Pozytywnie Otwarci
Pozytywnie Otwarci

Główna Program Konkurs Kapituła Jak żyć z HIV Kontakt
Pozytywnie Otwarci – granty dla kreatywnych


• Masz innowacyjny pomysł
na działanie w obszarze HIV/AIDS?


• Prowadzisz ciekawy program
i chciałbyś go rozwinąć?Wypełnij i i wyślij nam
formularz zgłoszeniowyAutorzy najciekawszych projektów otrzymają
na ich realizację granty finansowe

w wysokości do 30 tysięcy złotych.N E W S

Dlaczego osoby transpłciowe nie testują się na HIV?

27.9.2022 – Zgodnie z raportem Fundacji Tans-Fuzja, 77% osób transpłciowych, które wzięły udział w ankiecie Fundacji, nigdy nie wykonało testu w kierunku HIV. Dla większości z 423 respondentów, powodem unikania testu jest obawa przed brakiem anonimowości oraz dyskryminacją podczas badania. Ankietę przeprowadzono w ramach kampanii „Trans pozytywne testowanie” realizowanej ze środków uzyskanych w konkursie Pozytywnie Otwarci. Raport można pobrać ze strony Fundacji Trans-Fuzja.

Coraz więcej przypadków HIV

19.9.2022 – Aż 1286 – tyle nowowykrytych przypadków HIV w okresie 1 stycznia – 31 sierpnia 2022 roku odnotował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Instytut Badawczy. To więcej nawet niż w analogicznym okresie rekordowego pod względem zakażeń HIV roku 2019, kiedy w tym samym okresie przypadków było w Polsce 1147.

HIV powszechniejszy niż sądzimy?

12.09.2022 – Dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej w rozmowie z portalem kobieta.pl mówi m.in. o tym, że w Polsce HIV może być powszechniejszy niż sądzimy. Wskazują na to przypadki pełnoobjawowego AIDS i zgony spowodowane tą chorobą. Jak można się chronić? Przede wszystkim stosując prezerwatywy oraz testując się w kierunku zakażenia HIV, gdy doszło do ryzykownego zachowania seksualnego.

Testowanie na HIV: standard w londyńskich szpitalach

05.09.2022 – Testy na HIV staną się standardem we wszystkich londyńskich szpitalach przyjmujących pacjentów na ostrych dyżurach. Dotychczas takie badania oferowały na oddziałach ratunkowych tylko niektóre placówki. Dzięki rozszerzeniu programu badań, więcej spośród – jak się ocenia – 1 600 mieszkających w Londynie osób HIV+ nieświadomych swojego statusu serologicznego będzie mogło rozpocząć terapię. Zmniejszy się ponadto stygmatyzacja testów na HIV oraz samego zakażenia. Dodatkowe informacje: Evening Standard.

Testowanie na HIV podczas święta muzyki elektronicznej w Białymstoku

29.08.2022 – Już w najbliższy piątek rozpoczyna się w Białymstoku Up to Date Festival, a wraz z nim – akcja przygotowana przez Stowarzyszenie Faros. Przez pierwsze 2 festiwalowe dni na białostockim stadionie miejskim będzie można porozmawiać o profilaktyce HIV, a także wykonać szybki, anonimowy test na HIV, HCV i kiłę. Akcja Test Fest realizowana jest ze środków konkursu Pozytywnie Otwarci.

Wsparcie zapobiega depresji i próbom samobójczym

22.08.2022 – Brak akceptacji – to z nim najczęściej borykają się przedstawiciele mniejszości np. seksualnych oraz osoby dotknięte chorobami zakaźnymi, w tym żyjące z HIV. Prowadzi to do pogorszenia nastroju, a nawet depresji i prób samobójczych. Jak wynika z badań przeprowadzonych w RPA oraz USA, ogromnym wsparciem dla tych osób jest akceptacja bliskich. Im większa, tym niższe ryzyko samobójstwa.

Liderzy środowiskowi i konsekwentna walka ze stygmatyzacją

16.08.2022 – Dyskusja na temat zwalczania stygmatyzacji osób HIV+ przeprowadzona podczas niedawnej konferencji AIDS 2022 jasno wskazuje, że najlepszą receptą na eliminowanie tego zjawiska jest współpraca wielu organizacji, w tym liderów środowiskowych oraz stała, konsekwentna praca. O tym, jak bardzo takie działania są potrzebne świadczy m.in. fakt, że 12% osób żyjących z HIV miało problem z dostępem do opieki zdrowotnej, a w 40 krajach dochodziło do przymusowej sterylizacji kobiet żyjących z HIV.

Pierwszy na świecie przeszczep serca od osoby HIV+

08.08.2022 – Lekarze z Montefiore Health System w Nowym Jorku przeprowadzili – z sukcesem – przeszczep serca pomiędzy osobami żyjącymi z HIV. To pierwsza taka operacja w historii. Więcej szczegółów podaje portal EurekAlert.

Profilaktyka HIV na festiwalu Pol’And’Rock

01.08.2022 – Edukatorzy z Towarzystwa Rozwoju Rodziny oddział Zielona Góra będą na festiwalu Pol’And’Rock mówić o bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych. Już od 3 sierpnia na ich stoisku na lotnisku Czaplinek-Broczyno w zachodniopomorskim będą prowadzone quizy i konkursy. Można się będzie nauczyć poprawnego zakładania prezerwatyw męskich i damskich. Dostępne będą też szybkie testy na HIV i HCV.

