomóc osobom HIV+ w rozpoczęciu i kontynuacji leczenia, wspierają je w dbaniu o swoje zdrowie. Osoby żyjące z HIV, które chciałaby wziąć udział w spotkaniach grupowych lub indywidualnych zapraszamy do kontaktu z organizatorami pod adresem mailowym [email protected] lub pod numerem 22 826 42 47. Zajęcia i spotkania odbywają się w Warszawie.

Wesołych Świąt!

14.14.2017 – Życzymy Państwu, żeby te Święta upłynęły w atmosferze bliskości i spokoju, w otoczeniu rodziny i przyjaciół, przy stole zastawionym zdrowymi potrawami. Mamy nadzieję, że te dni będą pachniały wiosną, a kolorowe pisanki wniosą szczęście i radość w Państwa serca
– Pozytywnie Otwarci.

Pozytywnie Otwarci - zapraszamy do przesyłania zgłoszeń!

06.04.2017 – Ruszyła nowa, siódma już, edycja konkursu Pozytywnie Otwarci. Organizacje pozarządowe, organy samorządów lokalnych i publiczne placówki służby zdrowia mogą pozyskać granty w wysokości do 20 tys. złotych na realizację projektów upowszechniających profilaktykę HIV i AIDS oraz zwiększających wiedzę o życiu z tym wirusem. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce Konkurs. Termin nadsyłania zgłoszeń to 30 czerwca 2017 roku, a rozstrzygnięcie odbędzie się w październiku 2017 r. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości ponad miliona złotych.

Warszawa: jedno ukłucie, trzy bezpłatne badania

31.03.2017 – Podczas jednej wizyty w PKD przy ul. Jagiellońskiej 34 można nieodpłatnie, anonimowo i z jednego pobrania krwi zbadać się w kierunku HIV, kiły i HCV, a co więcej prawie od razu otrzymać wynik! Wszystkie badania wykonywane są tzw. szybkimi testami, więc na rezultat czeka się tylko pół godziny. Kampanię testowania w kierunku tych trzech chorób pod nazwą „Jedno pobranie – trzy wyniki” prowadzi Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy. Punkt konsultacyjno-diagnostyczny Zjednoczenia przy ul. Jagiellońskiej 34 działa w poniedziałki i czwartki w godzinach 15:30-18:30.

Czy powstanie muzeum AIDS?

23.03.2017 – Rozpoczęły się starania o utworzenie Muzeum AIDS. Inicjatywę pilotuje John Cunningham, dyrektor Narodowego Pomnika Pamięci o AIDS w San Francisco. Według dyrektora Cunninghama historia epidemii mówi wiele nie tylko o samej chorobie, ale też o człowieczeństwie, sprawiedliwości społecznej i prawach człowieka. Pracownicy i sympatycy obiektu szukają teraz osób i instytucji, które chciałyby strzec tej opowieści i wesprzeć budowę muzeum. Dotychczasowy Pomnik Pamięci znajduje się w centrum miasta, które zostało szczególnie dotknięte przez epidemię, czyli San Francisco. Ma formę gaju – wśród drzew parku Golden Gate, na kamieniach i w betonie wyryte są imiona osób, które zmarły na AIDS.

4 najważniejsze miesiące

16.03.2017 – Żeby dobrze leczyć HIV, trzeba dobrze zacząć – sugerują wyniki badań, które zostały opublikowane na stronie „Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes”. Osoby, które w pierwszych 4 miesiącach po rozpoczęciu leczenia pilnie stosowały się do zasad terapii, mają 4 razy większe szanse na to, że za kilka lat ich wiremia wciąż będzie niewykrywalna. Pacjenci niedbale przyjmujący leki nie mogą liczyć na tak dobre wyniki badań. Francuskie obserwacje objęły prawie 900 pacjentów i trwały średnio 9 lat.

Czerwona kokardka Elizabeth Taylor znów na Oscarach

10.03.2017 – Dokładnie ta sama kokardka, którą w 1992 r. wsparcie dla osób zakażonych HIV demonstrowała Elizabeth Taylor zagościła ponownie na Oscarach. Tarell Alvin McCraney, zdobywca Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany do filmu „Moonligh”, odbierał statuetkę ze sławną kokardką w klapie. Gdy aktor miał 22 lata, jego mama zmarła na AIDS. Na galę wybrał strój z przesłaniem. „Miałem wielki zaszczyt reprezentować moją matkę i panią Taylor przypinając tę samą 25-letnią czerwoną kokardkę do białego garnituru i kontynuując upowszechnianie świadomości problemu AIDS i solidarności w walce z nim” – napisał na Instagramie.