Testy na HIV dla osób bezdomnych w Poznaniu

25.7.2022 – Fundacja Akceptacja rozpoczęła akcję street workingu medycznego polegającą na edukowaniu i testowaniu w kierunku zakażenia HIV osób w kryzysie bezdomności przebywających na ulicach Poznania. Działania Fundacji finansowane są z grantu przyznanego w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Kolejny krok na drodze do zrozumienia HIV

18.7.2022 – Pismo Science Advances opublikowało artykuł prezentujący wyniki badań nad białkiem HIV Gag-Pol, odgrywającym główną rolę przy propagacji wirusa w organizmie. Naukowcy zdołali określić strukturę molekularną tego białka. Opisali, w jaki sposób proteina rozpada się, przyspieszając rozmnażanie się wirusa.

Edukacja – narzędzie do walki z HIV

11.7.2022 – Podczas niedawnego spotkania zarządu UNAIDS po raz kolejny podkreślone zostało znaczenie właściwej edukacji w zwalczaniu stygmatyzacji osób żyjących z HIV. Edukacja jest jednym z najlepszych sposobów profilaktyki zakażeń tym wirusem. Daje ona ponadto młodym osobom seropozytywnym narzędzia potrzebne do zapewnienia im życia w dobrym zdrowiu, poczucia własnej wartości i zdolności do budowania relacji z rówieśnikami.

Rekordowa liczba przypadków HIV w Polsce

4.7.2022 – Tak wielu nowo wykrytych zakażeń HIV, jak w tym roku, nie było jeszcze nigdy. W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca zanotowano ich 880. Dotychczas najwięcej nowo wykrytych zakażeń odnotowano w tym okresie w roku 2019 – było ich 799. Więcej danych: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Instytut Badawczy.

Testy na HIV w Miasteczku Równości

27.6.2022 – Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy, dzięki grantowi z konkursu Pozytywnie Otwarci, wzięło udział w warszawskiej Paradzie Równości. Wolontariusze przygotowali platformę oraz stoisko w Miasteczku Równości. Można było przy nim porozmawiać z certyfikowanymi doradcami ds. HIV/AIDS oraz wykonać test na HIV. O tym, jak wielkim zainteresowaniem cieszyła się ta inicjatywa może świadczyć fakt, że testów… zabrakło! Na szczęście badanie to można przez cały rok wykonywać anonimowo i bezpłatnie w sieci punktów PKD w całej Polsce, np. w punkcie prowadzonym przez Pozytywnych w Tęczy przy ul. Jagiellońskiej 34, czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00-19:00.

Walka z HIV w pogrążonej w wojnie Ukrainie

20.6.2022 – Przed wojną w Ukrainie żyło około 260 tysięcy osób seropozytywnych, spośród których 60% znało swój status serologiczny, a 57% przyjmowało leki antyretrowirusowe. Trudno ocenić, ile spośród tych osób migrowało po wybuchu wojny – czy to w granicach Ukrainy, czy za granicę, a ile zostało w swoich miejscach zamieszkania, w których punkty opieki zostały zniszczone. W rozmowie z The Lancet dwoje lekarzy zajmujących się leczeniem HIV mówi o akcji European Support Framework, dzięki której udaje się pomagać zarówno emigrantom, jak i osobom pozostającym w Ukrainie. Poza bieżącą pomocą mowa jest także o planach odbudowy i tworzenia nowych centrów opieki dla osób żyjących z HIV w powojennej Ukrainie.

Norwegia: cenne wsparcie wolontariuszy z HIV w poradniach

13.6.2022 – Wsparcie osób HIV+ przez wolontariuszy, którzy też żyją z tym wirusem, pozytywnie wpływa na nastrój jednych i drugich, a także na regularne przyjmowanie leków oraz odporność na stygmatyzację. Takie są wyniki badania przeprowadzonego w latach 2019-2020 w 5 norweskich poradniach, w których zatrudniono odpowiednio przeszkolonych seropozytywnych wolontariuszy jako konsultantów.

Zwalczanie stygmatyzacji HIV poprzez publikacje w mediach społecznościowych

6.6.2022 – Jak pokazuje badanie przeprowadzone w Australii wśród MSM, wybór mediów społecznościowych jako kanału do przekazania znajomym informacji o swoim życiu z HIV ma wiele zalet. Nie tylko można wybrać czas i sposób opublikowania tej informacji, ale też grupę odbiorców. Co więcej, takie publikacje mają ogromny wpływ na ograniczanie stygmatyzacji związanej z zakażeniem. HIV staje się częścią życia.P A R T N E R Z Y:Krajowe Centrum ds. AIDS - Agenda Ministra Zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy


Termedia - wydawnictwa medyczne, konferencje, książki Służba Zdrowia - Gazeta Ludzi Wolnego Zawodu GILEAD - Advancing Therapeutics. Improving Lives.Sponsorem programu Pozytywnie Otwarci jest Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.                                 KONTAKT
Copyright by © Gilead Sciences Poland 2017 - All rights reserved | PL-HIV-2020-09-0013 | Nota prawna | Polityka cookies