Piękna i Bestia – historia o AIDS?

03.03.2017 – Autor piosenek i producent kreskówkowego hitu Disneya „Piękna i Bestia” – Howard Ashman – zmarł na AIDS w 1991 r., jeszcze przed premierą oscarowego filmu. Słynna historia, która niedługo ponownie zagości na ekranach kin, opowiada także o jego walce z AIDS i nadziei na wyzdrowienie – informuje na swoim portalu magazyn People. Klątwę, przez którą cierpi i izoluje się od świata zaklęty w bestię książę, uważa się za metaforę tej choroby, która na początku lat 90. wciąż często kończyła się śmiercią.

Nowy Jork wie jak walczyć z HIV

22.02.2017 – Sukcesy Nowego Jorku w walce z HIV przedstawił na Konferencji o Retrowirusach i Chorobach Oportunistycznych 2017 Demetre Daskalakis, zastępca komisarza ds. zwalczania chorób w Miejskim Zakładzie Zdrowia. 94 proc. osób żyjących z HIV w Nowym Jorku ma rozpoznane zakażenie, 86 proc. korzysta z opieki zdrowotnej, 82 proc. bierze leki ARV, a 74 proc. ma niewykrywalny poziom wiremii. Liczba nowych rozpoznań spadła z 3527 w 2010 roku do 2493 w 2015 roku, a przewiduje się, że do 2020 roku obniży się jeszcze do 1350. Jako przyczyny powodzenia strategii wskazał silne zakorzenienie stosowanych rozwiązań w nauce oraz wsparcie udzielone przez przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i ze strony przywódców politycznych.

Płeć wpływa na efektywność leczenia HIV

16.02.2017 – Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni nie stosują się do rygorów terapii HIV – pokazują wyniki kanadyjskich badań opublikowanych w „HIV Medicine”. Adherencja, czyli regularne przyjmowanie leków i przestrzeganie zaleceń w terapii, była badana przez 14 lat na grupie 4 tys. osób przyjmujących leczenie ARV. Na potrzeby obserwacji przyjęto, że dobra adherencja, to przyjęcie 95 proc. leków. Badacze wyeliminowali wpływ takich czynników jak pochodzenie etniczne i branie narkotyków na wyniki i skupili się wyłącznie na płci. Teraz oceniają, że tylko 57 proc. kobiet w porównaniu do aż 77 proc. mężczyzn miało dobrą adherencję.

Bezpieczne Walentynki

10.02.2017 – 12 lutego, tuż przed Walentynkami, członkowie Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton przeprowadzą w Warszawie happening przypominający o ryzyku zakażenia HIV i zachęcający do wykonania testu na HIV. Flash mob rozpocznie się o godz. 15:00 na Patelni przed stacją metra Centrum, gdzie edukatorzy i wszyscy chętni założą słuchawki i zatańczą do muzyki, którą tylko oni będą słyszeć. Każdy będzie mógł się przyłączyć do roztańczonego pochodu. Uczestnicy Silent disco dotrą na ulicę Chmielną, zachęcając przechodniów do przygotowania się do Walentynek – czyli oceny swojego ryzyka zakażenia HIV, stosowania profilaktyki lub wykonania testu na HIV. Więcej informacji znajduje się w wydarzeniu „Walentynki – przygotuj się z Pontonem” na Facebooku: www.facebook.com/events/665396380288015/ Grant na realizację projektu pochodzi z Konkursu Pozytywnie Otwarci.

Zakaz osiedlania się w Rosji podtrzymany

01.02.2017 – Cudzoziemcy zakażeni HIV wciąż nie będą mogli osiedlić się w Rosji – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podtrzymało zakaz wydawania długoterminowych wiz i pozwoleń na pobyt osobom żyjącym z wirusem. Zniesienie zakazu zaproponowało Ministerstwo Zdrowia, które wciąż stara się również o to, by zakażeni mogli adoptować dzieci i służyć w wojsku – podaje The Moscow Times. W marcu 2015 cudzoziemcy żyjący z HIV zyskali prawo do pozostania w kraju, jeśli ich partner, dziecko lub rodzic ma rosyjskie obywatelstwo. Rozszerzenie tego prawa na wszystkich zakażonych cudzoziemców byłoby istotnym krokiem w walce z dyskryminacją ze względu na HIV.

Myślcie o witaminie D!

27.01.2017 – Niedobór witaminy D u osób zakażonych HIV zmniejsza siłę działania statyn – leków obniżających poziom cholesterolu we krwi – i zwiększa ryzyko bólu mięśni, który może wystąpić podczas przyjmowania tych leków. Badacze uważają jednak, że mają jeszcze za mało danych, by zalecać osobom seropozytywnym uzupełnianie tej witaminy w celu leczenia bólu mięśni podczas przyjmowania statyn – podaje portal aidsmap. Niedobór witaminy D dotyka od 7 do 60 proc. osób żyjących z HIV. European AIDS Clinical Society w rekomendacjach z 2016 roku zaleca by u osób, u których wykryto zakażenie sprawdzać poziom tej witaminy i uzupełniać go wszystkim pacjentom z niedoborem, osteoporozą lub osteomalacją.

HIV przy polskiej granicy

18.01.2017 – Najnowszy raport Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Światowej Organizacji Zdrowia informuje, że pod względem liczby nowych rozpoznań HIV w Europie na pierwszym miejscu plasuje się Rosja z 98 tys. przypadków w 2015 roku. Drugie miejsce zajmuje Ukraina z blisko 13 tys. rozpoznanych w 2015 zakażeń. Z naszych sąsiadów również wysoką, bo aż czwartą pozycję zajmują Niemcy z ponad 3,5 tys. nowych rozpoznań. Również w Polsce liczba rozpoznawanych zakażeń systematycznie wzrasta – raport mówi o ponad 1 tys. nowych przypadków (9 miejsce w Europie).

George Michael wspierał edukację o HIV

12.01.2017 – George Michael był cichym dobroczyńcą – przekonują deklaracje wielu osób, które po śmierci piosenkarza opowiadają o udzielonej im pomocy. Serwis „Bustle” informuje, że wśród licznych inicjatyw, które wspierał gwiazdor, jest też „Quilt. A Musical Celebration”. To muzyczne przedstawienie od ponad 20 lat promuje zrozumienie problemu HIV/AIDS i akceptację osób zakażonych. Opowiada prawdziwe historie ludzi, którzy zmarli na AIDS oraz tych, których pozostawili. Sponsorowana przez piosenkarza produkcja została wystawiona w jednym z miast hrabstwa Hertfordshire, gdzie mieszkał jako młody chłopak.

Seropozytywni dla seropozytywnych

05.01.2017 – Z początkiem roku ruszyła infolinia dla osób żyjących z HIV i ich bliskich. Pod numerem 800 14 14 23 w poniedziałki i środy od godziny 16 do 19 oraz w piątki od 16 do 20 seropozytywni konsultanci udzielają wsparcia informacyjnego i kryzysowego. Połączenie jest bezpłatne po pierwszym impulsie. Projekt realizowany jest dzięki grantowi przyznanemu Fundacji Edukacji Społecznej w konkursie Pozytywnie Otwarci. Telefonującym są przekazywane rzetelne informacje na temat przebiegu i terapii zakażenia oraz profilaktyki. Wsparcie dostają także dzwoniący w sytuacjach kryzysowych związanych z zakażeniem, rozpoczęciem i kontynuacją leczenia.P A R T N E R Z Y:Krajowe Centrum ds. AIDS - Agenda Ministra Zdrowia Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy GILEAD - Advancing Therapeutics. Improving Lives.


Termedia - wydawnictwa medyczne, konferencje, książki Służba Zdrowia - Gazeta Ludzi Wolnego ZawoduSponsorem programu Pozytywnie Otwarci jest Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.                                 KONTAKT
copyright © 2011 Alfa Communications, photograph by Monika Kiełbowicz, webiste designed and maintained by Ryszard 'bagienny' Bednarczyk, 001/PL/15-04/NPM/1075